"Je to dôsledkom turbulentných udalostí v poslednom období, kedy sme od pandémie plynulo prešli k vojne u našich susedov. Súvisiaci nárast cien energií spustil výraznú infláciu v podobe rastu cien potravín či iných tovarov a služieb. Rast miezd inflácii nestíha a časť Slovákov tak reálne musela siahnuť na úspory,"
- priblížil PR manažér VÚB Dominik Miša.
Najhoršie sú na tom podľa prieskumu slobodní ľudia, z ktorých má dostatočnú rezervu na neplánované výdavky len 29 %. Naopak, žiadnu rezervu nemá 47 % z nich.
"Kým u mladých sa dá táto situácia vysvetliť krátkou dĺžkou zamestnania, väčším problémom je určite skupina seniorov nad 65 rokov, kde má dostatočnú rezervu len tretina z nich,"
- upozornil Miša.
Ešte horšie sú na tom Slováci pri zabezpečení do budúcnosti. Kým v roku 2021 si nesporilo 23 % Slovákov, tento rok je to až 42 %. Najhoršie sú na tom opäť mladí slobodní ľudia, ktorých si vôbec nesporí vyše polovica a v optimálnej výške sporí len 9 % z nich.
"Mladí ľudia sa hrnú do spotreby a nemajú návyky na šetrenie, čo sa im v budúcnosti môže vypomstiť. Klienti vo všeobecnosti by mali postupovať svedomito pri riešení svojich financií, hlavne s ohľadom na aktuálnu rodinnú situáciu, príjem, krátkodobé a dlhodobé ciele,"
- zdôraznila riaditeľka odboru štandardní klienti vo VÚB banke Dana Kondrótová.
TASR/Ma7.sk
Toto ste už čítali?
Počet obyvateľov v SR ku koncu júna bolo vyše 5,4 milióna
Slovenská republika mala k 30. júnu celkovo 5.422.194...
Vlaková doprava medzi Dunajskou Stredou a Veľkým Mederom sa v utorok aj stredu komplikuje
Spoločnosť Leo Express s.r.o informuje, že z dôvodu prác...