Nachádzate sa tu

Oheň a voda

Toto ste už čítali?

Publikované: 2018, jún 13 - 13:05 | Farebné
Prvý mesiac leta zavítal do nášho mesta tak ako sa nám ani nesnívalo. V deň MDD sa Dunajská Streda vystrašila, v jednej z najúspešnejších firiem mesta vypukol v jej výrobni požiar, ktorého dym bolo vidno z niekoľkokilometrovej vzdialenosti.
Oheň a voda

Šťastie v nešťastí, popri značných materiálnych škodách životy ľudí vďaka rýchlemu zásahu neboli ohrozené, za čo je potrebné vysloviť vďaku hasičom z celého regiónu.  Odvtedy sme sa dozvedeli, že spoločnosť sa snaží podľa svojich možností čo najrýchlejšie dostať do normálneho stavu, hoci práce napriek všetkému ani doteraz neustali.  Celému kolektívu želáme veľa šťastia, svoje schopnosti už aj doteraz ukázali, dokážu to aj tentokrát.

Len päť dní po požiari svoju vládu nad mestom, a nielen naším, prevzala voda. Predpovede počasia na 6. jún síce ukazovali búrky, najprv od rána, potom na poobedie, ale s tým, čo prišlo popoludní o štvrť na tri, nerátal nik. Krúpy síce nie sú zriedkavým javom v tomto ročnom období, ale v priebehu hodiny spadlo toľko zrážok  ako inokedy za mesiac.

Výsledok: ulice a pivnice pod vodou, mimoriadna situácia a značné škody.  Na druhý deň vyšlo slnko, akoby bolo všetko v najlepšom poriadku, avšak vieme, že na extrémne počasie sa už musíme pripraviť ako len vieme, lebo keď čítate tieto slová, možno sa už nad naším územím chystá nová búrka.  

Príroda nám v priebehu niekoľkých dní ukázala, že stačí jeden moment, jedna silná búrka, a obyčajný každodenný život sa môže zmeniť na boj so živlom. Príroda je mocnejšia, vážme si preto šedivú každodennosť, prežime ju s úsmevom, čo nám teraz v lete pôjde snáď aj ľahšie, kráčajme svetom s otvorenými očami, aby sme v prípade nečakanej udalosti mohli podľa svojich vlastných schopností aj my priložiť ruky k dielu a pomôcť.  

Rajkovics Péter, šéfredaktor (preložila Soňa Szabadosová)

V maďarskom jazyku publikované v Dunajskostredskom hlásniku 2018/10.