Moderátorka vernisáže Edita Tilajčíková pozdravila prítomných, analytičku dizajnu a výtvarného umenia Ritu Balla, hudobníkov podujatia Andrása Kotiersa a Zoltána Bendegúza Vargu, vystavujúce umelkyne a, samozrejme, početné publikum.
Skupinová výstava INTUÍCIE vyniká žánrovou rozmanitosťou. Jednak steny výstavnej siene zdobia maľby maľované akrylom, olejom, prítomné je aj textilné umenie. Je zaujímavé sledovať a objavovať, že výstavu troch umelkýň spája nespočet maličkostí – povedala úvodom analytička dizajnu a výtvarného umenia Rita Balla a potom krátko predstavila umelkyne a vystavené diela. Tri dámy, ktorých životy sa spájajú s mestom Gabčíkovo, predstavila obecenstvu postupne a poukázala aj na prepojenia, podobnosti v ich tvorbe.
Spomenula ľahkosť kompozícií Emőke Szamaránszky a ich vzťah k svetlu, pričom zdôraznila, že „hľadanie svetla – farby, jemné povrchy – to všetko sú pre ňu pokusy na plátne, prostredníctvom ktorých sa Emőke Szamaránszky snaží čo najautentickejšie vyjadriť svoje vnútorné pocity, nálady a duševné stavy”.
V prípade Mayi Bott Rita Balla hovorila o význame vrstvenia v abstraktnom štýle.
„Jej umenie hľadá inšpiráciu v prírode, je schopné rozmazať hranice medzi objektom a látkou. Výsledkom tohto umeleckého procesu sú jedinečné tvary.”
Rovnako ako v jej prípade, aj z textílií Rozálie Bokros sála sila sústreďujúca sa do jedného bodu, načrtla analytička paralelu.
„Vo svojom umení sa Rozália Bokros hrá s nevypočítateľnosťou foriem, využíva príležitosti a dáva priestor náhodám, aby potom výsledok bol skutočne jedinečný, pestrý, neopakovateľný,“ pokračovala Rita Balla.
A čo je pre všetky tri umelkyne – nezávisle od seba – charakteristické, je použitie modrej – počuli sme počas prejavu analytičky umenia.
Pri vysvetľovaní tejto myšlienky umelecká analytička povedala, že
"prítomnosť indigovej modrej úzko súvisí s intuíciou, s procesom spoznávania, ktorý nie je založený výlučne na získavaní informácií na lexikálnej úrovni, ale na inštinktívnom rozpoznávaní, ku ktorému dochádza neočakávane, ale v tom správnom okamihu.“
Myšlienky odborníčky prítomným v krátkosti zhrnula v slovenčine Edita Tilajčíková. András Kotiers a Zoltán Bendegúz Varga zarámovali komornú vernisáž príjemnou jazzovou hudbou.
Výstavu si môžu záujemcovia pozrieť vo výstavnej sieni Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede do 9. septembra 2023.
Ďalšie zábery z vernisáže si môžete pozrieť v našej fotogalérii.
Text a foto: Vince Rózsár
Toto ste už čítali?
TTSK: Noc múzeí a galérií v Trnavskom kraji
Župné múzeá a galérie sa aj v tomto roku v sobotu 18....