Mnohí Rómovia prišli vo vojne o život aj na Žitnom ostrove – stačí si spomenúť na začiatok roka 1945, kedy boli hurbanovskí Rómovia postrieľaní do Malého Dunaja. Spomienkové stretnutie v horúcom augustovom popoludní uviedol Zakál Gyula recitáciou básne Ravasza Józsefa, potom po predstavení prítomných hostí Ravasz József, vedúci Inštitútu Romológie predniesol svoj príhovor, v ktorom zdôraznil, že z minulosti sa treba poučiť, pričom si musíme všímať aj budúce generácie – udržiac si svoju identitu, ale prispôsobiac sa väčšine a nenávisť nebude mať príležitosť.
Štátny tajomník Ministerstva kultúry, Rigó Konrád, vo svojom príhovore vyzdvihol, že musíme poznať vlastnú minulosť, veď minulosť sa zvykne opakovať. Primátor mesta Hájos Zoltán upozornil na fakt, že v súčasnosti veľa mladých sympatizuje s ideami fašizmu, im je nutné porozprávať, do akých hrôz tieto idey vyústili. "Je našou zodpovednosťou viesť mladých k humanizmu a demokracii. Prenasledovanie a vyvražďovanie na základe kolektívnej viny treba odsúdiť."
Podpredsedníčka celosvetovej rómskej organizácie Word Roma Organization Romanipen, Pato Selam, zdôraznila, že sa nemá myslieť v skupinách, ale v jednotlivcoch. Nemá sa zaškatuľkovať, ale všímať si schopnosti jednotlivca, kto sa kým môže stať.
Na podujatí sa zúčastnili predstavitelia veľvyslanectiev, vedúci kancelárie ombudsmana Marián Török, Menyhárt József, predseda SMK, ktorý o rómskom holokauste v jednom svojom prejave povedal: "Európska Únia vyhlásila 2. august pamätným dňom rómskeho holokaustu, aby sme si každý rok pripomenuli tie európske obete, na ktoré história zabudla. Rómovia, odlišujúci sa od väčšinovej spoločnosti svojou kultúrou, jazykom a spôsobom života sa stali ľahkou cieľovou skupinou národných socialistov hlásajúcich rasovú čistotu. Počet obetí je ťažko odhadnúť, keďže Cigáni neboli vtedy oficiálne evidovaní. Mierová budúcnosť však môže nastať len vtedy, ak sa vysporiadame s minulosťou.
Veľkí myslitelia, spisovatelia, vedci už mnohokrát poukazovali na to, a aj my to zdôrazňujeme, že z minulosti sa musíme poučiť. Nemôžeme dopustiť, aby sa história opakovala, aby znova zavládlo bezprávie. Nemôžeme akceptovať rasovú neznášanlivosť. Každý, bez ohľadu na farbu pleti, má svoje ľudské práva."
Na záver prítomní položili k pamätníku obetí vence.
Toto ste už čítali?
V roku 2024 podporila župná Nadácia DAR 27 žiadateľov o pomoc a bude pomáhať ďalej
Správna rada Nadácie DAR Trnavského kraja schválila...