Na cvičení sa zúčastnili okrem hasičov a zdravotníkov aj Dopravná zdravotná služba, študenti Strednej zdravotníckej školy v Dunajskej Strede, príslušníci Policajného zboru SR, Mestskej polície Galanta, zástupcovia Okresného úradu a tiež krízového riadenia MZ SR na úrovni kraja. Celkovo cvičilo takmer 100 osôb.
Myšlienka nácviku udalosti, ktorá môže nastať kedykoľvek počas bežnej prevádzky, vznikla pred viac ako 18 mesiacmi. Žiaľ, boj s pandémiou ochorenia COVID-19 bránil vykonaniu tohto cvičenia, a to opakovane. Začiatkom leta sa preto zástupcovia jednotlivých cvičiacich zložiek dohodli, že bez ohľadu na epidémiu, je nevyhnutné tento nácvik zrealizovať, pretože požiar viacpodlažného výškového komplexu nemocnice by bez náležitých preverení opatrení mohol spôsobiť nezvratné materiálne škody, no najmä nezvratné škody na ľudských životoch.
Simulovaný požiar vznikol o deviatej hodine dopoludnia na 5. podlaží oddelenia vnútorného lekárstva v elektrickej rozvodnej skrini, priamo v priestoroch oddelenia. Personál, ktorý požiar spozoroval, aktivoval núdzový požiarny hlásič. Ohlasovňa požiarov následne informovala hasičov na linke tiesňového volania 150, pričom boli bezodkladne vyslané tri zásahové skupiny s troma kusmi zásahovej techniky, vrátane výškovej plošiny. Do príchodu hasičov zamestnanci zahájili evakuáciu nielen 5. podlažia, ale aj podlažia nad ním. Medzičasom polícia zablokovala dopravu smerom do nemocnice a rovnako zabezpečila jednotlivé vstupy do hlavných traktov budovy.
Pátracia skupina spoločne s veliteľom zásahu následne prepátrali priestory oddelení a riadili ďalšiu evakuáciu imobilných a čiastočne mobilných pacientov. Ďalšia zásahová skupina sa súčasne pokúšala požiar lokalizovať a uhasiť. Nevyhnutná bola súčinnosť zamestnancov technického úseku z pohľadu odstávky jednotlivých energetických sietí a medicinálnych plynov. Jednu z osôb z radov pacientov – figurantov, bolo potrebné evakuovať výškovou technikou, cez balkón budovy. Všetci pacienti a personál sa postupne sústredili na zhromaždisko, kde boli pretriedení, zaevidovaní a následne retransportovaní na iné oddelenia či do iných nemocníc. S touto úlohou pomáhali najmä zamestnanci urgentného príjmu a Dopravnej zdravotnej služby.
Zaujímavosťou taktického cvičenia bolo, že jednotlivé cvičiace skupiny síce mali svoje zadanie, no navzájom o svojich úlohách nevedeli. Situácia preto prebiehala do veľkej miery rovnako, ako by išlo o skutočnú udalosť. Šikovnosť jednotlivých cvičiacich pri organizácii prác dokonca zaistila, že plánovaný scenár cvičenia bol nakoniec o desať minút v predstihu oproti pôvodnému časovému harmonogramu.
Záver cvičenia bol venovaný hodnoteniu samotného nácviku zo strany jednotlivých cvičiacich skupín aj zasahujúcich zložiek. Cvičenie odhalilo niekoľko závažných i menej závažných nedostatkov, ktoré budú ďalej spracovávané a vo vzťahu k nim budú vykonávané nápravné opatrenia. V globále bolo však úspešné. Žiaľ, tzv. „úzkym hrdlom“ sa ukázalo nerešpektovanie parkovacej politiky v areáli nemocnice, čo znemožňovalo operatívne nasadenie výškovej techniky pri jej inštalácii. Našťastie odborná zručnosť príslušníkov hasičského a záchranného zboru si obratne poradila aj s touto situáciou. Za tento výkon patrí všetkým zúčastneným obrovské ĎAKUJEM, ktoré nás ostatných motivuje nácvik v budúcnosti opakovať a zaisťovať tak bezpečnosť pacientov i personálu aj z tohto uhla pohľadu.
Svet zdravia
Toto ste už čítali?
Od februára 2025 sa mení spôsob zberu kuchynského odpadu v Dunajskej Strede
Mesto týmto oznamuje obyvateľom, že od 3. februára 2025...
Záchranári fungujú počas sviatkov v rovnakom režime ako zvyčajne
Záchranná zdravotná služba (ZZS) funguje počas sviatkov v...