"Je to dôsledkom turbulentných udalostí v poslednom období, kedy sme od pandémie plynulo prešli k vojne u našich susedov. Súvisiaci nárast cien energií spustil výraznú infláciu v podobe rastu cien potravín či iných tovarov a služieb. Rast miezd inflácii nestíha a časť Slovákov tak reálne musela siahnuť na úspory,"
- priblížil PR manažér VÚB Dominik Miša.
Najhoršie sú na tom podľa prieskumu slobodní ľudia, z ktorých má dostatočnú rezervu na neplánované výdavky len 29 %. Naopak, žiadnu rezervu nemá 47 % z nich.
"Kým u mladých sa dá táto situácia vysvetliť krátkou dĺžkou zamestnania, väčším problémom je určite skupina seniorov nad 65 rokov, kde má dostatočnú rezervu len tretina z nich,"
- upozornil Miša.
Ešte horšie sú na tom Slováci pri zabezpečení do budúcnosti. Kým v roku 2021 si nesporilo 23 % Slovákov, tento rok je to až 42 %. Najhoršie sú na tom opäť mladí slobodní ľudia, ktorých si vôbec nesporí vyše polovica a v optimálnej výške sporí len 9 % z nich.
"Mladí ľudia sa hrnú do spotreby a nemajú návyky na šetrenie, čo sa im v budúcnosti môže vypomstiť. Klienti vo všeobecnosti by mali postupovať svedomito pri riešení svojich financií, hlavne s ohľadom na aktuálnu rodinnú situáciu, príjem, krátkodobé a dlhodobé ciele,"
- zdôraznila riaditeľka odboru štandardní klienti vo VÚB banke Dana Kondrótová.
TASR/Ma7.sk
Toto ste už čítali?
Cez aplikáciu sa šíri podvod útočiaci na rodičovské city
Polícia upozorňuje na novú formu podvodu, ktorá zneužíva...
Mesto DS vyhlasuje výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa Základnej školy Zoltána Kodálya s VJM
Mesto Dunajská Streda VYHLASUJE VÝBEROVÉ KONANIE na...