Schválený bol tiež pozmeňujúci návrh poslanca J. Šíbla a poslankyne A. Miernej, ktorý umožní použiť výnosy z predaja emisných kvót na výraznejšiu pomoc ochrane životného prostredia, ale aj energetike a priemyslu. V tejto súvislosti sa navyšuje percento použiteľného výnosu z predaja emisných kvót v dražbách z doterajších 30 % na 40 %, resp. 50 % v roku 2025.
Podľa štátneho tajomníka MŽP SR Michala Kiču nová právna úprava pomôže aj národným parkom, ktorých príjmy už nebudú závislé na ťažbe dreva.
„Národné parky budú po novom získavať 10 percent výnosov z príjmov z obchodovania z emisnými kvótami. Zabezpečíme tak stabilné financovanie národných parkov a zároveň podporíme zachytávanie uhlíka v pôde, čím prispejeme k zlepšovaniu situácie v oblasti klímy,“
- zdôraznil štátny tajomník Kiča.
Nová právna úprava zlepšuje štátnu pomoc energeticky náročnému priemyslu prostredníctvom mechanizmu kompenzácií na nepriame emisie CO2 z Environmentálneho fondu. V tejto súvislosti sa zvyšuje výška percenta použiteľného výnosu z príjmov z obchodovania s emisnými kvótami na financovanie schémy štátnej pomoci prevádzka, v prípade ktorých sa predpokladá značné riziko úniku uhlíka v súvislosti s premietnutím nákladov kvót do cien elektrickej energie z doterajších 25 % na 35 %.
Ďalšie financie pôjdu predovšetkým samosprávam na podporu budovania kanalizácií, vodovodov, čistiarní odpadových vôd či zberných dvorov. Financovať sa budú tiež opatrenia na zadržiavanie vody v krajine s dôrazom na zachytávanie, ukladanie a využitie organického uhlíka, ako aj opatrenia zabezpečujúce zvýšenie záchytov uhlíka v lesnej pôde a biomase a starostlivosť o chránené územia.
Ministerstvo životného prostredia SR
Toto ste už čítali?
Sociálna poisťovňa od januára zvýši dôchodky o 2,1 %
Sociálna poisťovňa (SP) od januára budúceho roka zvýši...