Trnavský župan Jozef Viskupič pozval primátorov všetkých siedmich okresných miest na území župy na stretnutie, aby ich informoval o doterajšom priebehu a pláne ďalšieho postupu pri očkovaní proti ochoreniu Covid-19. Na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo 17. marca 2021, sa zúčastnili primátori okresných miest – Anna Mierna (Skalica), Martin Džačovský (Senica), Zoltán Hájos (Dunajská Streda), Peter Jančovič (Piešťany), Miroslav Kollár (Hlohovec) a Peter Paška (Galanta). Krajské mesto Trnava zastupovala viceprimátorka Eva Nemčovská. Koordináciu očkovania zabezpečuje z poverenia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky od 11. februára 2021 župa, ktorá zároveň zriaďuje veľkokapacitné očkovacie centrá. Očkovacia stratégia má štyri fázy – pilotnú, vysokokapacitnú, útlmovú a individuálnu.
„V pandémii žijeme už rok a rovnaký čas sa podieľame na jej manažmente. Našou hlavnou motiváciou je ochrana ľudských životov. Pred vyše mesiacom sme boli poverení koordináciou očkovania. Pri zriaďovaní veľkokapacitných očkovacích centier sme sa v prvej fáze sústredili na efektívne zvládnutie procesu očkovania a zabezpečenie ambulantného personálu. Doteraz župa vytvorila tri očkovacie centrá – v Dunajskej Strede, Skalici a Trnave – a počas štyroch víkendov v nich zaočkovala takmer 19 tisíc ľudí. Komunikácia a spolupráca s mestami ohľadom očkovania prebieha bez väčších problémov,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Župné veľkokapacitné očkovacie centrá na začiatku logicky vznikali prioritne v stredných zdravotníckych školách. Župa využíva pomoc ich pedagógov a študentov pri administrácii a pozorovaní po očkovaní, ale aj zdravotnícke zázemie. Počet dostupných vakcín sa z týždňa na týždeň mení. Spočiatku to bolo 1.000 na týždeň s výhľadom na 7.300 na konci apríla. Župa však už v polovici marca získala 10.000 vakcín na týždeň, pretože sa vakcinácia v iných krajoch rozbieha pomalšie. Tieto nepredvídateľné dodávky výrazne ovplyvňujú nároky na jednotlivé centrá. Dostupnosť parkovania v okolí očkovacích centier je relevantným faktorom pre komfort záujemcov o očkovanie, ale nie rozhodujúcim pre jeho realizáciu.
S ambíciou odbremeniť nemocnice pôsobia v župných veľkokapacitných očkovacích centrách pôsobia ambulantní lekári a zdravotné sestry, a to nad rámec bežného ordinovania v ambulanciách. Konzultujú zdravotný stav záujemcov o očkovanie a následne ho aj vykonávajú. Župa im poskytuje materiálne a technické vybavenie (počítače, tlačiarne, kabeláž, internetové pripojenie, špeciálne chladničky, stoly, stoličky, kóje, ochranné prostriedky, zdravotnícky materiál atď.) a zabezpečuje software na prenos údajov do a z centrálnych databáz.
„Sme otvorení priamemu konštruktívnemu dialógu. Na dnešnom stretnutí sme preto hľadali najlepší možný spôsob, ako zvládnuť druhú fázu nášho plánu. Tá začne odhadom o dva až šesť týždňov buď potrebou podania druhej dávky vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, respektíve dodaním násobne väčšieho počtu vakcín nového druhu, napríklad z portfólia Johnson & Johnson, čo sa môže rátať v desiatkach tisíc očkovaní. Diskutovali sme o možnostiach, ako popri týchto zvýšených nárokoch zabezpečiť zachovanie počtu ľudí zaočkovaných prvou dávkou a rovnako aj ich preočkovanie. Každá pomoc župe od primátorov s logistikou, informovanosťou verejnosti, či oslovovaním zdravotníckeho personálu je extrémne vítaná,“ avizoval župan Viskupič.
Župa v spolupráci s mestami zváži vytvorenie ďalších podobných centier v závislosti od počtu a typu dostupných vakcín. Na jednej strane sa pripravuje na podanie druhej dávky vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, ktoré Ministerstvo zdravotníctva SR odporúča po 9 až 12 týždňoch. Na druhej strane župa očakáva, že čoskoro budú dostupné aj ďalšie vakcíny. Plán župy počíta s treťou fázou, v ktorej by malo dôjsť k postupnému útlmu veľkokapacitných očkovacích centier v dôsledku zaočkovania dostatočného percenta obyvateľov na získanie kolektívnej imunity. Štvrtá fáza perspektívne počíta s očkovaním jednotlivcov a menších skupín obyvateľov, a to napríklad v ambulanciách.
Podľa primátora Dunajskej Stredy a poslanca krajského zastupiteľstva Zoltána Hájosa je spolupráca župy s mestami dôležitá z pohľadu ochrany obyvateľov pred novým koronavírusom. „Župe sme ponúkli súčinnosť mestskej polície pri usmerňovaní ľudí a vodičov v okolí očkovacieho centra,“ skonštatoval.
„Veľmi oceňujem, že sa župa rozhodla umožniť očkovanie v regiónoch. Organizácia je výborná a doposiaľ sme sa stretli len s pochvalnými ohlasmi na spoluprácu medzi mestom a regionálnou samosprávou,“ povedala po stretnutí primátorka Anna Mierna.
„Rozhodli sme sa pomôcť župe a zapojiť sa do očkovania. V mestskej poliklinike sme pripravení podávať vakcíny ľuďom vo veku viac ako 70 rokov,“ doplnil primátor Senice a župný poslanec Martin Džačovský.
Primátor Galanty Peter Paška na stretnutí uviedol, že mesto je centrom spádovej oblasti so 170-tisíc obyvateľmi. O zriadenie podobných centier okrem neho prejavili záujem aj ďalší primátori a župa s nimi bude pokračovať v individuálnych rokovaniach. Župa pri koordinácii očkovania a otváraní veľkokapacitných očkovacích centier zabezpečuje prakticky všetko okrem určovania očkovacej stratégie, za čo zodpovedá Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, a správy prihlasovacieho systému, čo má na starosti Národné centrum zdravotníckych informácií.
TTSK
Toto ste už čítali?
Počet darcov krvi sa zvýšil o takmer stovku nových členov
Hematologicko-transfúzne oddelenie nemocnice v Dunajskej...
Vianočné prekvapenia z Charitatívneho kútika
S príchodom adventu oslovil primátor JUDr. Zoltán Hájos...