Tekvica na pečenie je mnohostranným základným materiálom, nie je len chutná, ale aj zdravá, zároveň je jedným z najlacnejších prameňov vitamínov, výživných látok a minerálov.
Jej konzumácia skrášli našu pokožku, v ľudovom liečiteľstve ju odporúčajú aj pri zažívacích ťažkostiach.
Jej chuť je sladkastá, ale vo všeobecnosti neutrálna, preto k nej pristanú rôzne koreniny: cez šafran a vanilku až po škoricu, s tekvicou súzvučný rad korení je dlhý, ale dobre k nej padne aj pomaranč a kokos.
Z tekvice na pečenie sa dá pripraviť aj gnocchi (vyslov: ňokki). Je to veľmi jednoduché zemiakové cesto pochádzajúce z Talianska, u nás v tradičnej gastronómii môžeme nájsť niečo podobné pod názvom nudle. Moja stará mama im hovorila jednoducho zemiakové cesto.
Vďaka pomeru varených zemiakov, pečenej tekvice a múky je cesto jemné.
POTREBUJEME:
- 300g pečenej tekvice
- 300g varených zemiakov
- cca 250-300g polohrubej múky
- 1 KL soli
Na záver a pri servírovaní:
- 30-40g masla
- 3-4 šalviové listy – čerstvé alebo sušené
- 100g strúhaného parmezánu
PRÍPRAVA:
- Zemiaky uvaríme v slanej vode do mäkka. Ideálne je použiť zemiaky určené na prílohu, ľahšie zmäknú a sú múčnaté, kašovitej konzistencie.
- Tekvicu umyjeme, nie je potrebné ju ošúpať. Rozpolíme, jadierka lyžicou vyberieme. Pokrájame ju na plátky, kolieska, pol kolieska, rozložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme na asi 180 stupňoch 25-30 minút.
- Uvarené zemiaky pretlačíme na kašovitú hmotu.
- Z upečených kúskov tekvice odstránime šupku – ide to ľahko, ľahšie ako za surova.
- Tekvicu zmiešame so zemiakmi, osolíme a pridáme asi 250 g múky. Zamiesime. Cesto je veľmi jemné. Ak by sa príliš lepilo, pridáme 1-2 hrste múky, ale iba toľko, aby sa nelepilo, neslobodno dať príliš veľa múky, aby gnocchi nebolo tuhé.
- Z cesta potom robíme guľky asi veľkosti pol päste. Tieto na dobre pomúčenej doske vyvaľkáme na cca 2 cm hrubé tyčky a pokrájame na 2 cm kúsky. A už je to takmer hotové. Niekto ich ešte zdobí tak, že vidličkou urobí na ne 4 priehlbinky, aby sa potom chute, v našom prípade maslo, ešte viac uplatnili.
- Vo väčšom hrnci roztopíme 30-40 g masla, pridáme 2-3 listy čerstvej alebo sušenej šalvie.
- Vo vriacej slanej vode ich varíme 1-2 minúty, vyberieme a vyklopíme do roztopeného masla.
- Pred podávaním posypeme strúhaným parmezánom.
Jemno-mäkké, trochu sladkasté kúsky sa v ústach priam rozplynú. Tento zážitok chutí nepochybne znásobuje vôňa a chuť šalviového masla a charakteristického slaného parmezánu. Na zdravie!
Szabó B. Csilla / szabobcsilla.com / Little wonders
Toto ste už čítali?
„Vargabéles“ (názov maďarského národného zákuska – istej formy závinu)
Áno, áno, kto by ho nepoznal!? Je bratrancom závinu,...