Nachádzate sa tu

Zábavná pyrotechnika v nemilosti miest

Toto ste už čítali?

Publikované: 2017, december 7 - 11:35 | Farebné
Bratislava ako prvé mesto na Slovensku pristúpila k úplnému zákazu používania zábavnej pyrotechniky, výnimku nedostala ani vlaňajšia silvestrovská oslava.
Zábavná pyrotechnika v nemilosti miest

Hlavné mesto nie je v obmedzení delobuchov výnimkou, po regulácii siahajú aj inde, hoci bratislavské nariadenie je stále najprísnejšie. Obmedzenie schválili pred rokom aj v metropole východu. Dôvodom boli časté sťažnosti Košičanov.

„Opakovane sme dostávali  množstvo sťažností od občanov, že sa pyrotechnika používala v denných aj v nočných hodinách, v ktoromkoľvek období roka, s čím sme v minulosti nemohli nič robiť, pretože používanie pyrotechniky, respektíve obmedzovanie, nám neumožňoval zákon,“ povedala pre Aktuálne.sk hovorkyňa mesta Košice Linda Šnajdárová.
Ako ďalej uviedla, súčasný právny stav už v zákone splnomocňuje mestá a obce, aby svojimi všeobecne záväznými nariadeniami (VZN) mohli obmedziť, alebo usmerniť používanie pyrotechniky.

„Preto sme prijali VZN, ktoré hovorí o tom, že pyrotechnika môže byť používaná bez obmedzenia počas Silvestra, do druhej hodiny rannej 1. januára. Čo sa týka používania pyrotechniky mimo Silvestra, môže sa používať na akcie, ktoré sú organizované, alebo spoluorganizované mestom, alebo mestskými časťami,“ vysvetlila Šnajdárová.

Obmedzenie používania pyrotechniky platí aj v Banskej Bystrici.

„Na území Banskej Bystrice je možné používať pyrotechniku podľa platného VZN len počas Silvestra, 31. decembra, v čase od 12.00 do 01.00 hodiny nasledujúceho dňa a 1. januára v čase od 12.00 do 22.00 hodiny. Okrem tohto obdobia sa môže pyrotechnika používať len v prípadoch, keď ide o významné podujatie. Ohlasovacia povinnosť platí pre každého,“ uviedla pre Aktuálne.sk hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Sekerešová.

Nariadenie o obmedzení používania pyrotechniky platí aj v Trnave, používať ohňostroje sa tak smú iba 31. decembra od 23. hodiny do 1. januára 1. hodiny. Pre toto nariadenie hrozilo, že sa nebude môcť uskutočniť rodinný ohňostroj pre rodiny s deťmi, ktorý sa koná každoročne vo večerných hodinách. Na poslednú chvíľu sa však program zmenil a ohňostroj pre deti bol vlani odpálený o 17.30.

Regulácia ohňostrojov a delobuchov sa postupne dostáva aj do menších miest.

Odstupňovanie zábavnej pyrotechniky upravuje Nariadenie Vlády Slovenskej republiky z 18. marca 2015 o sprístupnení pyrotechnických výrobkov na trhu. V Bratislave je zakázané používať kategórie F2 a F3. Pyrotechniku kategórie F4 sú oprávnení používať len profesionáli. Kategórie F1 je zábavná pyrotechnika, ktorá predstavuje veľmi nízke nebezpečenstvo a má zanedbateľnú hladinu hluku a ktorú možno používať v obmedzených priestoroch vrátane zábavnej pyrotechniky. Používať sa môže aj vo vnútri obytných budov. Tento druh pyrotechniky sa nesmie predávať osobám mladším ako 15 rokov.

Kategórie F2 je zábavná pyrotechnika, ktorá predstavuje nízke nebezpečenstvo a má nízku hladinu hluku. Možno ju používať vonku v obmedzených priestoroch. Takúto pyrotechniku si smú kúpiť osoby staršie ako 18 rokov.
Kategórie F3 je zábavná pyrotechnika, ktorá predstavuje stredne veľké nebezpečenstvo, určená je na používanie vonku na veľkých otvorených priestranstvách. Hladina hluku nie je škodlivá pre ľudské zdravie. Predáva sa iba osobám starším ako 21 rokov.
Kategórie F4 je zábavná pyrotechnika, ktorá predstavuje vysoké nebezpečenstvo, ktorú môžu používať len odborne spôsobilé osoby a ktorej hladina hluku nie je škodlivá pre ľudské zdravie.

Výrobca, dovozca či distribútor môže takúto pyrotechniku sprístupniť na trhu iba odborne spôsobilej osobe.

Zdroj: aktualne.centrum.sk