Back to top

Túžby vtkané do kresieb

Publikované: 28. apríl 2021 - 8:26
Farebný svet Rómov je názov okresnej výtvarnej súťaže, ktorú pre rómske deti vyhlásilo Žitnoostrovské osvetové stredisko v Dunajskej Strede (zriaď. TTSK) v januári 2020.
Túžby vtkané do kresieb

Do konca výzvy boli zaslané 93 výtvarných diel z 12 základných a špeciálnych škôl. V poradí už šestnásta súťaž a slávnostný vernisáž mal sa uskutočniť pri príležitosti celosvetového sviatku Rómov na Medzinárodný deň Rómov t.j. 8. apríla. Vzhľadom na aktuálne opatrenia Pandemickej  komisie SR sme sa nemohli osobne stretnúť. Výstavnú sieň pre výstavu, ktorá obsahuje cca. 30 krásnych kresieb a obrazov poskytla Zábavno - obchodné centrum MAX od 21. decembra 2020.

Správy a pozvánky zverejnené na webe oslovujú veľa ľudí. Aby sme upozornili čo najväčší počet záujemcov na túto krásnu výstavu, vytvorili sme krátky prezentačný film. Túto virtuálnu pozvánku  prijalo niekoľko ľudí, a keď to situácia dovolila, navštívili výstavu. Po zhliadnutí výstavy Július Vontszemű,  úspešný  rómsky umelecký fotograf a spisovateľ z Dunajskej Stredy napísal:

„Vystavené kresby nie sú len krásnym vizuálnym zážitkom, ale  aj vzácnou bránou, ktorou máme možnosť  nahliadnuť do farebného sveta ešte čistých, a teda úprimných, emočne bohatých detských duší. Môžeme ich skutočne  vnímať prostredníctvom ich videnia, prostredníctvom ich zraku. Aj keď tu dominujú farby, ale ani  ich pestrosť  nedokáže zatieniť  túžby vtkané do týchto kresieb. Je to  silné citové puto k rodine, priateľom, túžba patriť niekam, niekomu, silná hodnota tradícií a zvykov,  ako aj ich kultúry. Vždy bolo dôležité navzájom sa spoznávať, priblížiť sa jeden  druhému, ale  v tejto dobe táto dôležitosť narastá, pretože pandémia si vybrala svoju daň ... A čo iné  by poslúžilo viac  vzájomnému zblíženiu  ľudí,  pochopeniu  či spoznávanie iných kultúr  ako umenie? Možno  tieto detské diela aj učia mimoriadnej jednoduchosti a to, že sa navzájom skutočne veľmi potrebujeme, pretože všetci sme jednou farbou na palete. “

Výstava je otvorená do konca tohto mesiaca, t.j. 30. apríla 2021. Oplatí sa to navštíviť. Podujatie  z verejných zdrojov podporil  KULTMINOR - Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Mgr. Ingrid Láng

Foto: ŽOS - jAs

Toto ste už čítali?

Cookies