Back to top

Asistované sčítanie sa uskutoční v termíne od 3. mája do 13. júna

Publikované: 21. apríl 2021 - 11:08
Asistované sčítanie sa na Slovensku bude realizovať v termíne od 3. mája do 13. júna. TASR o tom v utorok informovala hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.
Asistované sčítanie sa uskutoční v termíne od 3. mája do 13. júna

Termín odobril Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Podmienkou je aj to, aby sa nezhoršila pandemická situácia. Aktuálne sa realizuje príprava asistovaného sčítania v obciach, čo predstavuje najmä zriadenie kontaktných miest a vyškolenie asistentov.

Asistované sčítanie je určené predovšetkým pre digitálne vylúčených obyvateľov, to znamená pre tých, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu nemohli sčítať sami prostredníctvom elektronického formulára. Ide najmä o ľudí bez internetu, seniorov či marginalizované rómske skupiny.

Ako Stauder priblížila, na kontaktnom mieste zriadenom samosprávou bude pre takýchto ľudí k dispozícii stacionárny asistent, ktorý im pomôže sa sčítať alebo poskytne techniku, aby sa takíto ľudia sčítali sami. V prípade, že niekto nemôže navštíviť kontaktné miesto, môže si mobilného asistenta objednať k sebe domov zavolaním na obec alebo na číslo call centra.
 

„Výhodou kontaktných miest okrem pomoci stacionárneho asistenta je aj to, že sa nevzťahujú na trvalý pobyt v obci, preto ich môže navštíviť ktokoľvek a kdekoľvek. Ak ste na víkend na chate, môžete sa pokojne prísť sčítať na kontaktné miesto tam, kde práve ste," doplnila.
 

Hovorkyňa SODB 2021 upozornila na to, že asistovaná forma môže lákať podvodníkov. Pripomenula, že pri aktuálnom sčítaní k obyvateľom nikto nechodí proaktívne klopať na dvere ani počas asistovaného sčítania. Neexistujú ani papierové formuláre, len elektronické sčítanie prostredníctvom tabletu, telefónu alebo počítača.

Každý mobilný asistent je vybavený preukazom, ktorý predloží pri kontakte s obyvateľom. Jeho totožnosť je možné si spätne overiť zavolaním na obec. Pri podozrení, že ide o falošného asistenta, treba kontaktovať políciu a upozorniť aj obec. 

 

„Opatrnosť je na mieste hlavne vo väčších sídlach, kde je výrazná anonymita. Dôležité je nikoho cudzieho nevpúšťať do bytu, neposkytovať na telefonickú žiadosť o sebe informácie a overiť si spätne asistenta na obci," uviedla Stauder.
 

Obciam sa však odporúča, aby boli asistenti vyberaní z radov sociálnych terénnych pracovníkov alebo rómskych hliadok. Podstatné je, aby mal asistent dôveru komunity, kde pôsobí, doplnila.

TASR

Toto ste už čítali?

Cookies