Nachádzate sa tu

Vy ešte odomykáte auto diaľkovým?

Toto ste už čítali?

Publikované: 2018, júl 13 - 14:01 | Farebné
Nebolo by ľahšie otvárať ho mobilom?
Vy ešte odomykáte auto diaľkovým?

Odomykanie automobilu vlastným smartfónom nie je technicky náročné a napriek tomu sa to v praxi zatiaľ nerozšírilo. Jednak sú automobilové koncerny konzervatívne v zavádzaní noviniek a jednak tomu chýbalo zavedenie štandardu, ktorý by fungoval naprieč automobilkami a výrobcami mobilov.

Určite sa vám už stalo, že ste prišli k autu a kľúče od neho ostali doma, alebo v kancelárii. Zato smartfón ste držali v ruke. Prečo sa vlastne nemôže vyslať kód na otvorenie vozidla cez telefón? Lebo by to bolo priveľmi jednoduché? Alebo sú, česť výnimkám, automobilky spiaci dinosauri, ktorí len neradi zavádzajú novinky?

Zdá sa, že zmena k lepšiemu konečne prichádza. Car Connectivity Consortium (CCC) je organizácia zameraná na umožnenie bezproblémového pripojenia mobilných zariadení k vozidlu.

CCC teraz oznámila vydanie novej špecifikácie Digital Key Release 1.0, ktorá je štandardizovaným riešením umožňujúce používateľom stiahnuť si digitálny kľúč do smartfónov.

Do konzorcia CCC patrí napríklad Samsung, Apple, LG Electronics, Panasonic, Volkswagen, Audi, BMW, General Motors, Hyundai, ALPC ELECTRIC, Continental Automotive, DENSO, Gemalto, NXP a Qualcomm Incorporated.

Technológia sa zameriava v prvom rade na bezpečnosť. Bude sa používať dôveryhodný systém na odosielanie digitálneho kľúča do telefónu cez NFC. Vozidlo sa teda nebude dať odomknúť z väčšej diaľky, čo však môže prinútiť zlodejov aút byť v tesnej blízkosti majiteľa.

Nová špecifikácia digitálneho kľúča bola vyvinutá tak, aby vytvorila „robustný ekosystém“ okolo vzájomne spolupracujúcich interakcií digitálneho kľúča. To dovolí vodičovi odomknúť, zamknúť, naštartovať a zdieľať prístup k vozidlu pomocou mobilných zariadení so spoľahlivými metódami overovania totožnosti. 

Pravdaže, systém sa začína len rozbiehať, takže bude ešte nejaký čas trvať, kým sa prenesie do našich aút. Pridanie tejto funkcie do mobilov potom už nebude obtiažne. Mená členov konzorcia však naznačujú, že sa tento štandard seriózne naštartuje. Už teraz sa hovorí o verzii 2.0, ktorá sľubuje väčšiu spoluprácu a súčinnosť medzi automobilmi a smartfónmi v prvom štvrťroku 2019.

Tento nový štandard privítajú všetkými desiatimi aj firmy, ktoré zdieľajú autá. Teraz má každá z nich vlastný systém ako rieši práva na prístup k vozidlu.

Zdroj: techbox.dennikn.sk