Reportáž: DAC 1904 - Zira 1:2 (1:1)

Publikované: 2. august 2024 - 6:37
Po roku sa s pohárovou Európou opäť lúčime po prvej prekážke. Proti Azerbajdžanskej Zire sme prehrali aj odvetu, keď nás až príliš skľučovala vážnosť stretnutia. Pozitívom duelu sa stal historický moment. Levente Bősze nastúpil v 74. minúte naprieč všetkými pohárovými súťažami riadenými UEFA ako historicky najmladší hráč. Mal 15 rokov, 5 mesiacov a 12 dní a nebol ďaleko ani od gólu.

Oproti ligovému duelu spravil Xisco Muñoz dve zmeny v základnej zostave. Dolček a Bernát začali stretnutie na lavičke a namiesto nich vložil dôveru do Trusu a Andzouanu, ktorým v predošlom stretnutí doprial väčší oddych. Od úvodného hvizdu sme podľa očakávania boli aktívnejší. Prejsť však cez kvalitnú obranu súpera nebola jednoduchá úloha. V ôsmej minúte sa k prvému streleckému pokusu spoza šestnástky dostal Herc, ale nebol presný. Následne dvakrát zakončil Trusa, ktorý tiež nepochodil. V 21. minúte nás zase Zira vystrašila pri kontre. V dobrej pozícii sa nachádzajúcemu Akmedzademu sa pri snahe vystreliť pokĺzla lopta, vďaka tomu sa dostala na strelu k Utzigovi, ktorého pokus bol zablokovaný v poslednej chvíli. O štyri minúty sme už pri druhej kontre inkasovali. Loptu sme stratili v strede poľa, Djibrila ju potiahol do prečíslenia, výborne ju odovzdal Utzigovi a ten sa vo výbornej pozícii nepomýlil – 0:1. Aj v 31. minúte pohrozil Utzig, ale tentokrát nastrelil len pred ním stojaceho obrancu. V ďalších minútach mal Herc náznaky šancí. Práve Herc v štyridsiatej minúte zahral priamy kop, lopta sa po ňom odrazila k Mendezovi, ktorý ju z prvej bez prípravy umiestnil k pravej žrdi. Silva sa jej dotkol, ale nedokázal zabrániť gólu – 1:1. O dve minúty sme sa dokonca mohli dostať do vedenia. Dlhý center podbehol gólman hostí, na vzdialenejšej žrdi sa lopta dostala k Trusovi, no jeho hlavička minula priestor troch žrdí. Po našom góle sme ožili, ale to bolo pre prvý polčas všetko. Do kabín sme tak zišli za spravodlivej remízy.

Druhá polovica stretnutia začala bez zmien na jednej, či druhej strane. V lepšom trende z konca prvého polčasu sme pokračovali my. Herc zahral roh na bližšiu žrď, lopta sa odrazila k Andzouanovi, ktorý zvnútra šestnástky vypálil tesne nad. O tri minúty sme opäť hrozili my. Tentokrát Bajo poslal výborný ďalekonosný pokus, ktorý Silva len vyškriabal na roh. V našej výbornej pasáži sa Trusa ocitol v pokutovom území v skvelej príležitosti, ale aj jeho pokus gólman hostí vytesnil. Krátko po našom treťom rohu Silva rozohral dlhým výkopom, po ktorom Akmedzade ušiel Yapimu a ten ho dokázal zastaviť len faulom, ktorý bol potrestaný červenou kartou aj penaltou. Loptu si na biely bod postavil kapitán Aliyev, ktorý mieril do stredu bránky, kým Popović kryl pravú časť – 1:2. Hra sa po góle Ziry presunula na dlhšie obdobie medzi pokutové územie. Prišla až 74. minúta, v ktorej nastal historický moment. Levente Bősze nastúpil na ihrisko ako najmladší hráč naprieč všetkými pohárovými súťažami riadenými UEFA. V 87. minúte vykresal iskričku nádeje na remízu Bernát, ale zvnútra šestnástky minul bránku súpera. Na druhej strane tvrdo vypálil Júnior, ale s jeho strelou mieriacou pod brvno si Popović poradil. Na konci riadneho hracieho času sme sa mohli dočkať ďalšieho výnimočného momentu. Bősze vďaka vyvíjanému tlaku najprv takmer zobral loptu brankárovi a ani jeho pätička nebola ďaleko od priestoru troch žrdí. Následne už do platnosti vošli naša prehra.

Po vypadnutí z Konferenčnej ligy sa vraciame späť na ligové trávniky, kde v nedeľu 4. augusta o 18:00 privítame vo vôbec historicky prvom Žitnoostrovskom derby v najvyššej súťaži Komárno.

Hodnotenie trénera
Xisco Muñoz, DAC: „Hodnotenie je jednoduché. Súper bol lepší v oboch zápasoch, lepšie dokázal kontrolovať rozhodujúce detaily a jeho hráči boli rýchlejší. Nám nezostáva nič iné, len pokračovať v tvrdej práci, aby sme dosiahli túto úroveň. Boli pasáže, kedy sme mali príležitosti skórovať, ale v týchto zlomových momentoch sme namiesto streleného gólu spravili hlúpu chybu, pri ktorej sme prišli o hráča a inkasovali sme. Týmto sa zápas viac menej skončil. Musíme porozmýšľať, že ako sa zlepšiť. Potrebujeme tvrdo pracovať, aby sme sa dokázali vrátiť lepší.“

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA – PFC ZIRA 1:2 (1:1)