Back to top

Uvoľňovanie opatrení: Skladáme respirátory a rušíme karanténu

Publikované: 20. apríl 2022 - 14:24
Pandemická situácia na Slovensku sa neustále zlepšuje, uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v stredu 20. apríla na tlačovej konferencii. Dôjde preto k uvoľňovaniu opatrení, a to hneď od štvrtka 21. apríla. „Skladáme respirátory a rušíme karanténu,“ povedal Lengvarský.
Uvoľňovanie opatrení: Skladáme respirátory a rušíme karanténu

Respirátor

Rúška ani respirátory už nebudú povinné, a to ani v interiéroch. Jedinou výnimkou je kontakt s pacientom, teda povinnosť nosiť respirátor bude pretrvávať v zariadeniach sociálnych služieb a v nemocniciach. To platí rovnako pre personál aj návštevy.

„Respirátor je stále najlepšia ochrana pred nákazou a očkovanie zase pred ťažkým priebehom tohto ochorenia,“ dodal hlavný hygienik Ján Mikas s tým, že ak určitá skupina ľudí vyhodnotí, že sa chce napríklad v MHD naďalej chrániť respirátorom, netreba ich za to odsudzovať.

Nosenie respirátorov má však stále význam najmä pre rizikové skupiny osôb, pre starších, chronicky chorých a nezaočkovaných ľudí.

Štvrtá dávka vakcíny je zatiaľ odporúčaná len pre imunokompromitované osoby, tie by mali podľa hlavného hygienika zvážiť túto možnosť.

Karanténa

Izolácia u pozitívnej osoby stále trvá päť dní, následne pokračuje 5-dňová povinnosť nosiť respirátor. Tu zmena nenastáva. Ruší sa však povinnosť nastúpiť do karantény, a to pre osoby, ktoré boli v kontakte s pozitívnou osobou.

• o povinnosti nastúpiť do karantény pre osobou po úzkom kontakte môže rozhodnúť lekár (napr. ak ide o dlhodobý úzky kontakt s pozitívnou osobou alebo by úzky kontakt mohol ohroziť imunodeficientnú osobu na pracovisku)

• po ukončení karantény nebude na verejnosti povinný respirátor

 

Aj nemocnice postupne prejdú k bežnému režimu, a teda aj k poskytovaniu bielej medicíny.

„Dlhodobo sme vyhodnocovali situáciu, nechceli sme to uponáhľať, preto vychádzame s uvoľňovaním opatrní až po Veľkej noci,“ uzavrel Mikas.

Izolácia po pozitívnom teste naďalej platí:

• po pozitívnom teste (PCR, LAMP, Ag, PoC, domáci samotest)

• kontaktovať úzke kontakty s ktorými bola osoba 2 dni pred príznakmi alebo pred odberom

• izolácia trvá 5 dní (ak pacient posledných 24 nemal príznaky)

• ak pretrvávajú príznaky, o ukončení izolácie rozhoduje lekár

• 5 dní po ukončení izolácie povinnosť nosiť respirátor FFP2 (deťom v školách postačuje aj chirurgické rúško)

Facebook / MZSR, ma7.sk 

Toto ste už čítali?

Cookies