Nachádzate sa tu

Oslava futbalu. A DAC-u!

Toto ste už čítali?

Publikované: 2018, august 7 - 11:12 | Správy DAC
Otvorenie vynoveného nitrianskeho štadióna skončilo dunajskostredskou fiestou.
Oslava futbalu. A DAC-u!

Do Nitry sa vrátila najvyššia súťaž po osemmesačnej prestávke včerajším slávnostným otvorením vynoveného štadióna s oficiálnou kapacitou 7246 divákov. Jeho tri tribúny po rekonštrukcii pripomínajú senický, popradský či myjavský stánok. Derby prilákalo 6068 divákov, z toho 477 prišlo povzbudiť náš tím.

Tréner Peter Hyballa spravil v zostave viacero zmien, niektoré boli vynútené, iné mali taktický ráz. Najstarším hráčom v základnej zostave bol 24-ročný Kristián Koštrna a vekový priemer bol absolútne najnižší v prvoligových dejinách klubu!

Tomáš Huk: Páska znamená česť aj zodpovednosť

Kapitánsku pásku mal na rukáve Tomáš Huk. Túto funkciu si už párkrát vyskúšal, ale nikdy nie od úvodného hvizdu. „Našťastie, do spoločnej kasy už platiť nebudem. To som vybavil už po zápase proti Trnave, keď som mal premiéru s páskou. Bola to veľká česť priviesť mužstvo na trávnik. Cítil som veľkú zodpovednosť, pretože kapitán musí svoje mužstvo povzbudzovať a riadiť. Snažil som sa to robiť čo najlepšie a som veľmi rád, že mi to chalani takto oplatili a dali mi víťaznú premiéru,“ zhrnul svoje pocity 23-ročný košický odchovanec.

Mužstvo zvíťazilo 3:2, hoci po vyše hodine hry ešte prehrávalo dvojgólovým rozdielom. Vôbec, zo štyroch víťazstiev v sezóne sme až tri dosiahli po obratoch a gólom v nadstavenom čase. Bolo tak v Tblilisi, Podbrezovej a do tretice aj v Nitre. „Svedčí to o mentálnej sile mužstva. Naše víťazstvo bolo zaslúžené, hrali sme futbal od prvej do poslednej minúty. Snažili sme sa kombinovať, mali sme šance, boli sme aktívnejší. Nitra hrozila hlavne zo štandardných situácii, na ktorých musíme popracovať. Pri 0:2 mi preblesklo hlavou, že to ešte nevzdáme. Verili sme si minimálne na bod. Potom nastúpil Pači, strelil nádherný gól a pripojil sa aj Bayo po peknom centri Zsoltiho Kalmára. Zrazu bolo dva-dva, ale my sme chceli vyhrať. Čo sa týka rohových kopov Nitry, mali sme pri nich aj kúsok smoly. Veľakrát je to o šťastí, či lopta trafí hráča. Boli sme aj nedôrazní, na čom musíme popracovať,“ vyhlásil sebakriticky.

Všetko však vynahradil víťazný gól v poslednej sekunde „Bola to eufória, takéto víťazstvá sú najsladšie. Tentokrát sme to vyšperkovali tým, že po góle rozhodca rovno odpískal koniec zápasu. Samozrejme, doprial by som nám ten víťazný gól aj o niečo skoršie,“ doplnil s úsmevom.

Erik Pačinda si slová trénera zobral k srdcu

Obrat v stretnutí znamenal príchod Erika Pačindu. Len pár sekúnd po striedaní dosiahol veľmi dôležitý kontaktný gól. Neskôr pridal aj predfinálnu prihrávku Kalmárovi a v závere nahral na gól Bayovi. „Tréner mi pred nástupom vravel, aby som to zobral na seba a kopal všetky štandardné situácie. Jeho slová som si zobral k srdcu a som rád, že sme výsledok otočili. Vidno, že sme silné mužstvo a nepoloží nás ani inkasovaný gól. Aj keď prehrávame, sme schopní to otočiť. Zápas sa hrá dovtedy, kým to rozhodca neodpíska a my hráme vždy až do konca,“ skonštatoval najlepší strelec DAC-u z posledných troch ročníkov.

Podobné víťazstvá sú určite najkrajšie, pre nervovú sústavu fanúšikov by však bolo možno dobré rozhodnúť skôr... „Bolo náročné hrať pred plnými tribúnami u súpera, pri príležitosti otvárania vynoveného štadióna. Ťažko sme sa dostávali do zápasu, po dvoch štandardných situáciách sme dostali dva góly. Musíme sa tomu vyvarovať a premieňať naše šance skôr. Som rád, že som k tomu prispel, ľudia v Nitre ma totiž nemajú moc radi, aj to ma vyhecovalo.“

Od malých detí až po reprezentačného kouča, každého momentálne najviac zaujíma zdravotný stav našej ofenzívnej opory. „S fyzioterapeutom Lukim Hačkuličom a s doktormi pracujeme na tom, aby ma zranenie už neobmedzovalo v zápasoch. Je to trošku zdĺhavé, pretože platnička tlačí na nerv. Potrebujem veľa cvičiť. S Lukim sme celý týždeň robili stabilizačné tréningy, čo moju bolesť mierne zmenšilo, ale musíme pokračovať. Včera v zápase som vôbec nepociťoval bolesť,“ potešil fanúšikov Pačinda.

Veľa času na oddych nemáme, už v stredu nastúpime na pohárový zápas v Púchove. „Hlavy treba nastaviť úplne inak na Európsku ligu a na Fortuna ligu. Musíme zostať koncentrovaní. Púchov nemá čo stratiť, jeho hráči budú vyhecovaní a pre nich to bude sviatok,“ upozorňuje trojnásobný reprezentant.

Bayo mužom posledných minút

V záverečných sekundách včerajšieho derby v Nitre zahral náš ôsmy roh Pačinda priamo na Baya a po jeho hlavičke sa lopta od hlavy Taiwa odrazila do žrde a následne za chrbát bezmocného Hrošša. Až z oficiálneho zápisu o stretnutí sme sa dozvedeli, že víťazný gól pripísal rozhodca Kružliak domácemu Taiwovi ako vlastný. „To počujem prvý raz až teraz,“ povedal pred dnešným tréningom útočník z Pobrežia Slonoviny. „Čo už, futbal je taký. Najdôležitejšie je, že sme vyhrali, pretože to nebol jednoduchý zápas. V prvom polčase sme neboli dostatočne dôrazní v šestnástke. Po prestávke sme však naďalej dominovali, napádali sme súpera a nástupom Pačindu prišla na trávnik skúsenosť. Práve on spravil rozdiel a priniesol to chýbajúce plus. Vyrovnali sme a nakoniec prišiel aj víťazný gól,“ hovorí Vakoun Issouf Bayo, ktorého môžeme smelo označiť za muža posledných minút. Dokázal to v Tbilisi aj včera v Nitre. „Je to čiastočne aj o šťastí. Samozrejme, streliť gól v 94. minúte vždy poteší, som veľmi šťastný.“

Zdroj: fcdac.sk

Tagy: DAC