Back to top

Slovensko naďalej drví zdražovanie

Publikované: 31. január 2023 - 18:04
Zdražovanie stále neutícha. Už niekoľko mesiacov po sebe inflácia rastie dvojciferným tempom. V decembri vyskočila nad 15 percent a je najvyššia od začiatku storočia. Ceny nepretržite rastú už viac ako rok a pol.
Slovensko naďalej drví zdražovanie

Slovensko už viac ako rok čelí masívnemu zdražovaniu. Ľudí okrem cien energií a pohonných hmôt najviac trápia stále rastúce ceny potravín. Štatistický úrad teraz zverejnil najnovšie dáta.

V porovnaní s minuloročným decembrom Slovákov prioritne trápia ceny potravín, ktoré ukrajujú výraznú časť z rodinných rozpočtov. Tie v globále zdraželi o viac ako 28 percent.

„Zákazníci v obchodoch platili výrazne viac v podstate za  všetky kategórie potravín – za oleje a tuky (44,5 %), mlieko, syry a vajcia (37,7 %), mäso (30,1 %), chlieb a obilniny (26,2 %), cukrovinky a sladké potraviny (24,4 %), zeleninu (24,3 %), ryby a morské plody (17,3 %) a ovocie (16,4 %),“ uviedla analytička Eva Sadovská.

Keď to rozmeníme na drobné, tak rekordérmi, čo sa týka rastu cien, boli tri základné potraviny – syr, hovädzie mäso a mäsové výrobky.

Kým za kilogram syru eidam sme pred rokom zaplatili viac ako sedem a pol eura, tak teraz je už o tri eurá drahší. Hovädzie mäso (1kg) zdraželo zas o viac ako dva a pol eura a mäsové výrobky v priemere o dve eurá.

Medzimesačne však spotrebiteľské ceny v decembri vzrástli len mierne o 0,2 %, čo je najnižší medzimesačný rast za minulý rok.

„Podpísal sa pod to hlavne boj medzi obchodníkmi o zákazníkov v predvianočnom období, kedy vrcholí nákupná sezóna. K zmierneniu medzimesačnej inflácie prispel aj pokles cien benzínu v porovnaní s novembrom, ale taktiež aj zlacnenie ovocia, zeleniny, olejov a tukov a alkoholických nápojov,“ vysvetlila analytička Jana Glasová.

Za cely uplynulý rok sa inflácia vyšplhala takmer 13 percentám. Výraznejšie rástli ceny iba v roku 1993. Vlaňajší vývoj ovplyvnilo najmä zdraženie energií a v novodobej histórii SR rekordný nárast cien potravín a pohonných hmôt. 

„V januári 2022 dosiahla inflácia minuloročné minimum 8,4 %, pričom o tejto úrovni inflácie sme si paradoxne v tom čase mysleli, že by mohlo ísť o minuloročný strop,“ ozrejmila Sadovská.

Vo februári však vypukol vojnový konflikt na Ukrajine, s ktorým išla ruka v ruke energetická kríza a ceny tovarov a služieb začali z mesiaca na mesiac prudko rásť.

„V podstate každý mesiac sme boli svedkami nového rekordu od začiatku milénia,“ doplnila analytička.

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim infláciu v roku 2023 budú podľa analytikov ceny energií na svetových trhoch a vývoj cien agrokomodít a potravín.

„Rizikovým faktorom je vývoj vojny na Ukrajine, ktorá obmedzuje medzinárodný obchod a vedie k zdražovaniu viacerých nedostatkových surovín, materiálov či agrokomodít, čo následne predražuje výrobu a zvyšuje spotrebiteľské ceny,“ myslí si Glasová.

 Inflácia tak výrazne neustúpi ani v nasledujúcich mesiacoch. Zlacňovanie preto netreba očakávať v žiadnej oblasti.

„Aj v tomto roku budeme svedkami pomerne vysokej o úrovne inflácie. Počas niektorých mesiacov roku 2023 sa inflácia bude naďalej pohybovať na dvojciferných úrovniach. Na nízke úrovne inflácie, napríklad okolo 2 %, teda inflačného cieľa eurozóny, môžeme zabudnúť,“ uzavrela Sadovská.

ma7/tvnoviny.sk

Toto ste už čítali?

Cookies