Pred zápasom Dila Gori - DAC 1904: Zopakovať júl 2018

Publikované: 20. júl 2023 - 11:38
DAC po víťazstve 2:1 v MOL Aréne zabojuje o postup cez gruzínskeho súpera na jeho štadióne. Odvetné stretnutie 1. predkola Európskej konferenčnej ligy Dila Gori-DAC začína vo štvrtok o 19.00 h SELČ.

Minulý štvrtok vstúpil DAC do svojej celkovo 9. sezóny v európskych pohároch - a šiestej v rade - domácim víťazstvom 2:1 nad bronzovým tímom posledných troch sezón gruzínskej ligy. Všetky tri góly padli v záverečnej štvrťhodine prvého dejstva, keď na zásahy Trusu z 33. a Ramadana z 36. minúty odpovedal Kovtaliuk v 43. minúte.

Matej Trusa a Ammar Ramadan sa stali 24. a 25. strelcom DAC-u v európskych pohároch, pre klub to bolo 12. víťazstvo v jubilejnom 30. zápase.

Žlto-modrí odcestovali do rodiska diktátora Josipa Stalina v stredu ráno. Po lete z Bratislavy do Tbilisi - s medzipristátím na doplnenie paliva v bulharskom Burgase - nasledovala takmer dvojhodinová cesta autobusom do Gori . Večer si mužstvo zatrénuje priamo na päťtisícovom štadióne Tengiza Burjanadzeho, pomenovanom po legendárnom hráčovi domáceho klubu. Po tréningu nasleduje oficiálna tlačová konferencia s trénerom Adrianom Guľom a Ammarom Ramadanomktorú môžete sledovať tu.

FC Dila je náš 17. súper v Európe z 15. krajiny - po Rakúsku sa Gruzínsko stal len druhým štátom, z ktorého nám žreb prisúdil po dvoch súperoch. Pred piatimi rokmi, v júli 2018, DAC v 1. predkola Európskej ligy narazil na Dinamo Tbilisi. Po domácej remíze 1:1 nasledovala odveta v Gruzínsku práve 19. júla a postup sme si zabezpečili po víťazstve 2:1.

Tentoraz máme pred odvetou lepšiu východiskovú pozíciu, na horúcej gruzínskej pôde nás však nečaká nič ľahké. Uvedomuje si to aj Spyros Risvanis, ktorý v domácom prostredí odohral celý zápas a v 61. minúte videl žltú kartu. „Bol to kvalitný a náročný duel, súper hral veľmi dobre. My sme takisto podali slušný výkon, hlavne v prvom polčase sme mali príležitosti streliť aj viac ako dva góly. V európskych pohároch však rozhodujú výsledky a víťazstvo je vždy víťazstvo. Aj tréner nám v šatni zagratuloval, no zároveň upozornil, že sme len v polčase,“ ponúkol svoj pohľad 29-ročný grécky stopér, pre ktorého to bol pred týždňom štvrtý štart v EKL.

„Dôležité je, že do odvety ideme s náskokom. Verím, že zveľadíme, pretože na remízu hrať určite nebudeme. Uvedomujeme si, že vieme hrať ešte lepšie a presne o to sa budeme snažiť nielen v zajtrajšom, ale aj v ďalších zápasoch. Predpokladám podobný priebeh ako doma. Súper určite nastúpi odhodlaný a opäť sa bude snažiť držať čo najviac loptu. Spoliehať sa budú na svojich fanúšikov, ale ja verím nášmu mužstvu a v našu kvalitu. Som presvedčený, že každý, kto nastúpi, podá stopercentný výkon. Musíme byť sústredení do poslednej sekundy a počúvať pokyny trénerov. Nemôže chýbať bojovnosť a pokiaľ budeme hrať našu hru, postúpime do druhého predkola,“ dodal Spyros Risvanis, ktorý do minulého štvrtka ešte nikdy nehral s gruzínskym súperom, mal však odtiaľ spoluhráčov aj trénera.

Doterajšia bilancia v európskych súťažiach (Liga majstrov, EKL, Európska liga, resp. jej predchodcovia - PVP/Pohár UEFA):
DAC: 30 12-3-15, skóre 45:50
Dila Gori: 21 8-2-11, skóre 18:24

Nášmu tímu patrí v rebríčku UEFA 162. pozícia, Dila Gori je 378. v poradí.

Rozhodcovia z Chorvátska

UEFA na zápas delegovala rozhodcov z Chorvátska. Píšťalku dostal do ruky 30-ročný Ante Čulina, ktorý píska na medzinárodnej scéne od roku 2021, ale v európskych pohároch to bude jeho premiéra. Na čiarach mu budú asistovať krajania Luka Pušic a Dario Kolarević, štvrtým rozhodcom je Ante Terzić. Delegátom UEFA je Srb Darko Ramovs a pozorovateľom rozhodcov Laurent Duhamel z Francúzska.

Odvetné stretnutie 1. predkola Európskej konferenčnej ligy FC Dila Gori - DAC 1904 začína vo štvrtok o 19.00 h SELČ (v Gruzínsku je o dve hodiny viac). Priamy prenos zápasu môžete sledovať na M4 Sport, rtvs.skVOYO a čiastočne na RTVS Šport (tam súbežne so zápasom Žiliny).

Lepší z našej dvojice narazí v 2. predkole na ukrajinský FC Vorskla Poltava. Úvodný duel sa uskutoční vo štvrtok 27. júla o 19.30 h v poľskom meste Tychy na miestnom Mestskom štadióne, ktorý ukrajinský tím nahlásil na UEFA ako svoj domovský.