Back to top

Rozprávkový večer na pamiatku Andersena

Publikované: 6. apríl 2016 - 11:24
Tento rok sa po trinástykrát uskutočnil v dunajskostredskej Žitnoostrovskej knižnici Večer s Andersenom, ktorý má za cieľ popularizáciu knižníc.

2. apríl, deň narodenia veľkého dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena, sa od roku 1967 oslavuje ako Medzinárodný deň detských kníh. Na základe myšlienky dvoch knihovníčok z Uherského Hradišťa sa od roku 2000 usporadúva pre deti, s deťmi,  večerné čítanie a spoločnú zábavu s názvom Večer s Andersenom. Cieľom programu je vlákať deti do ríše kníh, aby si knihy obľúbili, čítali  a navštevovali knižnice. Do tohto propagačného programu sa okrem Českej republiky postupne zapojilo Rakúsko, Poľsko, Nemecko,  Slovinsko a aj Slovensko. Na Slovensku sa v tomto roku v 235 školách a knižniciach stretli milovníci rozprávok a zhruba 10 tisíc detí si užívalo večerný zážitok v knižnici.

V rámci tohoto programu osloví dunajskostredská Žitnoostrovská knižnica každý rok zopár škôl, rovnako maďarské ako aj slovenské, s ponukou zúčastniť sa na programe. V tomto roku sa večerného podujatia zúčastnili malí žiaci ZŠ Ármina Vámbéryho, ZŠ Gyulu Szabóa a ZŠ Smetanov háj. Táto udalosť totiž nie je len o počúvaní rozprávok, ale o spoločnom programe, do ktorého sa aktívne zapájajú aj deti.

Po zahájení programu Mátyás Csiba, Alexe Navrátil, Zora Farkašová a Robert Új zarecitovali báseň, porozprávali príbeh. Potom sa deti rozdelili do dvoch skupín a na oddelení detskej literatúry resp. literatúry pre dospelých, zložili prísahu knihomoľov maďarské aj slovenské deti. Tohtoročnou ústrednou témou večera bola Andersenova Malá morská víla, a  preto dostali deti preukaz knihomoľov v tvare mušle a vypočuli si túto rozprávku v prednese Anny Fehér a Marty Čermákovej. Slovenské deti dostali príležitosť stretnúť sa so spisovateľkou Máriou Vrkoslavovou-Ševčíkovou, ako aj jej psom, ktorý je hlavnou postavou jej rozprávky, zatiaľ čo maďarským deťom Erzsébet Ágh, vedúca bábkového divadla Ugri Bugri z Jahodnej predstavila jednotlivé bábkové figúrky, aby si potom spolu zahrali bábkovú hru s názvom Kohútik a jeho diamantový pol grajciar. Po chutnej večeri, Péter Böde, potulný rozprávkar a Ildikó Pőtz, učiteľka materskej školy, spravili deťom spoločný program.

Aj fotografie potvrdzujú, že to bola dobrá zábava a zároveň aj ponaučenie. Deti objavili lásku ku knihám a čítaniu, ako hodnotnému tráveniu voľného času. Pozrite si našu fotogalériu.

Toto ste už čítali?

Cookies