Back to top

Úspešné stretnutie v znamení lásky a umenia "Umenie spája nás"

Publikované: 20. august 2022 - 10:04
Len sa hrať, vytvoriť niečo pekné, naučiť sa niečo zaujímavé, zabudnúť na bolesti a smutné časy – to chce robiť každé dieťa. Tento cieľ mal pred sebou aj Žitnoostrovské osvetové stredisko v Dunajskej Strede (zriaď. TTSK), keď organizovalo tvorivé dielne pre deti ukrajinských utečencov. 18. augusta 2022 pre toto podujatie poskytol vhodné priestory Žitnoostrovské múzeum. Deti z Ukrajiny boli účastníkmi letného tábora pôsobiaceho pri Základnej škole Smetanov háj.
Úspešné stretnutie v znamení lásky a umenia "Umenie spája nás"

Pozvaní hostia vytvorili malé skupinky, kde maľovali na hodváb, pracovali s hlinou a technikou dekupáž, kreslili, vyrábali origami, navliekali korálky, liali voňavé mydlá. Naše pozvanie na podujatie prijala aj Tanya Kyianytsia, umelkyňa, ktorá sa na Žitný ostrov presťahovala z Ukrajiny a žije tu už viac ako tri roky. Výstavu tejto mladej umelkyne minulý rok mohla verejnosť obdivovať vo výstavných sieňach Gallery Nova. Tanya pracuje s technikou papir cutting, a aktívne propaguje rezanie papiera aj organizovaním tvorivých dielní. Dozvedeli sme sa od nej, že technika rezania papiera vznikla pôvodne v Číne, možno preto, lebo oni ako prví v histórii mali papier. Na Ukrajine má toto umenie už dlhodobú tradíciu. Ostatné tvorivé aktivity viedli skúsení výtvarníci a lektori: Erzsébet Molnár, Mgr.art. Anna Ozsvald, Mgr. Dániel Krascsenits, PhDr. Dagmar Madarásová, Mgr. Erika Sinová a Mgr. Ingrid Láng.

Celé stretnutie sa nieslo v znamení usilovnej práce zaneprázdnených rúk, kreativity a milých úsmevov. Hoci sme si nerozumeli jazykom toho druhého, dokázali sme si všetko vysvetliť rečou lásky a umenia. Ukrajinské deti pracovali s nadšením, zapájali sa do každej činnosti. Boli radi, že si vytvorené diela mohli odniesť so sebou a boli veľmi vďační za všetko.

Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Žitnoostrovského osvetového strediska. Sponzorom projektu bola spoločnosť Minit s.r.o. a Hobby Art Decor.

Za podporu veľmi pekne ďakujú!

Text: Mgr. Ingrid Láng

Foto: grafikŽOS

Toto ste už čítali?

Cookies