Back to top

Žitný ostrov bude hostiť medzinárodné stretnutie policajných psovodov

Publikované: 29. máj 2019 - 13:38
Koncom leta bude Žitný ostrov miestom stretnutia policajných psovodov, ktorého organizátorom je Mestská polícia v Dunajskej Strede.
Žitný ostrov bude hostiť medzinárodné stretnutie policajných psovodov

Tréningy budú prebiehať na športovom ihrisku vo Vrakúni, spoločné rozhovory, počas ktorých si budú vymieňať skúsenosti, budú prebiehať v Dunajskej Strede. „Popri programe pre odborníkov, by sme chceli ukázať prácu psovodov aj širšiemu obecenstvu, preto sa v Dunajskej Strede bude konať verejné fórum, kde sa psovodi z rôznych krajín Strednej a Východnej Európy podelia o tajomstvá výcviku psa. Majiteľom psov poskytnú osožné informácie o všeobecných podmienkach výcviku. Chceli by sme takto prispieť k uvedomelému držaniu psa” – uviedol Csicsay Csaba, psovod mestskej polície, ktorý má za sebou niekoľko medzinárodných úspechov.

Pataki Balázs, spoluorganizátor podujatia, pracoval 24 rokov v maďarskej polícii a pri ochrane hraníc. „Aj teraz pracujem ako psovod v spoločnosti REX Biztonsági Szolgálat (v preklade bezpečnostná služba), preto som sa podujal spolu s mojím priateľom,  Csicsaym Csabom, zorganizovať toto podujatie. Nápad vznikol na jednom zo slovenských medzinárodných stretnutí psovodov. Angažovať služobných psov, respektíve výcvik psa na čo najvyššej úrovni  som považoval v rámci mojej práce a poslania vždy za dôležité, aj preto podporujem iniciatívu na vznik tohto medzinárodného podujatia. Oboznámime sa s metodikou výcviku a s taktikou iných krajín. Podľa našich plánov bude medzinárodný tréning slúžiť na rozšírenie odborných poznatkov psovodov, oboznámenie sa s rôznymi formami výcviku a v neposlednom rade vytvorenie odborných a priateľských kontaktov v zahraničí. S mojím kolegom, Csicsaym Csabom veríme, že poskytneme organizáciu tréningu na vysokej odbornej úrovni a dúfame, že psovodi odídu s pozitívnymi zážitkami a novými  poznatkami a priateľmi” – uviedol odborník z Maďarska.

V prípade podobných podujatí je dôležitá práca profesionálnych pomocníkov, vo veľkej časti záleží na nich, ako efektívne dokáže policajt a jeho pes nacvičovať riešenie nebezpečných situácií. Organizátori počítajú v tejto oblasti s prácou odborníkov z Maďarska  ako je  Kis Attila, Békési Attila, Kolerics Péter, Taksonyi Levente, Nagy Attila. „Pozvanie zo strany Mestskej polície v Dunajskej Strede považujeme za česť. Všetci traja máme v maďarskej ochrane poriadku mnohoročné skúsenosti ako psovodi. Zúčastnili sme sa mnohých tréningov, súťaží či skúšok. V rámci týchto podujatí sme sa zoznámili so slovenskými psovodmi, spoznali sme vzájomne úroveň výcviku a metódy  jeho aplikácie. Veľa dobrých vecí sme vedeli prevziať a začleniť do našej práce. Myslíme si, že pravidelnými spoločnými stretnutiami sa efektívne dopĺňame, vymeníme si veľa užitočných informácií a skúseností, čo potom zúročíme v každodennej práci. V rámci výcviku psa sa na pomocníka valí veľa úloh, on totiž hrá rolu nepriateľa.  Vyžaduje si to seriózne odborné vedomosti, prax a fyzickú kondíciu. V rámci medzinárodných stretnutí sa nepracuje so známymi pomocníkmi, vyžaduje si to aj pre psa potrebu prispôsobovania sa, ale aj napriek ich cudzej pohybovej kultúre, dynamike a štýlu práce, ide vždy o skúsených odborníkov. Takáto skúsenosť dáva psom sebavedomie.” Tréningy psovodov bude podporovať aj  FCI rozhodca zo Žitného ostrova, Pongrácz István.

Žitnoostrovské podujatie ponúka vďaka odborníkom ako je napríklad  major Ilauszki Tibor či rumunskí pohraničníci, vysokú odbornú úroveň.

Cookies