Iván Péter, vedúci Galérie povedal, že materiál na výstavu vyberali zo zbierky Kapos ART trienále s názvom Groteska, ktorá obsahuje viac ako 200 kusov obrazov. Už aj trienále je samé o sebe kvalitným a vzrušujúcim výberom z diel, takže hostia majú možnosť vidieť to najlepšie z najlepšieho. Pozdravil hostí zo zahraničia a z domova: umelca Vörösa Andrása, vedúceho Kapos ART a tajomníčku Halmos Kláru, tiež maliara Szemadáma Györgya, člena Maďarskej umeleckej akadémie, Dr. Horvátha Zoltána, viceprimátora, Karaffa Attilu, vedúceho komisie pre kultúru a medzinárodné vzťahy mesta, člena kuratóra galérie a súčasne maliara Almásiho Róberta a maliarku Szakáll Máriu.
Szemadám György vo svojom príhovore vyzdvihol, že spomedzi umeleckých združení, ktoré vznikli začiatkom 90. rokov, bol Kapos ART prvý mimo Budapešti, ktorý vďaka Halmos Kláre a Vörösovi Andrásovi dodnes funguje. K úspechu dopomohol aj jeden fantastický nápad, Groteska. Groteska nie je v súčasnosti nezvyklá, je realitou, ktorá nás obklopuje – je samotnou realitou. Grotesku vidí Szemadám zosobnenú v postave dvorného blázna: ktorý je humorný, zároveň strašidelný, diabolsky iný, nešťastný, ale občas múdry; komplikovaná postava, podstatu ktorej znázorniť v umení, hlavne v maliarstve, je veľmi ťažké. Ak ju niekto pojme len humorne, alebo len tragicky, to je málo – treba pospájať jednotlivé vlákna. Definovať kvalitu grotesky je mimoriadne ťažká úloha, aj náš svet je taký: je v ňom humor, je strašidelný, je v ňom skrytá zraniteľnosť, a snáď aj múdrosť – preto si umelec myslí, že je to každodenná realita.
Ak sa niekto nezúčastnil na otvorení výstavy a vzbudili sme jeho záujem, môže si ju pozrieť do konca marca t.r. alebo si pozrieť našu fotogalériu.
Toto ste už čítali?
Rendezvous výtvarného umenia a hudby vo Vermesovej vile
Do Galérie súčasných maďarských umelcov (GSMU) v piatok...