Práve v roku 1953 vznikali na celom území Slovenska osvetové strediská, domy osvety, či miestne osvetové besedy po mestách i obciach. Organizácie, z ktorých sa postupne kreovali dnešné kultúrne a osvetové strediská, si pripomínajú výročie svojho založenia a mnohé z nich aj nepretržitého fungovania. V zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja je Trnavské osvetové stredisko, Galantské osvetové stredisko, Záhorské osvetové stredisko v Senici a Žitnoostrovské osvetové stredisko v Dunajskej Strede.
Počas slávnostného galavečera sa spomínalo na začiatky osvetových stredísk s prierezom až do súčasnosti. Zároveň boli ocenené aj osobnosti jednotlivých stredísk z Trnavského kraja.
Trnavský župan Jozef Viskupič odovzdal ocenenie Magdaléne Meszárosovej, folkloristke, tanečnej pedagogičke a zakladateľke niekoľkých folklórnych kolektívov vo Veľkom Mederi, ale aj Ottovi Repovi, ktorý 33 rokov pracoval v Záhorskom osvetovom stredisku v Senici a celý život ho sprevádza kultúrno – osvetová práca.
Ocenenie in memoriam bolo udelené Viliamovi Farkašovi z Galanty, významnému husľovému virtuózovi a koncertnému majstrovi Slovenskej filharmónie. In memoriam bol ocenený aj dlhoročný riaditeľ Trnavského osvetového strediska Roland Osvald, ktorý stál na jeho čele 29 rokov, a rovnako bol aj pri zrode folklórnych slávností v Červeníku a Krakovanoch, ktoré sa tešia svojej existencii dodnes.
TTSK
Toto ste už čítali?
Oslava Svetového dňa hudby v Dunajskej Strede koncertom speváckych zborov
V piatok 21. júna, v podvečer Svetového dňa hudby, sa...
V Žitnoostrovskom múzeu otvorili výstavu umelcov – „srdciarov”
Vo štvrtok 9. mája už po 27. raz otvorili výstavu...