Medzi grafikami, maľbami, fotografiami a básňami sa vďaka Ottimu Antalovi vo výstavnej sieni rozliehala príjemná hudba. Gitarista-spevák úvodom zaspieval autorskú skladbu.
Moderátorka vernisáže Edita Tilajčíková pozdravila hostí, návštevníkov a vystavujúcich umelcov a následne odovzdala slovo kurátorke výstavy.
Na úvod svojho príhovoru analytička dizajnu a umenia Rita Balla povedala, že vo výstavnej sieni múzea sa na tejto výstave obecenstvo stretáva s umením, myslením a súčasnosťou troch umelcov – grafičky-maliarky Zuzany Szolgai, Eugena Géczyho, ktorý sa okrem iného venuje aj maľbe a fotografa Ladislava Velsicza.
Zuzanu Szolgai, ktorá sa vo svojich umeleckých začiatkoch zaoberala grafikou, zaujal Botticelliho slávny obraz Zrodenie Venuše natoľko, že ju nevyhnutne naštartoval na cestu výtvarného umenia.
„Grafika, technika bez farieb, sa Zuzane ukázala ako nedostatočná a svoju pozornosť obrátila na maľbu,“
- povedala kurátorka výstavy a následne dodala, že na základe ich osobného rozhovoru vie, že pre umelkyňu je proces maľovania výzva a stále sa učí techniku, „no predsa cíti, že toto je pre ňu tá správna CESTA“.
Potom, venujúc nasledujúce myšlienky ďalšiemu vystavujúcemu umelcovi, fotografovi Ladislavovi Velsitzovi, upriamila pozornosť prítomných na to, že diela fotografa sú na výstave rozdelené do dvoch celkov, ktoré sú vystavené na dvoch protiľahlých stenách miestnosti: na jednej strane sú zachytené momenty „sekundových vibrácií ľudskej tváre vo forme portrétu a oproti vidíme fotografie ulíc a mestských častí,“ poznamenala umelecká analytička.
Ladislav Velsicz, ktorý sa fotografovaniu venuje už viac ako 30 rokov, „na svojich fotografiách veľa experimentuje so vzťahom svetla a tieňa, a ako ich spolu formuje, tak sa mení nálada sálajúca z jeho fotografií,“
-zdôraznila Rita Balla.
„Polyhistor Eugen Géczy ... si počas svojej tvorivej kariéry osvojil nespočetné množstvo techník.Tvorí vo viacerých žánroch, väčšinou olejom a uhlíkom, no v jeho živote bolo aj tvorivé obdobie, keď sa venoval prioritne konceptuálnemu umeniu a jeho formálnym prejavom. Takým je jeho dielo akrylové vajíčko umiestnené na verejnom priestranstve, ktoré je počas veľkonočných sviatkov vystavené na hlavnom námestí v Malých Dvorníkoch. Aktuálne je umiestnené vo vestibule výstavného pavilónu Žitnoostrovského múzea. Občas jeho myšlienky dostávajú priestor vo forme slov, básní,“ povedala Rita Balla vo svojom prejave.
„Myšlienka tejto trojvýstavy sa v tvorcoch sformulovala už dávno, no až teraz sa im podarilo nasmerovať veľmi odlišné životné cesty do jedného priestoru,“ uzavrela kurátorka výstavy.
Slovenský preklad úvodného prejavu prečítala Edita Tilajčíková a potom opäť zaplnila výstavný priestor hudba: najprv prítomných potešil spevom a hrou na gitaru Otti Antal, potom sa vo výstavnej sieni rozohrala klavírna „báseň“ v podaní mladého, talentovaného Zoltána Bendegúza Vargu, ktorá znela počas celej ďalšej časti umeleckej vernisáže.
Ďalšie zábery z vernisáže si môžete pozrieť v našej fotogalérii.
Výstava Cesta – Az Út čaká na návštevníkov vo výstavnej sieni Žitnoostrovského múzea do 8. apríla 2023.
Text a foto: Vince Rózsár
Toto ste už čítali?
János Bihari je tu s nami dodnes, jeho hudba znie, jeho posolstvo žije v nás
V nedeľu 13. októbra si po dvadsiaty prvý raz pripomenuli...