Slávnostné podujatie otvorili laureát Ceny Harmónia Mgr. Art. Tomáš Cseh ArtD., prvý sólového violistu Symfonického orchestra Slovenského národného divadla v Bratislave a klaviristka Hiromi Cseh Ishiguri kompozíciou Tamása Cseha a následne moderátorka večera, Mgr. Edita Tilajčíková, privítala prítomných. Podujatie popri mnohých predstaviteľoch kultúrneho života mesta aj kraja poctili svojou prítomnosťou aj župan TTSK Mgr. Jozef Viskupič, vicežupan Mgr. József Berényi, viceprimátori mesta Dunajská Streda Attila Karaffa a MUDr. Juraj Puha, MBA.
„Žitnoostrovské múzeum okrem toho, že ponúka pre obyvateľov mesta a regiónu množstvo výstav, koncertov, knižných prezentácií, sa rozrástlo na miesto, ktoré ľudia všetkých vekových kategórií radi navštevujú, kde načerpajú silu, obdivujú krásne umelecké diela a obohacujú svoje srdcia hrejivými zážitkami. Stal sa z neho komunitný priestor, kam návštevníci prichádzajú s úsmevom na tvári a odchádzajú duchovne bohatší v nádeji opätovného stretnutia,“
- zdôraznila význam oslavovanej inštitúcie hostiteľka večera.
V úvode svojho slávnostného príhovoru pozdravil prítomných aj riaditeľ múzea Mgr. Iván Nagy.
S potešením privítal najmä kolegov z iných múzeí, ktorých zrejme zamestnávajú podobné problémy ako Žitnoostrovské múzeum, takže práve k týmto inštitúciám ich viažu najužšie vzťahy.
Vo vzťahu k partnerským inštitúciám – osvetovým strediskám, archívom, galériám, kultúrnym inštitúciám a organizáciám - vyzdvihol, že sú spolu v neustálom profesionálnom kontakte.
Pozdravil prítomných starostov a riaditeľov škôl, pričom uviedol, že väčšina návštevníkov múzea sem prichádza práve zo vzdelávacích inštitúcií.
Ďalej privítal organizácie, ktoré sa zaoberajú cestovným ruchom a turizmom. Tu povedal, že i s nimi zdieľajú spoločné ciele a záujmy, čo považuje za mimoriadne silné prepojenie.
„Pred šesťdesiatimi rokmi túto inštitúciu založilo niekoľko nadšencov. Odvtedy Dunajom pretieklo veľa vody, ale - stal sa zázrak - inštitúcia, ktorú vytvorili, funguje dodnes,“ povedal Iván Nagy a následne dodal, že neustály pokrok v digitálnom a kybernetickom svete okolo nás spôsobuje, že do popredia sa dostávajú iné hodnoty. „A my tak musíme hľadať nové uplatnenie múzea, prekalibrovať jeho poslanie a fungovanie… Verím, že cieľ, ktorý som práve načrtol, sa dá dosiahnuť len spoločnou prácou, alebo budovaním komunít.“
„Prosíme vás, aby ste naďalej prispievali k našej vzájomnej spolupráci a pomohli nám tak dosahovať naše ciele,“
- uzavrel svoj príhovor riaditeľ Žitnoostrovského múzea.
Prítomných, priateľov kultúry, pamätí a tradícií, ktoré táto inštitúcia symbolizuje a ktorá práve oslavuje 60. výročie svojho vzniku, privítal vo svojom pozdrave aj Jozef Viskupič, župan Trnavského samosprávneho kraja.
„Vítam vás v dôležitom momente života inštitúcie, v múzeu, ktoré reprezentuje komunitu, mesto a región – bez neho by boli bez duše. Inštitúcia pamäti totiž dáva komunite dušu, srdce, myšlienky a korene,” zdôraznil Viskupič. Zároveň múzeu zablahoželal, že jeho súčasné vedenie, tak ako jeho predchodcovia, vykonáva také činnosti, ktoré múzeum priviedli do súčasnosti: prebýva v nich tradícia, duša a naše korene. Poďakoval všetkým, ktorí v priebehu 60 rokov priložili ruku k dielu a pričinili sa o to, aby múzeum prekvitalo.
