Back to top

Hudba farieb, ktorá do sŕdc návštevníkov vnesie jas

Publikované: 1. február 2022 - 15:31
Od 1. februára si pod názvom Hudba farieb môžete pozrieť najnovšiu výstavu v Galérii súčasných maďarských umelcov.
Hudba farieb, ktorá do sŕdc návštevníkov vnesie jas

Výstava, povinne bez vernisáže, je zložená zo zbierok Galérie. Do pozornosti návštevníkov ju odporúča maliarka a podpredsedníčka kuratória Mária Szakáll, kurátorka výstavy.

“Farebné melódie” zaznejú od dnes na stenách Galérie súčasných maďarských umelcov, bude to prvá výstava v roku 2022 ešte bez vernisáže, ale verím že pri najbližšej príležitosti sa už stretneme osobne.

Výstava je výberom z vlastnej zbierky galérie tých najfarebnejších kúskov ktoré v nej sú aby sme vám milí návštevníci touto výstavou vyčarovali pohodu v srdciach v dňoch keď pandémia ako predpovedajú melie z posledného aby sa konečne, dúfajme nadobro vytratila z našich dní.

Väčšina diel v zbierke je charakteristická farebnosťou, niekedy symbolickou alebo je to zobrazený jemne či výraznejšie sfarbený svet ktorý nás obklopuje.

Takým je maľba Gábora Rónayho bez názvu ktorý dávaj priestor divákovi na domyslenie témy, alebo plátno Andrása Vörösa. Na ďalších majú síce farby výraznú úlohu ale divákovi sa priestor zužuje na videné, také sú ženy zobrazené Noémi Kolčákovou Szakállovou, Róbertom Almásim alebo kohút od Márty Kiss… či geometrické formy Jánosa Aknayho, aby som spomenula len niekoľko.

Maľby na stenách podčiarkujú farebné reliéfy v duchu Bauhausu od Istvána Ézsiása, dva sochárske objekty melónov od Pála Kő, “Rozhovor” Györgya Lipcseyho či bronzová plastika Bélu Löfflera, ktorú som musela zaradiť hlavne pre túto dobu príznačný názov “Chaos”.

Toto všetko môžete vidieť na prvej tohtoročnej výstave a ešte omnoho viac, kde si každý môže prísť na svoje keďže je tento výber diel zo zbierky charakteristický zastúpením rozmanitých štýlov.

Galériu môžete smelo navštíviť aj v menších skupinách samozrejme v rúšku, za dodržania všetkých momentálne platných pandemických nariadení.

Želám vám príjemný umelecký zážitok.

Pracovníci Galérie súčasných maďarských umelcov upozorňujú záujemcov o návštevu, že tá je možná iba v zmysle pandemických opatrení, výlučne s príslušným potvrdením (v režime OP).

-rovin-

Toto ste už čítali?

Cookies