Back to top

SK 8: Župy vítajú posunutie novely zákona o cestnej doprave do druhého čítania

Publikované: 31. marec 2021 - 17:23
V utorok 30. marca 2021 poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v prvom čítaní schválili novelu zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave, ktorá posilňuje kompetencie samosprávnych krajov pri objednávaní služieb prímestskej autobusovej dopravy. Návrh iniciovalo združenie samosprávnych krajov SK 8 a na jeho príprave spolupracovalo s Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Na schôdzu ho predložila skupina koaličných poslancov.
SK 8: Župy vítajú posunutie novely zákona o cestnej doprave  do druhého čítania

Sme o krok bližšie k schváleniu legislatívnej úpravy, ktorá posilňuje postavenie krajov ako objednávateľov prímestskej autobusovej dopravy. Vítame, že náš návrh bol posunutý do druhého čítania. Teší nás, že zaň hlasovali poslanci naprieč politickým spektrom. Aj to je znakom, že ide o návrh, ktorého cieľom je zlepšiť kvalitu života obyvateľom regiónov. Je v záujme nás všetkých, aby sa neopakovala situácia z Banskobystrického kraja, keď dopravca zo dňa na deň prestal jazdiť a ľudia ostali čakať na zastávkach,“ uviedol predseda združenia SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Návrh novely zákona predstavili župani na tlačovom brífingu v utorok 23. marca 2021. Kraje vychádzali z praxe a ministerstvu dopravy navrhli doplniť kompetencie objednávateľa dopravných služieb vo verejnom záujme.

Zaviesť by sa malo nové ustanovenie, ktoré bližšie definuje nástroje na zamedzenie pozastavenia dopravy a okolnosti, na základe ktorých môže objednávateľ konať. Kraje navyše dostanú možnosť nariadiť dopravcovi prevádzkovanie dopravy počas mimoriadnych situácií, ako aj právomoci vykonávať kontrolné činnosti.

Županka a župani sa so zástupcami ministerstva zhodli, že v rokovaniach je potrebné pokračovať smerom k tvorbe nového samostatného zákona o verejnej doprave. Ambíciu tento zákon vytvoriť už minister dopravy niekoľkokrát deklaroval. Vo viacerých krajoch prebieha alebo sa pripravuje verejné obstarávanie dodávateľa týchto služieb na najbližších 10 rokov. Nová právna úprava by ho mala zjednodušiť.

Jozef Viskupič, predseda SK 8 a trnavský župan

Toto ste už čítali?

Tagy: SK 8