Reportáž: Banská Bystrica - DAC 1904 2:3 (0:3)

Publikované: 13. marec 2023 - 13:00
Zápas proti Banskej Bystrici DAC senzačne rozohral, keďže už v 35. minúte vyhrával hetrikom Krstovića 3:0. V 2. polčase súper znížil na rozdiel gólu, a o víťazstvo sa tak v nesmierne dramatickom dueli strachoval až do konca. Triumf je však žlto-modrých a po zaváhaní Slovana zvyšujú náskok na čele ligy na štyri body! Ďakujú aj 240 svojim fanúšikom, uspeli aj vďaka nim!

Po troch bodoch z Ružomberka nastali v našej základnej jedenástke dve zmeny. Pre menšie boľačky zostal na lavičke Kalmár a trénerovu dôveru dostal Nebyla. Niarchosa zase nahradil definitívne uzdravený Krstović, ktorý sa napokon stal hrdinom zápasu. Úvod bol v našom podaní ako z veľkej futbalovej učebnice, viedli sme už od 4. minúty. Káčer vysunul Gavrića, od neho doletela lopta na Blackmana, ten ju v šestnástke posunul Krstovićovi a opäť najlepší strelec súťaže loptu s absolútnym prehľadom umiestnil k žrdi – 0:1. Už v dvanástej minúte mal na kopačke vyrovnanie Polievka. Pri útoku Banskej Bystrice sa pošmykol Brunetti aj Risvanis, no najlepší kanonier Dukly bol nepresný. O šesť minút sme po výbornej Krstovićovej práci založili rýchly útok, na konci ktorého Káčer poslal do gólovej pozície Gavrića, no náš stredopoliar nenašiel voľné miesto medzi tromi žrďami. V 26. minúte sme museli riešiť nepríjemné momenty. Brunetti sa zranil po súboji s Rymarenkom, a tak ho musel nahradiť Kružliak. Ani táto negatívna udalosť nás nezastavila. Po pol hodine Andzouana našiel na ľavom krídle Nebylu, ten s chirurgickou presnosťou naservíroval loptu Krstovićovi a náš stroj na góly sa hlavou a s prehľadom osamostatnil na čele tabuľky strelcov – 0:2. Po druhom góle sa domácemu trénerovi začervenalo pred očami. My sme si naďalej hrali svoju hru a už v 35. minúte náš ofenzívny poklad slávil hetrik! Blackman prešprintoval Záhumenského a následne prihral pred bránku úplne voľnému Krstovićovi, ktorému stačilo len doklepnúť – 0:3. Čiernohorský reprezentant sa pri návrate do základnej zostavy presadil pravačkou, hlavou aj ľavačkou. Blackman zase svoj stý ligový zápas v žlto-modrých farbách oslávil dvomi asistenciami. Domáci sa napriek trojgólovej nádielke nevzdali. Už o štyri minúty Hanes z hranice pokutového územia vypálil k ľavej žrdi, kde však chytal pozorný Petráš. To bolo pre prvý polčas všetko. Vyhrali sme ho s prehľadom a z našej strany sa jednalo o oslavu futbalu.

Domáca Banská Bystrica na nepriaznivý stav zareagovala striedaním a zvýšenou aktivitou. Napriek trom gólom sa však nezmenšil ani hlad Krstovića po ďalších zásahoch. Dukla nám začala podkurovať od 59. minúty. V nej ešte Petráš šikovným vybehnutím zachytil Hanesov strelecký pokus, no v ďalšej minúte už ťahal za kratší koniec povrazu. Ľupták nahral na hranicu pokutového územia Polievkovi, ktorý poslal nechytateľnú strelu od pravej žrde do bránky, kde náš gólman nemohol zakročiť – 1:3. V ďalších minútach bolo horúco na jednej aj druhej strane. Rymarenkov pokus sme však zablokovali v poslednej chvíli, Krstović po rohu v dobrej pozícii o kúsok prestrelil a Polievkova príležitosť doletela tesne vedľa. Aj v 68. minúte bol aktívny Polievka, ktorý nám ušiel po pravej strane ihriska a z ostrého uhla nastrelil pravú žrď! O štyri minúty bol v našej šestnástke poriadny chaos, no nenašiel sa hráč, ktorý by loptu dorazil do našej bránky. V 81. minúte sa Gavrić šikovne dostal cez brániacich hráčov, opäť však nenašiel spôsob na prekonanie Hrušku. Poriadne horúco bolo od 84. minúty. V tom čase totiž po Rymarenkovej prihrávke prenikol do šestnástky novic na ihrisku Franko, ktorý strelou k pravej žrdi prepasíroval loptu cez Petráša – 2:3. O tri minúty sme mohli definitívne rozhodnúť o našom víťazstve, no Nebyla nezúročil parádnu prihrávku od Gavrića. Záver stretnutia tak bol infarktový. Polievka dokonca strelil vyrovnávajúci gól, no rozhodca tesne predtým odpískal ruku. Napätie by sa dalo krájať pred aj po záverečnom hvizde, no tesné vedenie sme si udržali.

