Reportáž: DAC 1904 - Cliftonville 2:1 (1:1)

Publikované: 8. júl 2022 - 6:59
Ako na začiatku, tak po celú sezónu? Bodaj by to platilo! Úvodný zápas 1. predkola Európskej konferenčnej ligy DAC zvládol. Proti Cliftonville mali jasnú prevahu počas celého duelu a aj keď sa na víťazný gól natrápili, tak ho spravodlivo dosiahli. Úspešnú súťažnú premiéru na lavičke DAC-u zaznamenal tréner Adrian Guľa a na ihrisku Miroslav Káčer.

Do novej sezóny sme v porovnaní s posledným súťažným zápasom vstúpili so štyrmi zmenami v základnej zostave. Verlinden sa upísal Beerschotu, kdežto Ciganiksa, Nebylu a Balogha tréner Guľa posunul tentoraz na lavičku. Súťažnú premiéru v žlto-modrom drese si odkrútil Káčer a v základnej zostave sa objavili Davis, Veselovský a Szánthó.

Zápas mal vlažnejší úvod. Bolo badať, že oba celky hrajú prvé stretnutie v sezóne. Aktívnejšie sme však každopádne začali my a aj prvá nebezpečnejšia príležitosť bola naša. V 9. minúte vypálil Szánthó z priameho kopu pod brvno, no výborný zákrok brankára Talleya gólu zabránil. Aj v sedemnástej minúte sme pohrozili my, podľa dohodnutého signálu zahral Szánthó rohový kop na bližšiu žrď, kde si na loptu výborne nabehol Kružliak, no bránku napriek kvalitnému zaveseniu sa do vzduchu minul. V 22. minúte brankár Talley zazmätkoval, z čoho sme mali šancu na gól, keď Davis poslal nenápadný oblúčik, ktorý však nakoniec gólman vytlačil. O tri minúty sme sa už zaslúžene ujali vedenia, Andzouana vysunul na pravom krídle Szánthóa, ktorý sa šikovnou zasekávačkou dostal až do šestnástky, kde sa výborne trafil k vzdialenejšej žrdi - 1:0. Radovali sme sa, žiaľ, len tri minúty, McDonaghovi sa popri brániacom Davisovi podarilo nacentrovať loptu do šestnástky, kde sa nešťastne odrazila pred Ronana Halea, a tomu stačilo loptu doraziť do bránky - 1:1. Bol to prvý vážnejší pokus súpera a hneď skončil v našej bránke. Po dvoch góloch v priebehu troch minút sa hra upokojila a presunula prevažne medzi šestnástky. Až v 42. minúte sa opäť ukázal Ronan Hale, ktorý sa z polovice ihriska dostal až k palebnej pozícii, no nebol presný. V prvom polčase sme boli aktívnejší aj nebezpečnejší, ale na vedenie nám to nestačilo.

Druhá polovica stretnutia začala bez zmien na jednej či druhej strane. Po výmene strán sme ešte viac kontrolovali loptu ako v prvom dejstve, v určitých úsekoch naše držanie prekročilo aj 90%, no napriek tomu sme smerom dopredu dlho hľadali správny kľúč na otvorenie súperovej obrany. V 65. minúte sme sa ale po neúmornej snahe dočkali. Veselovský šikovnou prihrávkou našiel voľného Krstovića na hranici pokutového územia, ten sa s loptou nemaznal, volejom ju umiestnil pod brvno, kde už Talley nedokázal zabrániť gólu - 2:1. Z prvého polčasu sme sa poučili a súpera sme tentokrát po góle nepustili k vážnej gólovej šanci a nieto ešte k vyrovnaniu. Zdramatizovaniu stretnutia sme sa však nevyhli. V 82. minúte totiž Moumou po nevinne vyzerajúcom súboji videl veľmi prísnu červenú kartu. Spolu s nadstaveným časom sme sa tak museli brániť v oslabení 14 minút. Ronan Hale sa v 85. minúte snažil prekvapiť nášho gólmana nečakanou strelou, Veszelinov sa však nenechal nachytať. V druhej nadstavenej minúte mohol o víťazstve žlto-modrých rozhodnúť Dimun, ten však zvnútra šestnástky napálil loptu len priamo na Talleyho. Zaslúžené vedenie sme si už nenechali vziať, a tak sa po zápase mohli rozbehnúť oslavy cenného triumfu.

Lepší ako víťazný vstup do sezóny sme si ani nemohli priať, hoci náskok mohol byť vzhľadom na priebeh vyšší. Ďakujeme našim fanúšikom, že aj v novej sezóne ste hneď v úvode stáli za nami a pomohli nám k výhre. Najbližšie sa vidíme o týždeň vo štvrtok 14. júla o 21:00 nášho času, kedy sa predstavíme v odvetnom zápase Európskej konferenčnej ligy na pôde Cliftonvillu v Belfaste.

Hodnotenie trénera

Adrián Guľa, DAC: „Zaznamenali sme dôležité víťazstvo. Ďakujem mužstvu, že aj pri takých negatívnych situáciách, aké sme v zápase mali – nešťastný gól, červená karta – správne zareagovalo, šlapalo a dokázalo doviesť duel do víťazného konca. Hlavne v prvej časti sme cítili nervozitu, boli veľké očakávania, ale pomohli nám fanúšikovia, za čo im ďakujeme. Je tu jednoznačne priestor na zlepšovanie, ale v prvom zápase je dôležité, že sme vyhrali. Preto mužstvu ďakujem a pokračujeme v práci.“

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - CLIFTONVILLE F.C. 2:1 (1:1)