Cenu primátora Mesta Dunajská Streda možno udeliť jednotlivcom a kolektívom za vynikajúce tvorivé výkony, významné výsledky vedeckej, technickej, umeleckej, športovej, výchovnej činnosti, za účasť pri záchrane ľudského života majetku mesta a občanov, ďalej za činnosť osôb, ktorí sa významným spôsobom pričinili o hospodársky a kultúrny rozvoj mesta, jeho propagáciu a reprezentáciu doma i v zahraničí, darcom krvi – držiteľom Zlatej Janského plakety.
Zsuzsa Csepi – Cena primátora Mesta Dunajská Streda ako uznanie za dlhoročné pôsobenie v oblasti bábkového umenia, za obohatenie kultúrneho života a šírenie dobrého mena mesta Dunajská Streda.
Zsuzsa Csepi patrí medzi aktívnych zástupcov maďarského amatérskeho bábkarského hnutia na Slovensku. Narodila sa v Dobrohošti. Po gymnáziu v Šamoríne vyštudovala na Strednej odbornej škole pedagogickej v Leviciach v odbore učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo. V Rohovciach už v roku 1983 založila bábkarskú skupinu, ktorá sa čoskoro pýšila peknými cenami. Niekoľko volebných období bola poslankyňou obecného zastupiteľstva. Spolu s manželom Michalom Csepim, ktorý bol dlhoročným predsedom miestnej základnej organizácie Csemadoku, organizovali kultúrny život v obci. Po odchode do dôchodku absolvovala štúdium psychológie na Univerzite Komenského. V roku 2004 na pozvanie mesta Dunajská Streda založila bábkové divadlo Aranykert. Svojimi vystúpeniami robia radosť deťom v škôlkach, školách, kultúrnych domoch, v regiónoch obývaných Maďarmi.
Keď sa mesto Dunajská Streda predstavilo v budapeštianskom Paláci umení, na podujatí vystúpilo v zastúpení nášho mesta aj bábkové divadlo Aranykert. Spolu s uznávaným autorom Istvánom Csukásom oslavovali jeho 80. narodeniny v Balatonszárszó na Festivale venovanom jeho dielu.
Na festivale Podunajská jar v roku 2011 Zsuzsa Csepi získala ocenenie za celoživotné dielo - cenu Istvána Duszu a v roku 2017 sa stala laureátkou Ceny pre kultúru Žitného ostrova.
Vyznáva, že človek sám musí konať dobro, aby sa potom to dobro mohlo rozšíriť do celého sveta. Jej najväčším snom je skutočné, trvalo fungujúce maďarské bábkové divadlo na Hornej zemi a nesmiernu silu a nádej jej dáva myšlienka, že snáď bábkové divadlo Aranykert zasialo prvé semienko tohto ušľachtilého snaženia.
Tibor Andrásy – Cena primátora Mesta Dunajská Streda ako uznanie za celoživotné dielo mimoriadneho významu v oblasti výtvarného umenia.
Akademický maliar a grafik Tibor Andrásy sa narodil v roku 1932 v Tornali – minulý rok oslavoval krásne životné jubileum 90 rokov. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u Oresta Dubaya a Vincenta Hložníka. V roku ukončenia štúdia, 1959, získal aj zlatú medailu na Medzinárodnej knižnej výstave v Lipsku. Odvtedy pravidelne vystavuje svoje diela, ktoré môžeme vidieť aj v Galérii mesta Bratislavy. Tibor Andrásy žil a tvoril od roku 1970 v Šamoríne, v roku 2020 sa presťahoval do Dunajskej Stredy. Samospráva mesta Šamorín mu v roku 2019 udelila ocenenie Pro Urbe.
Na jeho obrazoch sa odzrkadľuje jeho emotívny vzťah k svojmu okoliu, k prírode a spoločnosti.
Rád zobrazuje dunajské motívy, staré vŕby, rybárske člny. V novšej tvorbe sú výrazné surrealistické motívy, pomocou ktorých umelec poukazuje na kontrasty súčasného sveta. Svojím umením vyjadruje odpor voči násiliu, zároveň ale aj hlbokú vieru v dobro a v človeka. Celé jeho dielo je úprimným holdom životu a jeho hodnotám, kráse a ľudskej existencii. Diela Tibora Andrásyho mohlo viackrát obdivovať aj umenie obľubujúce obecenstvo v Dunajskej Strede, zatiaľ naposledy mal autorskú výstavu v Žitnoostrovskom múzeu minulý rok.
