Back to top

Vernisáž s vôňou medu

Publikované: 18. september 2018 - 11:30
V podvečer 12. IX. 2018 v GALLERY NOVA bola slávnostne otvorená autorská výstava umeleckého fotografa PÁLA SEDLIAKA, úspešného člena Svetového zväzu maďarských fotografov, ako aj člena fotoklubu HELIOS v Komárne.

Dunajskostredskému publiku tento autor nie je neznámy. Z jeho ojedinelou tvorbou sme sa mali možnosť zoznámiť pri výročných výstavách členov spomínaného Svetového zväzu maďarských fotografov, ktorí majú každoročne výstavu práve v galérii Žitnoostrovského osvetového strediska.

Sviatočný podvečer vyzdvihol hudobný program mladého nádejného huslistu SAMUELA ÚJA, ktorý je poslucháčom bratislavského Konzervatória ale aj ZUŠ v Dunajskej Strede. Umeleckého fotografa expozíciu prítomným priblížila Jana Svetlovská, riaditeľka ŽOS a v maďarskom jazyku Ingrid Láng, odborná metodička osvety.

Pál Sedliak sa umeniu venuje už od školských rokov, pretože vyštudoval umeleckú keramiku, ale postupom času od hliny prešiel k objektívu... cez ktorý hľadí nielen na objekt, ale vidí aj za hranicu času. V prípade, že si pri návšteve doprajete času, možno zistíte, že aj čiernobiele fotografie nesú v sebe mnoho farieb. Farby citu, farby života, A hlavne farby úcty k životu. A nečudo, lebo autorova veľká láska je síce fotografia, ale jeho životnou vášňou je , neuveríte..... včelárenie. A ten kto sa venuje včielkam, bytostiam ktoré tu na zemi, napriek všetkému ešte stále udržujú aký taký poriadok, ten vyznáva hodnoty najvyššie a ten vidí aj to čo je nám , obyčajným ľuďom skryté.

Príjemným prekvapením večera bola účasť starostu obce Martovce - Ing. Istvána Keszega, ktorý vo svojom príhovore priblížil umelecký rast autora. Jeho rozprávanie z pohľadu blízkeho človeka prinieslo množstvo zaujímavých informácií, ktoré by bežnému divákovi zostali utajené.

V ďalšom dianí bolo zaujímavé sledovať záujem domácich fotografov o názory a skúsenosti Pála Sedliaka. Domáci ho spontánne obstali, prešli s ním celú expozíciu, spovedali ho v akej situácii, či akým spracovaním vznikli jednotlivé fotografie. Vytvorila sa výnimočná tvorivá atmosféra ...

V Gallery Nova je pestrá ponuka - zátišia, portréty, sociálny dokument, umelecké zábery, farby, ale aj čierna, biela či všetky odtiene šedej ... A predsa pôsobí harmonicky, ucelene a prináša vzácny pokoj. A prečo sme pripomenuli vôňu medu? Nuž okrem krásnych fotografií náš autor do Dunajskej Stredy priniesol aj pravý včelí med. Čerstvý, práve vytočený. Sladký a voňavý.

Podujatie pod vedením odbornej metodičky PhDr. Dagmar Madarásovej organizovalo Žitnoostrovské osvetové stredisko /zriaďovateľ TTSK/ a výstava potrvá do 28. IX. 2018.Oplatí sa prísť.

jana svetlovská, Foto: ŽOS - JaS

Toto ste už čítali?

Cookies