Back to top

VI. Žitnoostrovský galop čaká na rodiny s bezplatným programom

Publikované: 18. jún 2022 - 11:02
25. júna opäť zorganizujú na maloblahovskom letisku Žitnoostrovský galop, predskokana maďarského Národného galopu. Na bezplatné zaujímavé programy očakávajú rodiny a všetkých záujemcov.
VI. Žitnoostrovský galop čaká na rodiny s bezplatným programom

Tradícia žije! Po dvojročnej pauze kvôle pandémii koronavírusu sa kone znova postavia na štart, jazdci sa posadia do sediel, aby reprezentovali svoj kraj na jednom z najprestížnejších konských pretekov.

Mesto Dunajská Streda bude 25. júna 2022 hostiteľom a spoluorganizátorom Žitnoostrovského galopu, ktorý je predskokanom budapeštianskeho Národného galopu. Podujatie sa aj tento rok bude konať na dobre známom mieste, malodvorskom letisku, zdarma. Návštevníkov podujatia budú na miesto konania prevážať galopové autobusy, tiež zdarma.

Hlavná úloha bude samozrejme patriť koňom a jazdcom, ktorí budú súťažiť o účasť na budapeštianskom Národnom galope. Zo súťažiacich Žitnoostrovského galopu postúpia prví traja a Dunajská Streda ako hostiteľ, víťaz slovenského galopu bude reprezentovať Slovensko. Do tejto časti súťaže sa okrem iných zapojili Piešťany, Jelka a Rohovce.

V súťaži jednotlivcov organizátori plánujú tri rozbehy.

V roku 2022 súťažia viaceré obce, ktoré sa zúčastnili aj v predchádzajúcich rokoch, ako napríklad Šamorín a Tomášikovo. V tomto roku na podujatí prívítame okrem nich aj nových jazdcov. Po prvýkrát budú súťažiť jazdci z Novej Dedinky v okrese Senec, z okresu Dunajská Streda jazdci z Jahodnej. Jazdec z Jahodnej bude zároveň najmladším žokejom. Mesto Dunajská Streda bude reprezentovať skúsený jazdec Árpád Egri, ktorý bol víťazom súťaže v roku 2015.

„Už viackrát som stál na štarte Národného galopu na Námestí hrdinov, bol som aj v semifinále. Tento výsledok by som chcel zlepšiť, súťažiť vo finále, aby rodáci boli na mňa pyšní" - uviedol Árpád Egri, ktorí v tomto roku bude mať nového koňa.

Podujatie slúži na zachovanie tradícií, popularizáciu tohto športu a jazdectva.

„Náš cieľ sa nemení, naďalej by sme chceli, aby Žitnoostrovský galop bol stretávaním sa maďarskaých jazdcov. Pre nás je dôležitá popularizácia tohto športu a jeho podpora, zachovávanie tradícií a predvedenie jazdeckého umenia. Chceli by sme dianie priblížiť mladým, aby aj pre nich jazdectvo znamenalo pýchu. Preto organizujeme aj Galop mladých husárov, aby si aj mladí mohli vyskúšať jazdu na koni. Ďalej chystáme hodnotný kultúrny program, hudobné vystúpenia, ukážky jazdectva. Boli by sme radi, keby sa čo najviac ľudí zúčastnilo a zažilo výbornú atmosféru, aby zažili krásny rodinný deň, aj preto je vstup zdarma" - uviedol primátor mesta Dunajská Streda a hostiteľ podujatia Zoltán Hájos

Organizátori Žitnoostrovského galopu chystajú v tomto roku viacero noviniek.

„Novinkou bude Remeselnícky dvor, kde miestni a regionálni remeselníci predvedú svoje výrobky. Záujemcovia si budú môcť niektoré remeselné práce aj vyskúšať. Po prvýkrát čaká na návštevníkov aj hospodársky a výrobný trh. Aj tu sa na pulty dostanú výrobky domácich predajcov. V ulici Žitnoostrovských chutí si návštevníci budú môcť dopriať nefalšovanú žitnoostrovskú pohostinnosť, kde popri vynikajúcich jedlách budú môcť ochutnať aj kvalitné vína a destiláty. Popri Galope mladých husárov chystáme aj súťaž pretekov vozidiel, ich víťaz sa tiež dostane na budapeštiansky Národný galop.

Veľký dôraz kladieme na zábavu detí, čakajú na ne súdobé hry s drevom, v jurte si budú môcť vyskúšať bojové predmety z čias dobývania vlasti. Budú môcť nazrieť aj do skutočného sedliackeho dvora.

Nebudú chýbať ani tradičné programy: v rámci ukážky jazdectva Bíró Kert Lovas centrum a tradíciu chrániaca spoločnosť ARGYLL predvedú rekonštrukciu boja v roku 896. Aj kultúrne programy budú bohaté: hudobná skupina Glamour pripravuje pre najmenších interaktívny detský program. V podaní Katalin Kollár, Tünde Kevicky a Rezső Érsek zaznejú najznámejšie melódie hudobného skladateľa Szabolcsa Fényesa, narodeného pred 110 rokmi. Vo večerných hodinách bude návštevníkov zabávať hudobná kapela Fortissimo.

Dolly Plussz zas sľubuje nefalšovanú retro-náladu a vynikajúcu zábavu" - informovala o programe Erzsébet Bóna, vedúca agendy BONS Promotion s. r. o., organizátorka Žitnootrovského galopu.

Kompletnú tlačovú besedu si môžete pozrieť tu:

(-sh- / nagy - preklad: E. Szakolczay)

Toto ste už čítali?

Cookies