Vláda Eduarda Hegera opäť sprísnila pravidlá pre ľudí bez očkovania. Mnohí to v záplave denných informácií, ale i týždennom sledovaní covid automatu, možno ani nepostrehli, len sa to dozvedia priamo na dverách zariadení.
Začalo to nariadenou 14-dňovou karanténou pre neočkovaných, ktorú máme od začiatku leta ako jediná z krajín EÚ a patrí medzi najprísnejšie. V júli vláda zase schválila novelu zákona zvýhodňujúcu zaočkovaných. Pred pár dňami vydal rezort zdravotníctva metodické usmernenie, platné od 25. augusta. Platí pre už spomínané ústavné zariadenia, polikliniky, zdravotné strediská i ambulancie.
Rezort to slovami hovorkyne Zuzany Eliášovej potvrdil a odkázal nás priamo na daný materiál, teda kedy môže lekár vyžadovať od neočkovaného pacienta test a za akých podmienok. Neočkovaní takto musia znášať na vlastnej koži viaceré obmedzenia.
Ak chcú ísť hoci na rehabilitáciu či na masáž, musia test absolvovať viackrát týždenne. PCR test im totiž platí 72 hodín a antigénový len 48 hodín. A to je zásadná zmena, na ktorú mnohí neboli pripravení.
Vraj dočasne, kým sa nepremoríme
Vláda najskôr naoko nechcela deliť ľudí na očkovaných a neočkovaných, napokon k tomu aj tak nenápadne dochádza. Od júla platí zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní. Za novelu zákona hlasovalo 77 poslancov, proti bolo 55 zákonodarcov, nik sa hlasovania nezdržal.
Podľa hnutia Sme rodina, ktoré pôvodne zákon blokovalo, je napokon všetko v poriadku. „Do prevádzok budú mať možnosť prístupu ako zaočkovaní, tak aj nezaočkovaní, podľa toho, aký režim si zvolí majiteľ podniku. Bude ho môcť meniť aj viackrát za deň, takže žiadna diskriminácia, ani rozdeľovanie sa konať nebude,“ reagovalo hnutie na otázky médií, či už im zvýhodňovanie zaočkovaných už neprekáža.
Podľa rezortu zdravotníctva malo ísť o dočasné opatrenia. „V tomto smere ide o čas, kým sa z epidemiologického hľadiska spoločnosť nepremorí, kým neustúpi pandémia, kým nebude zaočkovaná kritická skupina,“ uviedol pre médiá minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Tiež spomenul, že touto novelou zákona sa v tejto chvíli nič zásadne nemení. Prax je iná. Všetko sa zmenilo. Zelená farba nie je pre štát, firmy, ani bežných ľudí zelená. Čo prevádzka, to úplne iný režim. TREND zisťoval v praxi viac a pýtal sa kompetentných.
Testy za desiatky eur týždenne
Napríklad, ak niekto chce ísť hoci na masáž či rehabilitáciu do zariadenia spravovaného štátom, nemusí sa dostať do vnútorných priestorov, a to dokonca aj v najviac „zaočkovanej“ Bratislave. Rovnako ani do polikliniky, zdravotného strediska, zubárovi či do inej ambulancie zdravotnej starostlivosti.
Záleží len od príslušného poskytovateľa, ako sa k danej situácii postaví a čo pacientom či klientom umožní. Tí neočkovaní neraz možno budú musieť opakovane absolvovať test, napríklad pri rehabilitácii 3- až 4-krát do týždňa. A ten nie je zadarmo. Štát takto nenápadne usmerneniami cieli za vyššou zaočkovanosťou.
Za antigénový test treba platiť 5 eur. Ľudia tak minú z vlastného vrecka nemálo peňazí. Vláda do konca prázdnin nedoriešila ešte cenu PCR testov a spoluúčasť pacientov, prípadne, koľko testov bude štát poskytovať zadarmo a pre koho. Preplácané v plnej výške sú len pri zdravotne indikovaných prípadoch a neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
Postrehnúť, čo všetko štát nenápadne mení, je pre bežných ľudí náročné, keďže nemajú za sebou právnikov. Bez ohľadu na farbu zóny podľa covid semaforu musí napríklad podľa augustovej vyhlášky ÚVZ každý prevádzkovateľ viditeľne označovať v priestoroch, podľa akého režimu funguje. Bez výnimky, vo všetkých farebných zónach.
