Štatistiky striebornej sezóny 2020/21: Európska liga a Slovnaft Cup

Publikované: 3. jún 2021 - 20:26
Šiesta účasť DAC-u v európskych pohároch priniesla premiérový postup až cez dvoch súperov.

Seriál o účinkovaní nášho A-mužstva v sezóne 2020/21 pokračujeme pohárovými vystúpeniami na európskej a domácej scéne.

EURÓPSKA LIGA

Tretie miesto v sezóne 2019/20 dostal DAC tretíkrát v rade a celkovo šiesty raz na európsku pohárovú scénu. Covid a ním pôsobený nedostatok termínov i výrazné cestovné obmedzenia po celom kontinente výrazne ovplyvnili predkolá Ligy majstrov aj Európskej ligy. Hralo sa len na jeden zápas, bez divákov a o výhode domáceho prostredia rozhodoval žreb.

Ten nám v 1. predkole ako nenasadenému tímu prisúdil islandský FH Hafnarfjördur, na jeho pôde. V chladnom augustovom počasí nás zahrial postup po góloch Balića a Ramireza.

V 2. predkole sme narazili na český FK Jablonec, tentoraz v MOL Aréne. Bol to náš prvý domáci zápas v sezóne bez divákov, na domácu ligu totiž do konca septembra - aj keď v obmedzenom počte - chodiť mohli. Napriek tomu zostal tento súboj pamätným pre každého, kto ho nejakým spôsobom sledoval. Favorizovaní hostia dvakrát viedli, ale novic Nicolaescu pár minút pred koncom riadneho hracieho času vyrovnal a v úvode predĺženia strelil aj víťazný gól. Čerešničku pridal Davis, ktorý stanovil na konečných 5:3.

DAC prvýkrát vo svojej histórii vyradil v rámci jednej sezóny až dvoch súperov v európskom pohári.

Na stretnutie 3. predkola do rakúskeho Linzu sme cestovali po deviatich víťazných súťažných duelov v rade. LASK, ktorý neskôr postúpil až do skupinovej fázy, viedol už po polčase 2:0 a napokon vyhral hladko 7:0. DAC dohrával od 48. minúty bez vylúčeného Blackmana.

V troch stretnutiach Európskej ligy sa v našom drese predstavilo 16 hráčov. Ani minútu nechýbali Jedlička, Müller, Kružliak, Schäfer a Davis, najviac gólov strelili Divković a Nicolaescu (po 2). V týchto zápasoch viedol mužstvo tréner Bernd Storck.

Účinkovanie DAC-u v EL, ročník 2020/21:

1. predkolo: FH Hafnarfjördur-DAC 0:2 (0:1)
Góly: 22. Balić, 76. Ramirez, divákov
2. predkolo: DAC-FK Jablonec 5:3 (3:3, 1:1) po predĺžení
Góly: 6. Divković, 65. Divković, 85. Nicolaescu, 96. Nicolaescu, 114. Davis - 25. Zelený, 57. Schranz, 71. Schranz (11 m), divákov
3. predkolo: LASK Linz-DAC 7:0 (2:0)
Góly: 26. Raguž, 16. Raguž, 46. Filipović, 51. Michorl, 53. Gruber, 55. Balić, 77. Sabitzer,divákov

Nastúpili za DAC v EL 2020/21 - za menom nasleduje počet zápasov, minút a u strelcov gólov aj ich počet:

SLOVNAFT CUP

Od ročníka 2014/15 model Slovenského pohára (Slovnaft Cup) umožňuje aj tímom z nižších súťaží stretnúť sa s prvoligistami. Tak to bolo aj tentoraz, lenže potom zaúradoval koronavírus.

Na jeseň sa súťaž začala tradične, no DAC pre povinnosti v Európskej lige odohral len jeden zápas (začínali sme v 2. kole). Pritom väčšina tímov už mala za sebou aj 3. kolo. Po tom, ako štátne orgány v októbri zastavili všetky súťaže okrem profesionálnych líg v piatich športových odvetviach, nútene sa prerušili aj boje o Slovnaft Cup. Napokon sa pokračovalo až na jar, aj to len za účasti klubov z dvoch najvyšších súťaží.

DAC tak v tomto ročníku odohral tri pohárové stretnutia, ani jeden doma. Hladký postup cez Piešťany sme vybavili ešte na jeseň, kým Ružomberok sme na neutrálnej pôde vo Zvolene vyradili už na jar. Na tom istom mieste nás čakala druholigová Banská Bystrica a šokujúco nás „vyliala z pohára“ už vo štvrťfinále. Aj to prispelo k predčasnému koncu Bernda Storcka.

Nemecký kormidelník dal v stretnutiach Slovnaft Cupu príležitosť 26 hráčom. Kompletnú minutáž si z nášho tímu pripísali len Beskorovainyi a Sommer, o 12 gólov sa postaralo 12 rôznych strelcov.

Účinkovanie DAC-u v SP, ročník 2020/21:

2. kolo: Piešťany (V. liga) - DAC 0:7 (0:3)
Góly: 13. Nebyla, 20. Fábry, 38. Andzouana, 59. Nicolaescu, 62. Njie, 75. Veselovský, 83. Mendez, 650 divákov
Osemfinále: Ružomberok DAC 1:3 (0:2)
Góly: 87. Regáli - 34. Taiwo, 40. Divković, 66. Kružliak, divákov (Zvolen)
Štvrťfinále: Banská Bystrica (II. liga) - DAC 3:2 (1:1)
Góly: 2. Kupčík, 69. Frimmel, 90. Tóth - 20. Müller, 66. Beskorovainyi, divákov (Zvolen)

Nastúpili za DAC v pohárovom ročníku 2020/21 - za menom nasleduje počet zápasov, minút a u strelcov gólov aj ich počet: