Reportáž: Víkingur - DAC 1904 0:2 (0:1)

Publikované: 21. júl 2022 - 15:19
Po úvodnom zápase proti Víkinguru z Faerských ostrovov sa DAC-u 3. predkolo Európskej konferenčnej ligy výrazne priblížilo. DAC dvojgólovým rozdielom síce vyhral aj s miernym prispením šťasteny, keďže mu domáci neraz podkúrili, no bol lepší a po štvrtom súťažnom zápase sezóny je naďalej stopercentný. Viac si ani nemohol priať.

V porovnaní s ligovým zápasom proti Liptovskému Mikulášu sa naša základná jedenástka zmenila v troch prípadoch. Hahn sa zranil, Njie nemohol nastúpiť z administratívnych dôvodov a Andzouana tentokrát začínal z lavičky. Po menších zdravotných ťažkostiach sa od úvodnej jedenástky vrátil Szánthó a trénerovu dôveru dostali aj Moumou s Dimunom.

Začiatok bol opatrnejší, ale len do 8. minúty. Blackman poslal z pravej strany šestnástky center na Krstovića a v skvelej forme hrajúci čiernohorský futbalista sa predviedol prenádhernými nožničkami, ktorými nedal šancu domácemu gólmanovi - 0:1. Náš útočník zaznamenal gól v siedmom súťažnom stretnutí za sebou! Aktívni sme aj v ďalších minútach zostali my, ale Veselovského strela sa neujala, center Szánthóa sme nedorazili, rovnako ani dva rohové kopy sa napriek snahe neskončili našim zakončením. V 25. minúte z ničoho nič prvýkrát pohrozili aj domáci. Johansen z ľavého krídla centrom našiel Olsenovu hlavu, no hrotový útočník loptu nedokázal skrotiť. Prevahu sme mali aj v ďalších minútach, ale ďalšie nebezpečné zakončenie mali domáci v 31. minúte. Po našej strate v strede sa do útoku dostal S. Vanthamar, ktorý loptu nezištne posunul lepšie postavenému Johansenovi a jeho zakončenie až obetavým zákrokom zblokoval kapitán Kružliak. Už o dve minúty sa snažil Káčer odpovedať štipľavým pokusom z vyše dvadsiatich metrov, no Reynatred bol dostatočne pozorný. Vikingur bol nesmierne blízko k vyrovnaniu v 38. minúte, kedy Hansen z rohu nacentroval ako na podnose loptu na G. Vanthamara, ktorého presnú hlavičku excelentným zákrokom vytlačil Veszelinov. V závere polčasu sme sa aj my snažili ešte niečo vymyslieť pred súperovou bránkou, ale nebezpečné zakončenie nám nebolo dopriate. Po prvom polčase, kde sme boli aktívnejší, no aj súper dokázal pohroziť, sme s jednogólovým vedením boli spokojní.

Druhá polovica stretnutia začala bez zmien na jednej či druhej strane. Opäť sme mali výborný vstup, keď už v 47. minúte Krstović tvrdo vypálil tesne pod brvno, Reynatred loptu vytlačil až končekmi prstov. Na druhej strane pohrozili aj domáci, keď o dve minúty letel nebezpečný center do našej šestnástky, ktorý len tesne pred Veszelinovom minul G. Vanthamar. Nádejnú strelu zhruba z dvadsiatich metrov vyslal v 55. minúte na súperovu bránku Veselovský, letela však asi meter nad. Ďalšie minúty prebiehali najmä medzi šestnástkami, loptu sme mali na kopačkách, ale finálna fáza s viacerými nepresnými prihrávkami nám nevychádzala. Až v 68. minúte Káčer výborným pasom vysunul do pokutového územia Blackmana, ktorý sa z ostrého uhla namiesto prihrávky rozhodol pre strelu. V 75. minúte Vikingur opäť ukázal jeho prednosť, ktorou nás počas celého stretnutia dostával do ťažkostí. Zahral dve nebezpečné štandardky, ktoré sme nie jednoducho, ale nakoniec predsa len ubránili. O šesť minút sme úradovali my. Nicolaescu poslal nenápadný center do šestnástky takmer od rohovej zástavky, lopta aj s dávkou šťastia prešla cez troch hráčov, ktorí sa ju snažili vykopnúť, až sa dokotúľala k Ciganiksovi a náš ľavý obranca nekompromisne zavesil do pravého horného rohu - 0:2. Po druhom presnom zásahu sme opäť ožili. Výsledkom bola tvrdá strela Veselovského z 85. minúte a z ostrého uhla vyprášil brankárovej rukavice aj Nicolaescu. V závere stretnutia sme hneď dvakrát mohli prísť o dvojgólové vedenie. Po Andzouanovom zaváhaní ľavý dolný roh tesne minul Justinussen a po rohovom kope žrď z veľkého uhla opečiatkoval Mneney! Záver sme ale predsa len ustáli, a tak sme mohli sláviť cenné dvojgólového víťazstvo.

Úvodný zápas 2. predkola sme výsledkovo zvládli na jednotku, a tak sa hneď po Európskej konferenčnej lige opäť rýchlo prelaďujeme na domácu Fortuna ligu. V nedeľu 24. júla o 17:00 sa predstavíme v Žiline proti domácim „šošonom“. O týždeň vo štvrtok nás zase čaká domáca odveta proti „Vikingom“.

Hodnotenie trénera

Adrián Guľa, DAC: „Veľmi sa tešíme z víťazstva. Potvrdilo sa, že v Európe nie je ľahký zápas ani keď máme taký vstup, aký sme mali. Do 15. minúty sme mali veľmi dobrý začiatok. Boli sme dostatočne rýchli, presní, mali sme šancu a potom strelil Krstović famózny gól. Úvodný zásah nám však paradoxne ublížil pri koncentrácií. Na môj vkus veľa našich nevynútených chýb dostalo domácich trochu do hry. Riskovali sme, keď šiel na ihrisko Nicolaescu, no cítili sme, že potrebujeme v zápase ešte jeden gól. Som rád, že sa nám to podarilo, 2:0 je cenné víťazstvo, určité naše pasáže boli solídne. Boli však aj pasáže, v ktorých musíme pridať v koncentrácii. Súper totiž hrá Európu a čaká na možnosť, kedy mu dáme štandardku alebo priestor na rýchlu kontru. Veszelinov nás podržal dvoma vynikajúcimi a potrebnými zákrokmi a rovnako bol dôležitý aj blok Kružliaka. Obetavosť a tímovosť v situáciách, ktoré sme súperovi darovali, bola nesmierne dôležitá. Ako mužstvo si domov nesieme veľmi dobrý výsledok, z toho sa tešíme a ja gratulujem tímu.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia Víkingir - DAC kliknite SEM!!!

VÍKINGUR GOTA - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 0:2 (0:1)