Back to top

Pozor na túto podvodnú správu v Messengeri! Čo sa stane, ak ju otvoríte?

Publikované: 15. november 2022 - 12:19
Správa, ktorú ako keby vám poslal niekto z vašich priateľov, sa často začína otázkou "Si to Ty na videu?" alebo "Pozri, kto zomrel. Myslím, že ho poznáš," a podobne. Buďte si istý, že správa neprichádza od vášho priateľa a ako upozorňuje na sociálnej sieti polícia, v prvom rade je cieľom dostať sa k vašim osobným, napríklad prihlasovacím údajom.
Pozor na túto podvodnú správu v Messengeri! Čo sa stane, ak ju otvoríte?

Každá z týchto podvodných správ obsahuje link, www adresu, kam by ste mali kliknúť. Určite to nerobte! "Ak tak spravíte, systém vás presmeruje na "prihlasovaciu" stránku Facebooku, kam by ste mali zadať váš e-mail a heslo. Ak tak spravíte, útočníkovi, ktorý je zo zahraničia, odovzdáte plnú kontrolu nad vašim účtom. Získa vaše prihlasovacie údaje. Okrem toho prepošle šokujúcu správu ďalším vašim priateľom, aby na podvod skočilo čo najviac z nich," upozorňujú policajti.

A čo robiť, ak ste už na správu klikli a zadali svoje údaje?

Okamžite si zmeňte heslo. Tým, že ste sa "prihlásili" cez spomínaný link, ste podvodníkovi odovzdali svoje prihlasovacie údaje. Čím skôr ich zmeníte, tým skôr zabránite tomu, aby ich zneužil.

Priateľom, ktorým sa pod vašou hlavičkou odoslala správa, napíšte, že ide o podvod. Ideálne je, ak si aj na profile zverejníte informáciu, že ste klikli na podvodnú adresu, aby to nespravili aj vaši známi.

Na sociálnej sieti si nastavte dvojstupňové overovanie. V nastaveniach na Facebooku si môžete nastaviť spôsob prihlasovania na nových zariadeniach tak, aby naň nestačilo len heslo, ale napríklad aj zadanie potvrdzujúceho kódu z SMS správy. K tej by podvodník nemal prístup - je spojená výlučne s vašim mobilom.

ma7 /TASR/ policia SR

Toto ste už čítali?

Cookies