„Žitnoostrovské múzeum je zároveň župná aj mestská inštitúcia, ktorá si zaslúži pozornosť mesta, regiónu aj Trnavského kraja,“
- uzavrel svoje slávnostné slová župan TTSK.
Slova sa následne ujal József Berényi, zástupca župana, aby vyslovil obdiv k práci múzea. Ako povedal, preňho osobne je kultúra v Trnavskom kraji mimoriadne dôležitá i preto, lebo na ňu zostáva oveľa menej finančných prostriedkov, ako napríklad na obnovu ciest, no župné kultúrne inštitúcie dokazujú, že peniaze nie sú všetko, i za menej peňazí dokážu vďaka vzájomnej spolupráci robiť zázraky.
Múzeum v Dunajskej Strede je výnimočným miestom aj s takými raritami, ako je tu vystavený čln z doby železnej - nikde inde v širokom okolí obdobný nenájdete.
József Berényi vo svojich myšlienkach pokračoval, „pri obhliadke múzea som si uvedomil, aká veľká vec to bola, spôsob, akým naši predkovia využívali vodu...Dôkazy o ich vynaliezavosti nájdete práve v priestoroch Žltého kaštieľa.“
„Som rád, že múzeum už toľko rokov nesie odkaz našich predkov, znázorňuje ich životy, životy rodín Kondéovcov, Amadéovcov a mnohých ďalších rodín, ktoré tu žili a pracovali v prospech tohto mesta a regiónu,“ pokračoval vicežupan.
„Je to zodpovedné poslanie, ktoré pracovníci Žitnoostrovského múzea denno-denne vykonávajú, prajem im aj nám, aby im táto vytrvalosť ešte dlho vydržala,“
- povedal na záver József Berényi.
V mene vedenia a samosprávy nášho mesta jubilujúcu inštitúciu pozdravil viceprimátor MUDr. Juraj Puha, MBA. Pridal sa ku gratulantom so želaním, aby okrúhle a krásne výročie zapálilo v zamestnancoch inštitúcie plameň túžby po ďalších veľkých plánoch a ďalších úspechoch. Zároveň ich požiadal, aby naďalej zachovávali naše tradície, kultúru a históriu.
„Máme radosť z toho, že táto významná inštitúcia funguje vynikajúco a v impozantnej budove, na čo sme veľmi hrdí. Ďakujeme, že svojou prácou a výsledkami idete príkladom, že šírite dobré meno nášho mesta v krajine i za hranicami,“
- zablahoželal múzeu zástupca primátora a potom s potešením poznamenal, že spolupráca s mestom, so školami, je príkladná a vystavený materiál posilňuje v žiakoch myslenie lokálnych patriotov.
Po svojom príhovore v maďarskom aj slovenskom jazyku viceprimátor odovzdal Ivánovi Nagyovi pamätný list primátora mesta Dunajská Streda, JUDr. Zoltána Hájosa, pri príležitosti 60. výročia založenia Žitnoostrovského múzea ako uznanie za propagáciu kultúry a umení, dokumentovanie a udržiavanie tradícií a histórie Dunajskej Stredy aj Žitného ostrova pre budúce generácie.
Po slávnostných pozdravoch si hostia mohli pozrieť krátky film približujúci minulosť a súčasnosť Žitnoostrovského múzea a následne riaditeľ múzea odovzdal pri príležitosti výročia pamätné listy.
„Myslím si, že v tento deň môžeme obrátiť list v knihe života múzea, dúfajúc v krajšiu a bohatšiu budúcnosť, ktorá bude aj naďalej ponúkať kvalitný obsah a prijímať nadšené publikum,“
dodala na záver slávnosti Edita Tilajčíková. Následne priestor opäť zaplnila hudba: dôstojný rámec slávnosti poskytli viola a klavír v podaní Tamása Cseha a Hiromi Cseh Ishiguri.
Fotografie, ktoré vznikli na slávnosti usporiadanej na počesť 60. výročia založenia Žitnoostrovského múzea, si môžete pozrieť v našej fotogalérii.
Text a foto: Vince Rózsár