Back to top

Srdečne Vás pozývame na Žitnoostrovský jarmok!

Publikované: 14. september 2023 - 9:08
Samospráva mesta Dunajská Streda organizuje v dňoch 21. až 23. septembra 2023 Žitnoostrovský jarmok, ktorý potrvá od štvrtka do soboty. Pýtali sme sa primátora JUDr. Zoltána Hájosa.
Srdečne Vás pozývame na Žitnoostrovský jarmok!

Podujatie bude trojdňové, vzhľadom na to, že nejde o jubilejný ročník. Miestom konania bude opäť nedávno zrekonštruované Trhovisko, ktoré minulý rok výborne debutovalo: návštevníkom poskytlo priestrannejšie, kultivovanejšie prostredie a získalo si srdcia všetkých; aj zvuk a vizuálny zážitok z koncertov boli oveľa lepšie. Vďaka veľkoplošným LED stenám si mohli záujemcovia vychutnať všetky programy prebiehajúce na pódiu z viacerých strán.

Trhovisko poskytuje Žitnoostrovskému jarmoku dôstojný priestor a v programoch sme sa snažili myslieť na všetky vekové skupiny, od seniorov, cez rodiny až po najmladšie generácie. Zachovanie maďarskej kultúry a tradícií, ako aj mestských zvyklostí bude ako zvyčajne jednou z charakteristík tohtoročného jarmoku. Na jednej strane je dôležitým prvkom prezentácia maďarskej ľudovej hudby a ľudových tancov - v súvislosti s tým venujeme aj väčší priestor remeslám, ľudovému umeniu a klasickým remeselníckym výrobkom, ktoré sa na jarmoku prezentujú ako dôstojný doplnok bohatého kultúrneho programu. Veríme tomu, že Žitnoostrovský jarmok bude mať opäť mimoriadne vysokú návštevnosť.

Popri snahe o zachovanie tradícií je dôležitá aj všestranná ponuka zážitkov, preto sme pozvali uznávaných umelcov, ktorí dokážu osloviť široké publikum. Žánrovo a štýlovo ponúkame bohatý program, ktorý osloví starších aj mladších, priestor teda dostávajú tak maďarskí aj slovenskí interpreti, ako aj miestni hudobníci a mladé talenty.

Z tohto dôvodu je veľmi dôležitý aj bohatý výber jedál a nápojov, výborná gastronomická ponuka vysokej úrovne - môžem vám prezradiť, že aj tento rok sa prihlásilo množstvo stravovacích jednotiek a jarmočníkov. V ponuke je maďarská kuchyňa, ale aj kulinárske špeciality slovenskej a medzinárodnej kuchyne. Keďže aktuálne prebieha obdobie zberu úrody, z ponuky nemôže chýbať ani tradičný burčiak.

Okrem toho si vo vínnej uličke opäť každý nájde kvalitné vína podľa vlastného gusta a samozrejmosťou je aj široký výber nealko nápojov, občerstvenia, či bohatý výber pív.

Návštevníkov teda čaká naozaj fantastická jarmočná atmosféra. Najmenší aj milovníci adrenalínu si môžu vybrať zo širokého výberu kolotočov – môžete sa tešiť na nejedno prekvapenie. Aj tento rok sme sa snažili návštevníkom ponúknuť všetko, čo je zábezpekou dobrej atmosféry a príjemnej jarmočnej nálady.

Samozrejme, okrem premyslenej, detailnej organizácie, bohatej programovej ponuky, koncertov a širokého výberu tovaru nám všetkým - ako vždy – želám dobré počasie, pretože príjemné slnečné počasie bez dažďa skutočne zaručí, že Žitnoostrovský jarmok prinesie množstvo nezabudnuteľných zážitkov tak pre Dunajskostredčanov ako aj pre návštevníkov a turistov prichádzajúcich do nášho mesta.

Obdobie koncom septembra ešte patrí do turistickej sezóny, takže tí, ktorí prídu zo vzdialenejších miest, sa môžu ubytovať v termálnom kúpalisku a popri kúpaní budú mať počas jarmočných dní možnosť zúčastniť sa aj ďalších kultúrnych a zábavných programov.

K pohodliu návštevníkov jarmoku poslúži aj tohto roku turistický vláčik, ktorý svojich pasažierov bude voziť zadarmo zo sídlisk na jarmok a späť.

V pohotovosti bude samozrejme aj mestská polícia, s jej pomocou zabezpečíme verejný poriadok.

Premyslená priestorová organizácia jarmoku vo veľkom zjednoduší orientáciu, keďže napríklad v jednom areáli bude umiestnený všetok remeselnícky tovar, v druhom napríklad gastronomické stany. To všetko v snahe zabezpečiť čo najväčší komfort návštevníkov. Spolu s mestskou spoločnosťou údržby verejných priestranstiev Municipal Real Estate, s.r.o. priebežne zabezpečíme čistotu v areáli jarmoku, podobne, ako aj v predchádzajúcich rokoch. Cieľom je poskytnúť návštevníkom jarmoku príjemný jarmočný areál a tiež maximálny komfort a pohodlie.

Vítaní sú všetci! Či už navštívite Žitnoostrovský jarmok v každý deň jeho trvania, alebo iba jeden deň, určite neoľutujete, ak zavítate ma jeden z najväčších festivalov našich maďarských regiónov!

Toto ste už čítali?

Cookies