Po pätnástom víťazstve v sezóne, štvrtom triumfe za sebou a natiahnutí neporaziteľnosti na pätnásť duelov sme náskok na čele tabuľky zvýšili na 4 body. Ďakujeme ešte raz všetkým 240 fanúšikom, že ste nám aj v Banskej Bystrici pripravili domáce prostredie. Kraľujeme Fortuna lige a o to viac sa tešíme na najbližší zápas, v ktorom o týždeň v nedeľu 19. marca o 17:30 doma v krajskom derby privítame Trnavu.

Hodnotenie trénera
Adrian Guľa, DAC: „Videli sme veľmi zaujímavý zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom sme hrali rýchlo, precízne, tímovo a boli sme úžasne produktívni. Nielen Krstović, ktorý dal tri góly, ale aj prihrávky boli fantastické. Vyhrali sme proti Dukle, ktorá hrá sympatický futbal. V druhom polčase sme trochu dali nohu z plynu a domáci to využili. Polievka dal gól, mal možnosť aj vyrovnať a bolo to celé dramatické. Pre nás to bola dobrá škola. Musíme sa poučiť ako lepšie zmanažovať našu dominanciu. Pred zápasom by sme brali tri body všetkými desiatimi a rovnako je to aj teraz. Mohli sme stratiť veľa, keďže sme výborne rozbehnutý zápas takmer nevyhrali. Je náročné uspieť proti Dukle, ktorá má veľmi slušnú formu. Mali sme aj šťastie, no rozhodol tímový duch, a preto sú tri body nesmierne cenné. Chlapcom k nim gratulujem a fanúšikom ďakujem za podporu.
Michal Ščasný, Banská Bystrica: „Prvý polčas sme prespali. Do 35. minúty sme prehrávali 0:3, no na druhej strane musím povedať, že chlapci sa vzchopili a povedali si, že už nič nemôžu stratiť. Mali sme príležitosti aj na vyrovnanie, vo viacerých situáciách sme ukázali srdce, no bohužiaľ zápas skončil zlým výsledkom.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia Banská Bystrica - DAC kliknite SEM!!!

FK DUKLA BANSKÁ BYSTRICA - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 2:3 (0:3)
Fortuna liga, 1. kolo, skupina o titul, 12.3.2023, 17.30 h
Góly: 4. Krstović 0:1, 31. Krstović 0:2, 35. Krstović 0:3, 60. Polievka 1:3, 84. Franko 2:3
Rozhodovali: Dohál - Štrbo, Vorel, 2 538 divákov
ŽK: 28. Ľupták, 31. Ščasný (hlavný tréner), 90+1 Rusnák (asistent trénera), 90+2 Franko - 38. Andzouana, 62. Risvanis, 90. Pinto, 90+2 Dimun
ČK: 31. Ščasný (hlavný tréner)
DAC: Petráš - Pinto, Risvanis (K), Brunetti (26. Kružliak), Andzouana - Káčer, Dimun, Nebyla (89. Mendez) - Blackman (70. Szánthó), Krstović (70. Niarchos), Gavrić (89. Ramadan)
Banská Bystrica: Hruška - Uhrinčať, Willwéber (46. Kačerík), Záhumenský - Pišoja, Ľupták, Hanes (82. Franko), Richtárek (82. Demian), Slávik - Rymarenko, Polievka (K)

Držanie lopty: 47% - 53%
Strely: na bránu 6:10, mimo 6:4
Priame kopy: 11:14