„Už dávno neplatí, že technické odbory sú výsadou mužov. Naopak, čoraz viac sa v nich uplatňujú aj šikovné ženy. Na Slovensku ale pracuje na IT pozíciách stále len okolo 15 % žien. Na našom ministerstve ich však pracuje na týchto pozíciách viac ako 47 %. To je nielen nad slovenským, ale dokonca aj nad celoeurópskym priemerom. Je to dobré znamenie a verím, že do najbližších rokov by sa táto situácia mohla zlepšiť v rámci celého Slovenska. Preto som rada, že môžeme podporiť občianske združenia, ktoré sa snažia motivovať a podporovať dievčatá a ženy, aby študovali a našli si kariéru v IT sektore,“
- uviedla ministerka informatizácie Veronika Remišová.
MIRRI SR podporilo grantom 15 000 eur združenie Aj Ty v IT a dve podujatia, ktoré na prilákanie dievčat a mladých žien do IT sektora organizuje – Scratch Match pre žiačky do 15 rokov a Girl’s Day, ktoré sa tento rok konalo priamo na našom ministerstve. V rámci neho dnes, počas Medzinárodného dňa žien a dievčat v IKT, navštívili stredoškoláčky priestory MIRRI SR, kde ich osobne privítala vicepremiérka Remišová. Dievčatá sa neskôr počas prednášky dozvedeli zaujímavosti o umelej inteligencii či kyberbezpečnosti.
„Zvládnutie digitálnych zručností je v dnešnej dobe to, čo pred sto rokmi schopnosť čítať a písať. Digitálne zručnosti sú nevyhnutné pre úspešné uplatnenie sa na trhu práce vo väčšine pozícií. IT sektor však neponúka iba prácu kóderov, ženy sa vedia uplatniť napríklad tiež ako manažérky kvality, developerky, analytičky, produktové špecialistky, špecialistky informačnej bezpečnosti, projektové manažérky pre konkrétne softwarové produkty, IT líderky a mnohé ďalšie,“
- doplnila Veronika Remišová.
Ďalších 15 000 eur ide pre združenie Ženský algoritmus, konkrétne na podporu troch podujatí, ktoré združenie organizuje – Faktor XX, letný Coding Camp a dnešné premiérové podujatie oslavy Európskeho dňa žien a dievčat v IKT v Košiciach. Viac ako 100 dievčatám boli v Košiciach predstavené dôvody, prečo sa oplatí študovať technické smery, aké stredné a vysoké školy sú v oblasti IT na Slovensku na výber či odprezentované inovatívne startupy z východného Slovenska. Na podujatí sa zúčastneným prihovoril aj štátny tajomník pre informatizáciu Jozef Graňačka a podporil ich, nech sa neboja IT sveta a výzvam, ktoré so sebou prináša.
„Verím, že aj týmito podujatiami povzbudíme dievčatá a ženy, aby sa nebáli využiť svoj potenciál a rozhodli sa pre štúdium a kariéru v IT sektore. V oblasti IKT dnes pracuje niekoľkonásobne viac mužov ako žien, hoci výhody zamestnania v tomto sektore sú veľké. Platové ohodnotenie, flexibilná pracovná doba, žiadanosť absolventov na pracovnom trhu. Preto chcem, aby sa ženy tejto výzvy nebáli a využili ju. Verím, že aj Slovensko bude mať čoskoro oveľa viac žien – informatičiek. Budúcnosť úspešného Slovenska je aj v ich rukách,“
- dodala vicepremiérka Remišová.
Toto ste už čítali?
Chrípka v Trnavskom kraji je naďalej na úrovni sporadického výskytu
Hygienici v Trnavskom kraji zaznamenali počas prvého...
Vianočné sviatky v Nemocnici Penta Hospitals Dunajská Streda
Pacienti, ktorí trávia vianočné sviatky v nemocnici,...