Nachádzate sa tu

Ťahák pre rodičov: Ako zareagovať na vysvedčenie?

Toto ste už čítali?

Publikované: 2018, január 30 - 11:45 | Farebné
Ak máte doma žiaka, tak onedlho nastane ten deň, keď domov prinesie zhodnotenie svojej polročnej práce.
Ťahák pre rodičov: Ako zareagovať na vysvedčenie?

Nezabúdajte, že to nie je len jeho hodnotenie, ale aj posúdenie pozornosti rodičov. My vám spolu s odborníčkou poradíme, ako zareagovať na prekvapenia na vysvedčení vášho potomka.
Pozor! V prípade zlých známok nemusí ísť o lajdáctvo, možno však pomôže skôr psychológ či iný odborník.

Aj takéto môže byť vysvedčenie, čo robiť?

Daniela Bolgáčová, detská psychologička

1. Jednotky a dobré známky
Je jasné, že dieťa je, čo sa školy týka, bezproblémové. Je potrebné ho pochváliť a oceniť jeho úspech. Materiálne dary sú teraz u rodičov všeobecne veľmi obľúbené, nie len ako odmena za dobré známky. Avšak myslím si, že dôležitejšie je dieťa v prvom rade úprimne pochváliť, venovať mu viac času, ísť s ním spoločne osláviť dobré vysvedčenie, napr. do cukrárne. Ak chce rodič kúpiť dieťaťu darček, tak by to mala byť iba nejaká drobnosť.

2. Sólová zlá známka
Pre jednotkára to môže byť dvojka, pre iného žiaka trojka či štvorka. „Závisí od predmetu, ak má napríklad problém s matematikou či čítaním, treba sa zamyslieť nad tým, či nejde o väčší problém. V takomto prípade môže ísť aj o neporozumenie si s daným pedagógom, alebo len vaše dieťa ten predmet z nejakého dôvodu neznáša. Čím skôr je potrebné prebrať problém s vyučujúcim a hľadať riešenie. Ak je potrebné, vyhľadať školského psychológa či odbornú poradňu,“ radí psychologička.

3. Zlé známky zo skupiny predmetov
Intelektuálne schopnosti sú rozdelené do dvoch oblastí na jazykové a technické. Môže sa stať, že ak má dieťa extra nadanie na jednu skupinu, môže sa stať, že v druhej zaostáva. Pre zlepšenie je potrebné venovať predmetom, v ktorých sa mu nedarí, viac pozornosti pri príprave do školy

4. Prepadá z jedného predmetu
"Je to ojedinelé, môže sa to stať, ak sa predmetu zámerne vyhýba a bojí sa ho. Málokedy sa stáva, že by pedagógovia niekoho takto hodnotili z jedného predmetu," hovorí psychologička. V takomto prípade je vhodné porozprávať sa so svojím dieťaťom a potom s vyučujúcim problémového predmetu.

5. Prepadá z viacerých predmetov
"V takomto prípade je potrebné riešiť situáciu s odborníkmi. Je potrebné zistiť intelektuálnu úroveň dieťaťa. Môže ísť len o lajdáctvo zo strany dieťaťa, ale príčina môže byť aj psychologického charakteru," odporúča odborníčka. Vysvedčenie by však nemalo rodiča prekvapiť.

6. Znížená známka zo správania
Rodič o tom mal vedieť dopredu, rovnako aj o presnom dôvode, pre ktorý bola známka znížená. Závisí od dôvodu, pre ktorý sa tak stalo. Je rozdiel, či za správanie v škole, alebo neospravedlnené hodiny.  Aj v tomto prípade je dôležité s dieťaťom hovoriť, prípadne konzultovať s odborníkom.

Zdroj: cas.sk