Back to top

Župan Viskupič: Zastupiteľstvu navrhnem odstúpenie od memoranda o spolupráci s Leningradskou oblasťou

Publikované: 3. marec 2022 - 12:21
Trnavský župan Jozef Viskupič avizoval, že na najbližšom rokovaní krajského zastupiteľstva predloží návrh na odstúpenie od schváleného zámeru na uzatvorenie memoranda o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Leningradskou oblasťou. Aj týmto spôsobom môže kraj vyjadriť nesúhlas s vojenskou agresiou Ruskej federácie na Ukrajine a vyjadriť solidaritu s ukrajinským ľudom.
Župan Viskupič: Zastupiteľstvu navrhnem odstúpenie od memoranda o spolupráci s Leningradskou oblasťou

„Sme svedkami vojenského napadnutia Ukrajiny Ruskou federáciou. Takúto jednostrannú agresiu, ktorá je sprevádzaná aj početnými civilnými obeťami, nemôžeme tolerovať. Som presvedčený, že sa treba jasne vymedziť voči konaniu ruskej politickej elity, a preto krajskému zastupiteľstvu navrhnem, aby sme formálne odstúpili od zámeru na spoluprácu s Leningradskou oblasťou,“ skonštatoval trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že krajskí poslanci by sa mali najbližšie zísť koncom marca.

Zastupiteľstvo TTSK, ktoré rozhoduje o medzinárodných záväzkoch kraja, ešte za bývalého vedenia schválilo memorandum o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a vládou Leningradskej oblasti. K podpisu memoranda, a teda ani aktivitám na jeho základe, dodnes nedošlo. Župan Viskupič Zastupiteľstvu TTSK navrhne zrušenie predmetného uznesenia, čím sa zamedzí jeho naplneniu.

Ako doplnil župan Viskupič, „pevne stojíme za ukrajinským ľudom. Na znak solidarity sme na budovu nášho úradu vyvesili ukrajinskú vlajku a Ukrajincom umožňujeme bezplatné cestovanie prímestskými autobusmi po Trnavskom kraji. V koordinácií s ministerstvom vnútra a ďalšími orgánmi pripravujeme ubytovacie kapacity a ďalšiu pomoc ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou.“

TTSK

Toto ste už čítali?

Cookies