Klubu NFG udelili Cenu primátora Mesta Dunajská Streda pri príležitosti 25. výročia založenia alternatívneho kultúrneho zariadenia, ako uznanie za obohatenie miestnej kultúry a spoločenského života mesta Dunajská Streda.
Klub NFG vznikol v roku 1998 v priestoroch MsKS Benedeka Csaplára. Založili ho mladí ľudia-nadšenci, ktorí videli priestor v možnostiach prezentovania súčasného umenia. OZ NFG reprezentuje na Žitnom ostrove súčasnú, modernú, alternatívnu kultúru. Hlavným poslaním je prezentácia maďarských hudobníkov, umelcov žijúcich na Slovensku. NFG klub je miestom, kde sa pravidelne organizujú rôznorodé kultúrne aktivity: koncerty, výstavy, divadelné predstavenia, ale najnovšie aj predstavenia pre deti či početné prednáškové, diskusné večery, večery kvízov aj spoločenských hier, predstavenia knižných noviniek. Niekoľko rokov je NFG partnerom podujatí ako je festival Mediawave či medzinárodný jazzový festival Are You Free? Viackrát do roka sa tu usporadúvajú improvizatívne podujatia pre amatérskych divadelníkov, ale aj filmové večery. OZ od roku 2020 každé leto organizuje festival NFGreen.
Návštevníci klubu si pochvaľujú vysokú úroveň podujatí, ale aj možnosť budovania komunity, utužovania vzťahov či nadväzovania vzťahov nových. Klub ponúka rozmanitý program pre všetky generácie. NFG Klub za štvrťstoročie svojej existencie bol vďaka ambicióznemu vedeniu aj obecenstvu vždy schopný sa obnoviť a dúfajme, že bude tešiť ešte veľa generácií Dunajskostredčanov.
Pamätný list primátora Mesta Dunajská Streda je ďakovný dokument, ktorý primátor udeľuje jednotlivcom či kolektívom, žijúcim alebo pôsobiacim na území mesta a/alebo v prospech mesta, ktorí sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj, reprezentáciu a propagáciu mesta či regiónu, alebo pri významnom pracovnom či životnom jubileu alebo inom jubileu, za dlhoročné pôsobenie, členstvo a aktivitu v určitej verejnoprospešnej alebo neziskovej organizácii.
Alžbeta Bónová si Pamätný list primátora prevzala za mimoriadne zásluhy v oblasti spoločenského života v rámci organizácie a realizácie Žitnoostrovského galopu a za šírenie dobrého mena mesta Dunajská Streda.
Alžbeta Bónová po skončení štúdia na gymnáziu v Dunajskej Strede vyštudovala v odbore telesná výchova na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Vďaka láske k športu spolu so zosnulým Tiborom Méhesom a Tünde Brunczvik založili predchodcu ženského hádzanárskeho klubu HC DAC - SK Talent. Počas vysokoškolského štúdia sa zoznámila so svetom organizovania podujatí, ktorý ju okamžite uchvátil. Jej začiatky zahŕňali podiel na organizácii Agrokomplexu, tradičného poľnohospodárskeho veľtrhu v Nitre. Zorganizovala turné európskej kampane významnej maďarskej poľnohospodárskej spoločnosti, vypracovala marketingový koncept na uvedenie početných produktov potravinárskeho priemyslu na trh. Do dnešného dňa sa k jej menu viaže organizácia mnohých spoločenských a kultúrnych podujatí, akými sú Žitnoostrovský galop v Dunajskej Strede, Strekovský festival vína či Vínny festival Bátorove Kosihy. Aj vďaka Alžbete Bónovej sa Žitnoostrovský galop, ktorý sa tohto roku uskutoční po siedmykrát, popri pestovaní jazdeckých tradícií a jazdeckého športu stal komunitotvorným podujatím, ktoré je významné aj z turistického hľadiska a umožňuje dunajskostredskú účasť na Národnom galope v Budapešti. Aj v prípade tohto podujatia bolo pre Alžbetu Bónovú skutočnou výzvou vybudovať na z miestneho kultúrneho hľadiska neznámom teritóriu niečo populárne a atraktívne pre návštevníkov. Jej zásluhy o kultúru, tradície a spoločenský život na pôde mesta Dunajská Streda sa dotýkajú aj organizácie Adventných trhov či Plesu mesta Dunajská Streda.
Toto ste už čítali?
Druhá adventná nedeľa a oslava jubilantov
V zmysle svojej tradície občianske združenie Sikabony aj...
Predvianočné stretnutie s rodinami detí so zdravotným znevýhodnením
Vedenie mesta v stredu popoludní privítalo v...