Reportáž: Gabčíkovo - DAC 1904 1:5 (0:3)

Publikované: 24. august 2023 - 13:51
DAC zvíťazil. Okresné derby, 2. kolo Slovnaft Cupu a zápas proti Gabčíkovu v jednom bol oslavou futbalu napriek jasnému víťazstvu a dominancii DAC-u. Oba fanúšikovské tábory aj mančafty šli nakoniec domov spokojné po veľkolepej oslave, ktorý vhodne zapadla do storočnice domáceho Gabčíkova.

Oproti ligovému stretnutiu spravil náš tréner Adrian Guľa len tri zmeny v základnej zostave. To neznačí nič iné, len signál, že pohárové stretnutie sme zobrali s maximálnou vážnosťou. Mimo základnej zostavy sa ocitli Andzouana, Káčer a Gavrić. Namiesto nich do úvodnej jedenástky boli nominovaní Mendez, Veselovský a Vitális. Do stretnutia sme vstúpili najlepším možným spôsobom. Už v štvrtej minúte Herc rozohral roh nakrátko na Ramadana, ten si loptu vymenil s Veselovským, aby zakončil k pravej žrdi, kde sa Ollári nestihol premiestniť – 0:1. V žitnoostrovskom derby sme od začiatku videli veľkú snahu domácich, pre ktorých sa hral zápas desaťročia, no väčšia aktivita bola na našej strane. V 14. minúte sme viedli už o dva góly. Finálku vyslal autor úvodného gólu, Trusa sa v šestnástke šikovne otočil aj uvoľnil a zakončil nechytateľne pod brvno – 0:2. V tridsiatej minúte bol Vitális v šestnástke faulovaný Némethom a po nariadenej penalte si loptu na biely bod postavil Ramadan. Umiestnil ju k pravej žrdi a aj keď domáci gólman smer odhadol, tak bol prikrátky – 0:3. Domáci sa ani po troch góloch nevzdali. Už v 33. minúte poslal Méry center do šestnástky, kde hneď trom jeho spoluhráčom chýbal krok k zakončeniu. V 40. minúte sme sa mohli dostať do štvorgólového vedenia, výbornú prihrávku do šestnástky vystrúhal Herc a Ramadanovi napríklad k lobu chýbalo azda 10 centimetrov. V nadstavenom čase ešte mal možnosť Herc otvoriť si strelecký účet v tomto stretnutí, ale dobre umiestnený pokus k ľavej žrdi Ollári bravúrnym spôsobom vyrazil. Po ňom sme zišli do kabíny spokojní za zaslúženého trojgólového vedenia.

Druhé dejstvo sme pri jasnom vedením začali s trojitým striedaním. Zohrávať sme sa však nanovo nemuseli. Naopak, v 51. minúte Ramadan tutovku nevyužil, no z následného rohu zahraného Čermákom a predĺženého Niarchosom už do prázdnej bránky hlavou bez problémov umiestnil – 0:4. Už o minútu mohol pridať ďalší gól Vitális, ale samostatný nájazd zakončil strelou do ľavej žrde! Horúco pred domácim gólmanom bolo aj v 59. minúte. Najprv čelil štipľavému pokusu od Gruszkowského a následne sa činil aj pri dorážke Herca. V náročnej situácii nesklamal. O 5 minút sa Veselovský pokúsil o beťárstvo, keď sa snažil prekvapiť Olláriho a zároveň bývalého spoluhráča zakončením priamo z rohu. Ten sa nenechal nachytať. Gabčíkovo sa k veľkej šanci na gól dostalo v sedemdesiatej minúte, kedy loptu nebezpečne dorážal Nikulin. Na Popovića však nevyzrel. Domáci boli pri chuti, ale v koncovke horeli. V 74. minúte sa Bertalan aj Viola ocitli v dobrej streleckej pozícii, ale obaja umiestnili loptu priamo na dobre stojaceho Popovića. O štyri minúty sme boli svedkami krásneho futbalového momentu od domácich. Violov center takmer z nemožného uhla vyslal na bránku Nikolin, lopta najprv našla pravú žrď a od nej sa odrazila za bránkovú čiaru – 1:4. V nadstavenom čase sme skóre uzavreli piatym gólom, o ktorý sa však postarali domáci. Čermákov nákop pred bránku si do vlastnej siete nešťastne poslal Isakov – 1:5. To bolo pre 2. kolo Slovnaft Cupu všetko. Po zápase začali oslavy postupu od našej početnej diváckej kulisy.

