Back to top

Futbalový pocit cez objektív

Publikované: 5. september 2019 - 11:59
Dunajská Streda a futbal patria k sebe, preto je výnimočná táto výstava – uviedla Jana Svetlovská, riaditeľka Žitnoostrovského osvetového strediska.
Futbalový pocit cez objektív

„Na každej výstave poviem, že táto je trochu iná ako predchádzajúce. Ale teraz je naozaj iná” – pokračovala. Popri oslavovanom umelcovi bol aj jeden „tichý” oslávenec, konkrétne Gallery Nova, ktorá oslavuje v septembri svoje 10. výročie.

Jana Svetlovská privítala zhromaždených, zvlášť Karaffu Attilu, ktorého pozná ako vášnivého fotografa, ale dnes ho vítala ako viceprimátora, Hodossyho Gyulu, riaditeľa Spolku maďarských spisovateľov na Slovensku, vedúcu referátu mládeže a športu Takács Tímeu a kurátora, Kepperta Józsefa.

Vystavujúceho fotografa nebolo treba predstavovať, všetci sme už videli jeho fotografie. Laci fotí už od detstva, ale na okraj futbalového ihriska ho priviedla len náhoda. Tamojšia atmosféra ho však natoľko očarila, že sa stala súčasťou jeho života – dôkaz vidíme na stenách Gallery Nova. „Citlivé oči a objektív Kertésza Laciho ukazuje najzaujímavejšie a najkrajšie okamihy futbalu na obrazoch” – uviedla Jana Svetlovská.

Keppert József zas zdôraznil, že má rád stretnutia s milovníkmi fotografovania. Laciho prácu si váži, nezvolil si ľahkú tému. „Laci vyšiel na futbalové ihrisko, kde ho našťastie chytila atmosféra. Jeho fotky sú dôkazom náročnej práce” – uviedol kurátor.

Kertész László poďakoval za veľký záujem, potom ich pozval na poschodie, kde prostredníctvom pixBOX-u vyrobil návštevníkom trvalú pamiatku.

Nám umelec uviedol, že na výstavu vybral 40 fotografií zo sveta futbalu. Nielen z domácich zápasov, ale z rôznych miest, ktoré navštívil. Kertész Laci dodal, že sa snažil uverejniť také fotky, ktoré sprostredkúvajú najviac pocitov, poskytujú  „futbalový pocit”.

O hudobný program sa postarala Kázmér Réka.

Výstava je otvorená verejnosti do 27. septembra.

Text a obraz: Rózsár Vince, preklad do slovenčiny: Soňa Szabadosová

Toto ste už čítali?

Cookies