Back to top

Pozor, rozmohli sa krádeže Facebook a Instagram účtov!

Publikované: 8. marec 2023 - 13:00
Najnovší útok, ktorého cieľom je ukradnúť účet používateľom na sociálnych sieťach, prebieha pomerne rafinovane. Na toto si dajte pozor!
Pozor, rozmohli sa krádeže Facebook a Instagram účtov!

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako získať výhodu na úkor nič netušiacich obetí.

Muži zákona najnovšie upozorňujú na to, že podvodníci sa snažia ukradnúť používateľom na sociálnych sieťach účty. Ak tak spravia, tak ho môžu zneužiť, napríklad na šírenie dezinformácií alebo môžu z neho vytiahnuť citlivé informácie. No tých možností, čo s ním môžu neskôr robiť, je oveľa viac. Ako ale tento podvod prebieha?

Celý podvod prebieha pomerne rafinovane, hovoria policajti. Útočníkovi stačí získať prístup do účtu používateľa, a následne sa rozbehne celý kolotoč.

„Neoklame vás cudzí účet, ale kamarát! Nový podvod je mimoriadne rafinovaný.“, hovoria policajti. „V skutočnosti vám nepíše on, ale niekto, komu ukradli účet tak, ako sa teraz budú snažiť vám.“, dopĺňajú muži zákona.

Podvodník v ďalšom kroku vypisuje priateľom pôvodného vlastníka profilu s tým, že chce napríklad, aby ste ho podporili v nejakej súťaží. Vy si následne poviete, „veď prečo nie, je to kamarát!“.

Útočník vás potom  požiada, aby ste mu preposlal URL adresu, ktorá vám príde cez SMS za pár sekúnd. Ak to ale spravíte bez rozmyslu, tak sa stanete obeťou podvodu. V skutočnosti nejde o žiadne hlasovanie, podvodník len požiadal o obnovenie hesla k vášmu účtu a ako mu odošlete link zo správy, ktorý vám prišiel, tak mu prakticky otvoríte dvere do vášho účtu.

„Čo spravil? Cez prihlasovanie na Instagrame zadal, že ste zabudli heslo. Vymyslieť nové si môžete cez tú www adresu v SMSke, ktorú od vás pýta.“, vysvetľujú policajti.

Ako získa prístup k vášmu profilu, tak bude obťažovať následne vašich priateľov a celý kolotoč podvodu začne znovu.

Čo by ste mali spraviť, keď vám príde obdobná správa?

  • V prvom rade by ste nemali spanikáriť. 
  • Najlepšie, čo môžete spraviť je, že kontaktujete danú osobu prostredníctvom telefonického rozhovoru, ktorá vám píše, a poviete jej, čo sa deje.
  • Obeť následne musí požiadať Facebook o obnovenie prístupu k účtu.

Facebook Polícia SR, vosveteit.zoznam.sk, -rovin-

Toto ste už čítali?

Cookies