Back to top

Štátne orgány spoločne kontrolujú ukrajinské kamióny

Publikované: 16. november 2023 - 12:14
Na hraničných priechodoch a ďalších miestach na východnom Slovensku sa včera uskutočnila spoločná kontrolná akcia rezortu dopravy, Policajného zboru SR, Finančnej správy SR a inšpektorátov práce. Kolóny na hraničnom priechode Vyšné Nemecké, ktoré trvajú už niekoľko dní, tvoria prevažne ukrajinské vozidlá. Existuje podozrenie, že mnohé z nich nespĺňajú legislatívne požiadavky alebo majú neúplné doklady.
Štátne orgány spoločne kontrolujú ukrajinské kamióny

Včerajšia akcia prebieha v Prešovskom a Košickom kraji. Ministerstvo dopravy v súčinnosti s policajným zborom kontroluje doklady, ktoré sú potrebné k preprave tovaru pre ukrajinských dopravcov, ako aj ďalšie doklady, ktoré vyžaduje zákon o cestnej doprave.

Je dôležité, aby pravidlá platili pre všetkých rovnako. Naše cesty musia byť bezpečné ako pre ostatných účastníkov cestnej premávky, tak aj pre samotných dopravcov,“ povedal minister dopravy Jozef Ráž.

Príslušníci Policajného zboru SR sa počas akcie zameriavajú na kontrolu stavu vozidiel, tiež na to, či kamióny spĺňajú hmotnostné limity, najmä či nie sú preťažené. Policajti skontrolujú aj doklady potrebné na vedenie vozidla a či vodiči dodržiavajú zákaz požívania alkoholu.

Na to, či vodiči dodržiavajú povinné prestávky, dohliada inšpekcia práce. Finančná správa SR kontroluje doklady, ktoré sú potrebné k precleniu tovaru. Na základe jej včerajšej intervencie ukrajinská strana odbavila za posledných 24 hodín namiesto bežných 75 kamiónov až 130.

Pre dopravcov, ale aj príslušníkov kontrolných zložiek poskytujú dobrovoľníci z Maltézskej pomoci Slovensko možnosť zohriať sa, ponúka im vodu, teplé nápoje a drobné občerstvenie.

Momentálne platí do 30. júna 2024 dohoda v rámci celej Európskej únie o tom, že ukrajinskí nákladní dopravcovia nemajú povinnosť preukazovať sa prepravenými povoleniami, ak vykonávajú bilaterálne prepravy, prípadne ak s tovarom cez územie Slovenskej republiky iba tranzitujú, čo spôsobuje nárast ukrajinských kamiónov na území Európskej únie, ako aj samotného Slovenska.

Odbor komunikácie
Ministerstvo dopravy SR

Toto ste už čítali?

Cookies