Expozíciu môžeme ponímať aj ako retrospektívu – možnosť sledovať vývoj autorovej tvorby, presah z rokov 80tych a 90tych až do dneška. Rodák zo Žitného ostrova, žijúci v Holiciach, paradoxne v ostatných rokoch, či desaťročiach sa výstavou takéhoto veľkorysého rozsahu verejnosti doma nepredstavil asi 15 rokov. Ale výpočet jeho výstav je siahodlhý a ťažko by to bolo vymenovať. Sú to mestá a galérie z mnohých krajov Slovenska, Maďarska, Talianska, Španielska, Rumunska, Srbska, Slovinska, ale aj v Argentíne či v Paraguaji.
Sándor Godány je evidovaný v Centro Cultural Borges – ARS-Omnibus (2006) v Buenos Aires v zozname významných svetových umelcov, v akom sú zaradení aj Picasso či Salvador Dali.
Jeho obrazy obdivovali v Barcelone, Madride, kde mu výstavu otváral náš veľvyslanec SR Vladimír Grácz sprevádzaný riaditeľkou Európskej komisie Aramázaza Beristain. Ďalej v Malage, v Sevile a v iných mestách. A to sú len tie väčšie výstavy. V súčasnosti sa pripravujú výstavy v Pretórii a Kapskom meste. Sándor Godány je aj nositeľom významných medzinárodných ocenení, ako napríklad v Taliansku získal Grot-amáre - Cenu za umelecký prínos v roku 2007, či Cenu medzinárodnej kritiky (v roku 2010).
V jeho duchovnej až meditatívnej tvorbe spred viac ako dvadsať či desať rokov môžeme badať vizionárske správy o tom čo sa deje dnes... Deštrukcia, ťažoba, hustota atmosféry, strata ťažiska jednotlivca i spoločnosti.
Kríže, ktoré nás oslovujú takmer z každého obrazu, v minulosti sú rozbité, pichľavé, bez hraníc akoby sa chceli zabodnúť do nášho svedomia. Tie dnešné sú iné ... Sú to vízie, ktoré veľmi presvedčivo, aj dnes, potvrdzuje čas...
Posolstvom jeho tvorby je úcta a láska k životu a Stvoriteľovi.
Dôverná, vzájomná komunikácia s Univerzom mu je prirodzená. A toto si v jeho tvorbe všimla aj pani Joan Luis Montané v roku 2010 z Medzinárodnej asociácie kritikov umenia, pri odovzdávaní ocenenia nášmu autorovi, tomuto maliarovi zo Žitného ostrova, ktorý celý čas pokorne a skromne žije, a ticho tvorí v malom ateliéri v Holiciach, keď uviedla:
„ ... obchod, ľahkosť prekonávania hraníc a deštrukcie prírody nás vedie k holokaustu, z ktorého sa zachránia len tí, ktorí si zvolili cestu svetla. Sándor Godány sa svojou tvorbou snaží nás zharmonizovať s tým, čo je prírodné ... My sme príroda, aj keď sa od nej vyčleňujeme. Hľadaj v duši a nájdeš riešenie svetelného nápoja, ktorý nám umelec Sándor Godány, maliar z Holíc ponúka.“
Sándor Godány nás svojou tvorbou vždy upozorňoval na vážne skutočnosti a odznovu ponúka „recept na svetelný nápoj“ záchrany. Dnes oveľa presvedčivejšie ako kedykoľvek pred tým.
Patrí mu za to naša vďaka a úcta.
Jana Svetlovská
O otvorení výstavy, ktorá prilákala veľký počet záujemcov, informoval aj náš portál, článok si môžete prečítať TU.
Toto ste už čítali?
János Bihari je tu s nami dodnes, jeho hudba znie, jeho posolstvo žije v nás
V nedeľu 13. októbra si po dvadsiaty prvý raz pripomenuli...