
"Pre prezidentské voľby bude fungovať 5938 okrskových volebných komisií a 49 okresných volebných komisií,"
- priblížil rezort. Oznámenie o delegovaní členov a náhradníkov je potrebné doručiť starostovi obce, primátorovi mesta alebo starostovi mestskej časti, v prípade okresných volebných komisií prednostovi okresného úradu.
Parlamentné politické subjekty a petičné výbory kandidátov prostredníctvom delegovaných zástupcov vo volebných komisiách vykonávajú kontrolu nad volebným procesom. Okrskové volebné komisie zabezpečujú správny priebeh hlasovania vo volebných miestnostiach a sčítavanie hlasov.
Okresné volebné komisie sa utvárajú v mestách, kde má sídlo okresný úrad. Ich úlohou je dohliadať na pripravenosť okrskových komisií a na spracovanie výsledkov hlasovania.
Okrsková aj okresná volebná komisia musí mať najmenej päť členov, v prípade, že sa jej počet členov zníži pod päť a nie je náhradník, chýbajúcich členov vymenúva starosta, primátor, respektíve prednosta.
Člen okresnej a okrskovej volebnej komisie má nárok na odmenu 69 eur za deň konania volieb, predseda komisie 89,7 eura a zapisovateľ 86,25 eura. Výška odmeny v prípade druhého kola volieb bude stanovená po zverejnení priemernej mzdy v národnom hospodárstve za štvrtý štvrťrok 2023.
(TASR/Felvidék.ma)
Toto ste už čítali?

Župan Viskupič navštívil Dolný Štál, obciam postihnutým slintačkou a krívačkou ponúkol adresnú pomoc
Trnavský samosprávny kraj okamžite reagoval na výskyt...

Na veľké dobro stačí málo. Hľadajú sa dobrovoľníci na Týždeň dobrovoľníctva
Aj Trnavský kraj hľadá ľudí, ktorí darujú pár hodín...