Nachádzate sa tu

Slováci a Maďari odmietajú kvóty na utečencov

Toto ste už čítali?

Publikované: 2018, február 9 - 12:55 | Farebné
Kvóty na prijímanie migrantov sú pre Maďarsko aj Slovensko naďalej neprijateľné. Zhodli sa na tom v utorok štátny tajomník slovenského rezortu zahraničia Ivan Korčok a maďarský minister zahraničných vecí a medzinárodného obchodu Péter Szijjártó.
Slováci a Maďari odmietajú kvóty na utečencov

Maďarsko nikdy neprijalo ani neprijme žiadneho ilegálneho migranta,“ vyhlásil Szijjártó s tým, že štáty Visegrádskej štvorky (V4) nechcú žiť na kontinente, kde pretrváva teroristická hrozba. „Kedysi nebolo súčasťou každodenného života žiť v tieni teroru,“povedal.

Podľa Korčoka je v oblasti migrácie potrebné hľadať riešenia, ktoré Európu opätovne nerozdelia. „Nechceme zopakovať situáciu, aby bola V4 prehlasovaná,“ skonštatoval Korčok s tým, že kvóty nefungujú a Slovensko si nevie predstaviť, že by za taký návrh hlasovalo.

KORČOK REAGOVAL AJ NA VYHLÁSENIE KURZA

Korčok zároveň reagoval na vyhlásenie predsedu vlády Rakúska Sebestiana Kurza o tom, že Rakúsko môže predstavovať most medzi V4 a západnou Európou. Podľa Korčoka do Európy žiadne mosty nepotrebujeme, keďže sme jej pevnou súčasťou.

„Napriek niektorým odlišným názorom nepotrebujeme premostenie,“ povedal. Spolu so Szijjártóm zároveň kritizoval zámer Rakúska znižovať prídavky na deti pre cudzincov pracujúcich v krajine. „Naši občania v Rakúsku platia všetky dane a odvody,“ zdôraznil Szijjártó s tým, že obe krajiny požadujú férový prístup voči svojim občanom.

NOVÉ MAĎARSKÉ VEĽVYSLANECTVO V BRATISLAVE

Vzájomné vzťahy Slovenska a Maďarska označili obaja predstavitelia za intenzívne. „Na Slovensko hľadíme ako na priateľa a jedného z najdôležitejších spojencov,“ povedal Szijjártó.

Korčok dodal, že dobré vzťahy ilustruje aj otvorenie nového maďarského veľvyslanectva v Bratislave na Štefánikovej ulici.
„Je to veľmi pekná historická budova, aj týmto spôsobom vyjadruje Maďarsko postoj k Slovensku ako k susedovi, s ktorým máme veľmi dobré vzťahy,“ dodal.

Zdroj: webnoviny.sk
Foto MTI: Krizsán Csaba