Back to top

Zoltán Hájos: „Návštevníkom želám príjemný relax, dobrú náladu a veľa zábavy!”

Publikované: 22. september 2022 - 9:49
V stredu popoludní primátor mesta, Zoltán Hájos oficiálne otvoril 40. Žitnoostrovský jarmok. Jeho slávnostný príhovor je zverejnený nižšie.
Zoltán Hájos: „Návštevníkom želám príjemný relax, dobrú náladu a veľa zábavy!”

Nadišiel teda dlho očakávaný deň, kedy Žitnoostrovský jarmok znovu otvára svoje brány. Mnohí z vás majú dnes veľkú radosť, keďže ubehli dva dlhé roky, kedy sme jarmok nemohli usporiadať. V roku 2020, keď na nás zaútočil koronavírus, sme vo víre udalostí ani nepomysleli na to, či zorganizovať toto tradičné podujatie, nasledujúci rok sme dúfali, že sa nám to podarí, no kvôli vysokému počtu nakazených na jar 2021 sme sa rozhodli neriskovať.

Zároveň sa začala aj rozsiahla modernizácia trhoviska, kde teraz spolu stojíme. Mám z toho radosť, že tu dnes môžeme stáť, na vynovenom Trhovisku, ktoré bude v najbližších štyroch dňoch domovom jubilejného ročníka podujatia. Veríme, že tento krásne vynovený priestor bude aj vo všedných dňoch roka osožný pre obyvateľov nášho mesta a rovnako aj pre tých, ktorí zavítajú do Dunajskej Stredy. Keď sa rozhliadnete, vidíte, že zrenovované je nielen toto kruhové námestie, ale vytvorili sme nové detské ihrisko a zrekonštruovali sme viacero športovísk v oddychovom parku.

Priestor, na ktorom stojíme, detské ihrisko aj športoviská boli financované z mestského rozpočtu. Takúto rozsiahlu investíciu sme mohli zrealizovať iba vďaka tomu, že samospráva s mestskými financiami hospodári zodpovedne.

Pred štyridsiatymi dvomi rokmi, v roku 1980, zorganizovalo vtedajšie vedenie mesta a okresu prvý jarmok, ktorý sa síce formou a obsahom líšil od súčasných jarmokov, no rovnako ako dnešné podujatie dokázal spojiť Dunajskostredčanov a obyvateľov okresu. Keby sme sa mohli vrátiť v čase, mohli by sme na vtedajšom jarmoku vidieť stánky obchodov vo vlastníctve štátu, stánky poľnohospodárskych družstiev a štátnych majetkov.

Vtedajší prevádzkari predajní prichádzali na jarmok s rôznymi výrobkami, ktoré sa v tom čase v predajniach nedali kúpiť vôbec alebo prinajlepšom sa k nim človek dostal iba pod pultom. Zamestnanci poľnohospodárskych družstiev a štátnych majetkov ponúkali účastníkom jarmoku produkty vlastnej výroby, mohli ste si vybrať z pečenej klobásy, jaterníc, krvavničiek, pečenej krkovičky a iných pochúťok.

Hoci Žitný ostrov nie je vinohradnícky región, hrozno sa pestovalo aj u nás, a tak družstvá ponúkali burčiak a víno z vlastného zberu. Na jarmoku nemohli chýbať kolotoče a ďalšie atrakcie pre radosť detí. Jarmok bol v tom čase akousi ľudovou slávnosťou.

Od počiatkov prešlo veľa, veľa rokov, zmenil sa charakter aj náplň jarmoku, samozrejme aj potreby ľudí sú v 21. storočí iné ako pred takmer polstoročím. Dnes už neexistujú štátne obchody a podniky, radom zmien prešli aj družstvá. Dnes prišla do nášho mesta celá armáda malých a stredných podnikateľov, aby ponúkli na predaj svoje výrobky a na jarmoku pohostili všetkých hladných a smädných návštevníkov.

Zmenil sa jeho charakter aj náplň. Z regionálneho jarmoku vyrástol kultúrno-gastronomický festival pútajúci skutočne medzinárodnú pozornosť, s ktorým je úzko späté aj termálne kúpalisko Dunajskej Stredy so svojimi službami a ubytovacou kapacitou. Počas jarmoku hneď niekoľko podnikateľov ponúka ubytovanie v Dunajskej Strede vo svojich hoteloch, apartmánoch a penziónoch.

Žitnoostrovský jarmok je teda dôležitý nielen z kultúrneho, gastronomického a obchodného hľadiska, ale má veľký význam aj z hľadiska cestovného ruchu.

Ďalším významným poslaním Žitnoostrovského jarmoku je priblížiť mladým ľuďom tradičné remeslá, poskytnúť priestor na predaj remeselníckych výrobkov, predstaviť folklórne a ľudovo-umelecké kultúrne súbory.

Za uplynulých štyridsaťdva rokov sa zmenil vzhľad, charakter, obsah aj kvalita Žitnoostrovského jarmoku, no popri tom všetkom sa nezmenila jedna veľmi dôležitá vec, a to jeho funkcia zoceľovania komunity. Tak, ako spájal rodiny a priateľov v minulosti, aj dnes je Žitnoostrovský jarmok vynikajúcou príležitosťou stretnutia rodín, priateľov, známych, či kolegov a navyše priľáka aj turistov.

Týmto slávnostne otváram 40. ročník Žitnoostrovského jarmoku!

Návštevníkom želám príjemný relax, dobrú náladu a veľa zábavy! Obchodníkom a predajcom prajem veľa spokojných zákazníkov a účinkujúcim nadšené publikum!

 

Toto ste už čítali?

Cookies