Buď ide o „základ“ pre všetkých, režim OTP – výlučne pre plne zaočkovaných, s negatívnym PCR testom (72 hodín) či antigénovým testom (48 hodín), alebo po prekonaní covidu (nie viac ako pred 180 dňami). Aktuálne vláda zmiernila podmienky pre pendlerov, ktorí dochádzajú na Slovensku. Od 31. augusta im bude postačovať predložiť negatívny PCR test, nie starší ako 7 dní.
Na masáž? Jedine s negatívnym testom
Vráťme sa však k metodickému usmerneniu rezortu zdravotníctva pre ústavné zariadenia. V ňom vymenúva, kedy a ako môžu tieto vyžadovať test od pacientov. Týka sa to napríklad kúpeľnej liečby, doliečovacích zariadení, ale aj hospitalizácií v nemocniciach či bežných ambulanciách. Všetko je na rozhodnutí jednotlivých poskytovateľov, je na nich aký režim si zvolia.
Jeden príklad z mnohých. Špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku (ŠNOP) v Bratislave prevádzkuje zariadenie ústavnej starostlivosti. Má aj špecializované ambulancie a pracoviská rehabilitácie. Táto zóna je podľa covid automatu zelená a ide o región s najvyššou zaočkovanosťou.
Doteraz ju pacienti bežne navštevovali s tým, že pri vstupe do priestorov vypisovali informatívne vyhlásenie, týkajúce sa prípadného ochorenia či prekonania covidu a prebiehala aj kontrola klinických príznakov.
Medzi jej novými oznamami pred pár dňami svietil oznam: osoby prichádzajúce na rekondičné aktivity sa musia pri vstupe na aktivitu preukázať, že sú buď plne zaočkované, alebo OTP osoby, teda testované, očkované alebo po prekonaní covidu.
„Postupujeme podľa uvedeného aktuálneho usmernenia rezortom zdravotníctva z 24. augusta k testovaniu pacientov,“ uviedla pre TREND Denisa Vlková, riaditeľka ŠNOP. Ide im o bezpečnosť klientov i zamestnancov. Namieta však, že nejde o žiadne sprísnenie opatrení.
Pacient nesmie byť na chvoste
Usmernenie rezortu podľa D. Vlkovej určuje, v ktorých prípadoch poskytovateľ požaduje test, niekedy dokonca aj u zaočkovaných ľudí a kedy ho môže či nemusí vyžadovať. Je jedno, či je niekto samoplatiteľ, alebo jeho platba ide z verejného zdravotného poistenia. „Napríklad pri neočkovaných alebo nekompletne očkovaných, je na rozhodnutí poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, či pri ambulantnej zdravotnej starostlivosti test bude požadovať,“ spresnila D. Vlková.
Čo platí po novom podľa usmernenia rezortu zdravotníctva?
- Ambulancie (vrátane zubných, i spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek): U kompletne zaočkovaných sa test nevyžaduje, ak nemajú príznaky, alebo pravdepodobne neboli infikovaní. Pri neočkovaných zase rozhodne lekár, či bude od nich požadovať antigénový alebo PCR test.
- Hospitalizácie: U kompletne zaočkovaných aj nezaočkovaných sa vyžaduje PCR test, nie starší ako 72 hodín. Pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti zabezpečí tento test nemocnica.
- Doliečovacie zariadenia: Pacient musí mať negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín, prípadne si ho môže urobiť pri nástupe.
- Návštevy v ústavných zariadeniach: Kompletne zaočkovaní a bez príznakov vstupujú bez testu, nezaočkovaní musia mať negatívny test
ma7 / trend.sk
Toto ste už čítali?
Výzva na podávanie žiadostí o dotácie č. 1/2025
VÝZVA mesta Dunajská Streda č. 1/2025 na predkladanie...