Povinný postup je spečatený. Najbližšie sa tak v Slovnaft Cupe vidíme pravdepodobne 27. septembra, kedy vycestujeme na domácu pôdu družobného tímu Horných Salíb a Tomášikova. Pokračovanie najvyššej súťaže nás zase čaká už túto sobotu 26. augusta o 18:00, kedy v MOL Aréne po troch zápasoch mimo našu vlastnú pôdu privítame Banskú Bystricu.

Adrian Guľa, DAC: „Sme radi za víťazstvo. Je dôležité, aby bol viditeľný rozdiel v súťažiach, a aby sme potešili fanúšikov, ktorí aj dnes za nami prišli. Boli silní a hráči pri nich musia hrať naplno. Nehovorím, že celý čas sme boli dominantní. Je to o tom, ako rýchlo otvoríme súpera a nám sa to podarilo rýchlo. Do budúcna si však mužstvo musí vytvoriť viac gólových príležitostí. Ceníme si víťazstvo, pretože keby sme pristúpili do duelu inak, tak by mohol dopadnúť aj inak. My sme však hrali naplno, bez podcenenia súpera a fanúšikov. V Slovenskom pohári treba ísť na maximum svojich síl. Zároveň som rotoval zostavu, pretože v sobotu máme zase zápas a je dôležité, aby hráči cítili, že neustále musia bojovať o miesto v mužstve, či hrajú 20, 35, či 40 minút. Hrajú za DAC a bojujú o svoje miesto prístupom v zápasoch aj v tréningoch. Niektorí ukázali solídne veci a niektorí zistili, že musia pridať a ostrejšie na sebe makať.“
Kristián Molnár, Gabčíkovo: „Zápas priniesol to, čo sme očakávali. Predpokladali sme, že DAC nepôjde na polovičný plyn a nič nepodcení, čo sa aj potvrdilo. Ľúto nám je, že hneď v druhej minúte sme inkasovali a potom sme v prvom polčase toho veľa z futbalu neukázali. Naopak, druhý polčas bol z našej strany vyslovene dobrý, vypracovali sme si šance a strelili sme aj gól. Teší ma, že DAC nezobral zápas na ľahkú váhu. Hovoril som aj hráčom, že my tu dnes môžeme len získať. Skutočnosť, že sme strelili gól a ľudia nám zatlieskali, považujeme za víťazstvo. Treba si uvedomiť, že medzi mužstvami je rozdiel troch súťaží. Bol to pekný futbalový sviatok.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia Gabčíkovo - DAC kliknite SEM!!!

ŠK 1923 GABČÍKOVO - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 1:5 (0:3)
Slovnaft Cup, 2. kolo, 23.8.2023, 17.00 h
Góly: 4. Ramadan 0:1, 14. Trusa 0:2, 30. Ramadan (11m) 0:3, 51. Ramadan 0:4, 78. Nikulin 1:4, 90+1 Isakov (vl.) 1:5
Rozhodovali: Valent - Ferenc, Štofik, 3 150 divákov
ŽK: 29. Végh, 45+2 Tóth, 66. Vidovič
DAC: Popović – Pinto (46. Gruszkowski), Risvanis (K), Csinger, Mendez – Vitális, Dimun (46. Čermák), Herc (76. Lami) – Veselovský, Trusa (46. Niarchos), Ramadan (60. Záhradník)
Gabčíkovo: Ollári - Nagy, Végh, Németh (61. Viola), Vidovics (76. Magyar) - Gányovics (61. László), Bertalan - Zsigmond (K) (61. Isakov) - Nikulin, Tóth, Méry (80. Polák)

Strely: na bránu 6:11, mimo 4:2