Ministerstvo životného prostredia spustilo 12. júla 2023 webovú aplikáciu umožňujúcu predaj pozemkov v národných parkoch do rúk štátu.
„Práve jednotné vlastníctvo pozemkov zo strany štátu umožňuje správam národných parkov efektívnejšie spravovať najvzácnejšiu slovenskú prírodu. Rovnako tak garantuje, že starostlivosť o chránené územie zostane v regiónoch,“
- zdôraznil Milan Chrenko, minister životného prostredia.
Ambíciou ministerstva je efektívne využiť financie z plánu obnovy a odolnosti, kde je na výkup pozemkov v národných parkoch vyčlenených takmer 68 mil. eur. Podľa šéfa envirorezortu sa ministerstvo zameriava na aktívnejšie informovanie súkromných vlastníkov pozemkov, ako aj miestnych obyvateľov z regiónov národných parkov.
„Razíme aktívnu spoluprácu a komunikáciu v regiónoch národných parkov, kde chceme zistiť potenciálny záujem o predaj. Ide o prvú výzvu, mám optimistickú ambíciu, aby sa ponuky na odpredaj priblížili 500 hektárom,“
- doplnil Chrenko.
Envirorezort už distribuoval informačné materiály do priľahlých obcí národných parkov, odhadom tak oslovil 100 tisíc domácností. Zrozumiteľné pokyny o adresnejšom informovaní obyvateľov dostali aj riaditelia správ národných parkov.
„Sú to práve správy jednotlivých národných parkov a ich špecialisti, ktorí najlepšie poznajú miestne pomery, preto sa na nich môžu potenciálni záujemcovia obrátiť s ponukou na predaj pozemkov v národných parkoch,“
- podčiarkla Katarína Butkovská, štátna tajomníčka ministerstva životného prostredia.
Samotný predaj je dobrovoľný, uskutoční sa až po schválení ponuky a následnom podpise zmluvy s vlastníkom. V priebehu septembra 2023 sa začne s vyhodnocovaním ponúk, ktoré potrvá v priebehu septembra a októbra. Rozhodovať bude komisia zložená z predstaviteľov ministerstva životného prostredia a Útvaru hodnoty za peniaze. Všetky informácie, vrátane videonávodu ako prihlásiť pozemky k výkupu, sú na webe www.ponukavykupupozemkov.sk.
Ministerstvo životného prostredia považuje fungujúce národné parky so zonáciou za kľúčový pilier pre udržateľný rozvoj celého regiónu. Podčiarkujú to skúsenosti ako zo Slovenska, tak z okolitých krajín. Príkladom môže byť Národný park Slovenský raj, ktorý stal sa súčasťou oblastnej organizácie cestovného ruchu a predstavuje atraktívnu turistickú destináciu aj pre zahraničných turistov. Ako posledný prešiel zonáciou Národný park Muránska planina, kde sa aktuálne obsadzujú nové pracovné miesta s pridanou hodnotou.
Zo zahraničia tvorí príklad pozitívnych dopadov Národný park Šumava. Podľa štúdie socioekonomických prínosov, park priniesol priame efekty pre región v hodnote takmer 32 mil. eur za poskytovanie turistických produktov a služieb v odvetví ubytovania, stravovania, dopravy, maloobchodu a ďalších.
Ministerstvo životného prostredia SR
Toto ste už čítali?
Živé vysielanie: Dnes popoludní zasadá Mestské zastupiteľstvo
V Sieni Makovecza na Radnici v Dunajskej Strede sa o 13...