Back to top

V dunajskostredskej nemocnici prišlo vlani na svet 855 detí

Publikované: 19. január 2018 - 10:07
V nemocnici Svet zdravia Dunajská Streda sa počas minulého roku narodilo 855 detí. Chlapcov prišlo na svet viac ako dievčat a 11 mamičiek sa tešilo z dvojčiat.

„Celkovo oproti predošlému roku 2016 dunajskostredská pôrodnica vlani zaznamenala mierny pokles pôrodov, z 889 na 844. Po júni 2017, keď sme začali budúcim mamičkám poskytovať v našej pôrodnici nové služby, sme však zaznamenali v počte pôrodov zvyšujúci sa trend,“ skonštatoval primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Juraj Schwarcz.

Dievčat sa v nemocnici narodilo 412, chlapcov 443. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, ktoré rodičia vlani dávali v dunajskostredskej nemocnici svojim novorodencom, sa objavili Sofia, Zoé a Dóra. U chlapcov zase dominovali mená Dominik, Kristóf a Áron.

Individuálny pôrodný plán

Budúce mamičky si od polovice minulého roka môžu v dunajskostredskej nemocnici naplánovať svoj pôrod do detailov. „Spolu s naším zdravotníckym tímom majú možnosť vytvoriť si individuálny pôrodný plán. Dohodnuté predstavy mamičky sú následne zaevidované v papierovej brožúre, podľa ktorej sa riadi aj zvyšný personál oddelenia,“ vysvetľuje primár. Počas vlaňajšieho polroku túto možnosť využilo 25 mamičiek.

V pôrodnici tiež môžu mamičky absolvovať predpôrodnú prípravu, kde sa dozvedia, ako sa čo najlepšie pripraviť na pôrod, ako sa stravovať počas tehotenstva, starať sa o bábätko alebo si nacvičia dýchacie techniky. Od minulého roka má pôrodnica pre tento účel zariadenú novú telocvičňu. Predpôrodnú prípravu vlani absolvovalo 40 mamičiek.

Pôrodnica od minulého roku ponúka rodičkám aj epidurálnu anestéziu, novú príjmovú ošetrovňu, pôrodný apartmán s nadštandardnou izbou, možnosť mať pri pôrode sprevádzajúcu osobu, dvojjazyčné edukačné materiály či alternatívne metódy tíšenia bolesti, napríklad uvoľňujúci kúpeľ, muzikoterapiu či aromaterapiu.

Poďakovania

Pôrodnica počas minulého roka podľa primára úspešne zvládla i niekoľko komplikovaných pôrodov, kedy nastalo ťažké krvácanie, eklampsia či odtrhnutie placenty. Od mamičiek tak tím lekárov a sestier pravidelne dostáva ďakovné listy za svoj profesionálny a ľudský prístup.

Toto ste už čítali?

Cookies