Cieľom nového projektu je stabilizovať pozície, ktoré boli doteraz financované cez rôzne projekty zo zdrojov EÚ. Preberajú sa pozície z národných projektov realizovaných v rámci rezortu školstva (projekty POP a POP II), z národného projektu, ktorý v materských školách realizoval Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity (PRIM II), a projekty pomocných vychovávateľov v materských školách a pedagogických asistentov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR. Pokračovať bude na školách aj pozícia školského digitálneho koordinátora.
Komisia so zástupcami EÚ pre Politický cieľ 4 pri Monitorovacom výbore pre Program Slovensko, ktorá bude zámer národného projektu schvaľovať, zasadne 10. mája 2023. Až potom môže byť riadne vyhlásená výzva pre školy.
V projekte sú vyčlenené finančné prostriedky na udržanie súčasných pozícií a zároveň navýšenie pozícií v školských podporných tímoch a asistentov približne až o 1 000 pozícií, taktiež udržanie súčasných pozícií školského digitálneho koordinátora a postupné rozšírenie tejto pozície na ďalších školách.
Projekt je nastavený na postupné preklápanie pozícií do financovania zo štátneho rozpočtu. V rámci štátneho rozpočtu sa plánuje navyšovanie pozícií od 1. 9. 2024 (najmä asistentské pozície) a od 1. 9. 2026 (najmä školské podporné tímy).
Predlžovanie zmlúv s jednotlivými školami nastane v priebehu projektu na základe toho, ako bude v danom roku nastavené aktuálne financovanie zo štátneho rozpočtu.
Financovanie týchto pozícií zo štátneho rozpočtu bude súčasťou zavádzania nového systému nárokovateľných podporných opatrení vo výchove a vzdelávaní.
Rezort školstva s týmto zámerom pripravil novelu školského zákona, ktorú schválila vláda SR a aktuálne bola predložená na rokovanie NR SR do 2. čítania.
MŠVVŠ SR
Toto ste už čítali?
1. Mestský športový deň žiakov v Dunajskej Strede
Dňa 5. septembra 2024 sa v Spojenej škole na Nám. Sv....