
Cieľom nového projektu je stabilizovať pozície, ktoré boli doteraz financované cez rôzne projekty zo zdrojov EÚ. Preberajú sa pozície z národných projektov realizovaných v rámci rezortu školstva (projekty POP a POP II), z národného projektu, ktorý v materských školách realizoval Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity (PRIM II), a projekty pomocných vychovávateľov v materských školách a pedagogických asistentov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR. Pokračovať bude na školách aj pozícia školského digitálneho koordinátora.
Komisia so zástupcami EÚ pre Politický cieľ 4 pri Monitorovacom výbore pre Program Slovensko, ktorá bude zámer národného projektu schvaľovať, zasadne 10. mája 2023. Až potom môže byť riadne vyhlásená výzva pre školy.
V projekte sú vyčlenené finančné prostriedky na udržanie súčasných pozícií a zároveň navýšenie pozícií v školských podporných tímoch a asistentov približne až o 1 000 pozícií, taktiež udržanie súčasných pozícií školského digitálneho koordinátora a postupné rozšírenie tejto pozície na ďalších školách.
Projekt je nastavený na postupné preklápanie pozícií do financovania zo štátneho rozpočtu. V rámci štátneho rozpočtu sa plánuje navyšovanie pozícií od 1. 9. 2024 (najmä asistentské pozície) a od 1. 9. 2026 (najmä školské podporné tímy).
Predlžovanie zmlúv s jednotlivými školami nastane v priebehu projektu na základe toho, ako bude v danom roku nastavené aktuálne financovanie zo štátneho rozpočtu.
Financovanie týchto pozícií zo štátneho rozpočtu bude súčasťou zavádzania nového systému nárokovateľných podporných opatrení vo výchove a vzdelávaní.
Rezort školstva s týmto zámerom pripravil novelu školského zákona, ktorú schválila vláda SR a aktuálne bola predložená na rokovanie NR SR do 2. čítania.
MŠVVŠ SR
Toto ste už čítali?

Slávnostne privítali vynikajúcich žiakov škôl nášho mesta
Tak ako po minulé roky, aj na konci školského roka 2024...